فرانسه ویشی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از دولت ویشی فرانسه)
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۴۶°۱۰′ شمالی ۳°۲۴′ شرقی / ۴۶.۱۶۷°شمالی ۳.۴۰۰°شرقی / 46.167; 3.400

دولت ویشی فرانسه
État français

۱۹۴۰–۱۹۴۴
پرچم نشان نظامی
سرود
سرود ملی فرانسه
پایتخت ویشی
پاریس
پایتخت تغییر یافته زیگمارینگن
زبان‌(ها) زبان
دین کاتولیک رومی
دولت نامشخص
رئیس دولت فیلیپ پتن
رئیس جمهور فیلیپ پتن
پیر لاول
قانونگذار مجلس شورای ملی
دوره تاریخی جنگ جهانی دوم
 - تأسیس ژوئیه ۱۹۴۰
 - انقراض ۱۹۴۴
یکای پول فرانک فرانسه

دولت ویشی به حکومت فرانسه در زمان بین ۱۹۴۰ (شکست از آلمان نازی) و ۱۹۴۴ (آزادسازی فرانسه توسط متفقین و نیروهای مقاومت) گفته می‌شود. ریاست این دولت بر عهده مارشال پتن بود. پس از جنگ، مارشال پتن به جرم خیانت به کشور، به اعدام محکوم شد که این حکم توسط مارشال دوگل تبدیل به حبس ابد شد. این حکومت پس از آزاد سازی فرانسه یعنی

1944 تا پایان جنگ در اروپا دولتی در تبعید بود.


ویشی از این رو به این رژیم نام گذاری شده که پایتخت آن تا زمان استقلال شهر ویشی بود پس از فروپاشی فرانسه در 1940 مارشال پتاین تصمیم به آتش بس گرفت و با آلمانی ها همکاری کرد. جنوب فرانسه در تصرف این حکومت بود و شمال فرانسه در اشغال آلمانی ها البته این حکومت در شمال و سراسر خاک فرانسه حق اجرای قوانین را داشت.


فرانسه ویشی بااین وجود مستعمرات گسترده ای از جمله سوریه و لبنان و الجزایر و مراکش و تونس و جزایر دور فرانسه را پوشش می داد. در طی عملیات مشعل (توسط متفقین انجام شد) و حمله متفقین به سواحل الجزایر و مراکش حکومت ویشی متوجه شد که توانایی مقابله با متفقین را ندارد بنا براین فرانسوا دارلان فرمانده نیروهای مستعمراتی آفریقایی رژیم ویشی شروع به مذاکره با آیرنهاور کرد. متفقین پیشنهاد پیوستن به او دادند و او قبول کرد. بنا بر این از 1942 هیتلر منطقه آزاد جنوبی فرانسه را نیز اشغال کرد. و عملا این دولت از 1942تا1945 دولتی پوشالی بود.

ارتش

فرانسه ویشی حق استفاده گسترده از تجهیزات سنگین از جمله تانک و ناو جنگی را نداشت. فرانسه ویشی مجبور بود ناوگانش را در بندر ها نگه دارد. نیروهای فرانسه ویشی از نظر تعداد کافی نبود. فرانسوی ها از همکاری با این رژیم خودداری می کردند. بنا براین تعداد داوطلبان ارتش فرانسه بسیار کم بود. کمبود نیرو حتی تا انحلال این رژیم وجود داشت. در سراسر آفریقای شمالی پیش از پیوستن به متفقین تعداد نیروهای فرانسوی و آفریقایی تحت حکومت فرانسه حدود بیش از 100000 نفر بود.

منابع[ویرایش]