لوئیس لین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لوئیس لین
اطلاعات انتشاراتی
ناشردی‌سی کامیکس
نخستین حضورکمیک‌های اکشن شمارهٔ ۱ (ژوئن ۱۹۳۸)
پدیدآورجری سیگل
جو شوستر
اطلاعات داستانی
نام کامللوئیس لین
گونهانسان
وابستگی به تیمدیلی پلنت
ارتباطات کهکشان
هم‌دستانکلارک کنت
جیمی اولسن
نام‌(های) مستعارسوپروومن، گردباد سرخ
توانایی‌هاروزنامه‌نگار آموزش دیده حلقه فانوس آبی

لوئیس لین (به انگلیسی: Lois Lane) یک شخصیت خیالی در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط دی‌سی کامیکس است. این شخصیت توسط نویسنده جری سیگل و هنرمند (تصویرگر) جو شوستر خلق شده‌است و برای اولین بار در شمارهٔ ۱ از کمیک‌های اکشن (ژوئن ۱۹۳۸) حضور پیدا کرد. لوئیس برای پانزده سال در کمیک‌ها تداوم داشت و به عنوان معشوقهٔ اصلی شخصیت ابرقهرمان سوپرمن به‌شمار می‌رود. در استمرار دی سی، او همسر و مادر پسر سوپرمن، یعنی جان کنت نیز هست که سوپربوی کنونی دنیای دی سی است. او خبرنگار روزنامه دیلی پلنت (سیاره روزانه) است، شخصیت لوئیس لین، شجاع، زیبا و تیتر شکارکن است.

بیوگرافی شخصیت خیالی[ویرایش]

عصر طلایی[ویرایش]

در کمیک های عصر طلایی، لوئیس یک گزارشگر پرخاشگر است که بر کارش تمرکز کرده و برای دیلی استار کار می کند. پس از پیوستن کلارک کنت به این روزنامه و شروع به کار سوپرمن، لوئیس جذب سوپرمن شد ولی از رقیب کاری جدیدش یعنی کنت ناراضی بود. [۱]

در اوایل دهه ۱۹۴۰، لوئیس شک کرد که کلارک کنت همان سوپرمن است و در پی افشای هویت مخفی او برآمد ولی موفق نشد. اولین داستان این ماجرا در سوپرمن #۱۷ (ژوئیه-اوت ۱۹۴۲) آمد. [۲] این موضوع در کتاب های کمیک عصر نقره ای دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ قوت گرفت.

عصر مدرن[ویرایش]

لوئیس در مینی مجموعه مرد پولادین ساخته جان برن، تغییر کرد. در این نسخه مدرن، لوئیس یک گزارشگر سرسخت است که به ندرت نیاز به نجات دارد. او زنی قوی و خودرای ولی حساس است.

نخستین رابطه واقعی لوئیس در این نسخه با خوزه دلگادو است که بعدها معلوم می شود یک پارتیزان است. تغییر عمده دیگر این نسخه این است که لوئیس تنها عاشق سوپرمن نمی‌شود اگرچه از او خوشش می آید. یکی از دلایل این موضوع، تجدیدنظر در ماهیت رابطه سوپرمن کلارک کنت بود. در داستان های اصلی عصر نقره ای، سوپرمن خود را در قالب کلارک کنت مخفی می کرد. در این نسخه جدید، کلارک کنت شخصیت اصلی است و سوپرمن در حاشیه قرار دارد. لوئیس در ابتدا ناراحت می شود که کلارک کنت تازه کار در اولین کارش، می تواند روی سوپرمن کار کند.

در فیلم‌های سینمایی[ویرایش]

هنرپیشه کانادایی مارگوت کیدر نقش شخصیت لوئیس لین را در مقابل کریستوفر ریو در فیلم‌های سوپرمن (۱۹۷۸)، سوپرمن ۲ (۱۹۸۰)، سوپرمن ۳ (۱۹۸۳) و سوپرمن ۴: در جستجوی صلح (۱۹۸۷) را بازی کرده است.

ایمی آدامز نقش این شخصیت را در فیلم‌های مرد پولادین، بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت و لیگ عدالت ایفا کرده است.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. Fleisher, Michael L. (2007). The Original Encyclopedia of Comic Book Heroes, Volume Three: Superman. DC Comics. pp. 145–162, 409–420. ISBN 1-4012-1389-8.
  2. Siegel, Jerry (w), Shuster, Joe (p), Sikela, John (i). "Man Or Superman?" Superman 17 (July–August 1942)
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Lois_Lane