زایمان بریچ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
زایمان بریچ
Frank breech, William Smellie, 1792
آی‌سی‌دی-۱۰ O32.1, O64.1, O80.1, O83.0, P03.0
آی‌سی‌دی-۹ 652.1
دادگان بیماری‌ها 1631
مدلاین پلاس 002060
ای‌مدیسین med/3272 emerg/868
سمپ D001946

زایمان بریچ یا (به انگلیسی: Breech birth) هنگامی است که جنین با پا یا باسن از رحم بدنیا میاید.

تعریف[ویرایش]

بطور معمول جنین‌ها به صورت سر به پایین در رحم مادر قرار دارند و هنگام زایمان ابتدا سرشان خارج می‌شود.هنگامی که جنین در وضعیتی برعکس حالت فوق قرار می‌گیرد و در هنگام زایمان ابتدا با باسن یا پا خارج می‌شود، این وضعیت قرارگیری در رحم را نمایش بریچ و زایمان را زایمان بریچ می‌نامیم.

تشخیص[ویرایش]

شیوع نمایش سفالیک (سر) در زایمان 95% ونمایش بریج 3-4% است.البته در اواسط حاملگی ممکن است جنین در وضعیت بریچ باشد ولی معمولا در رحم چرخیده و بصورت معمول در میاید؛ اگر تا هفته 36 حاملگی این چرخش روی ندهد بدلیل نزول جنین به داخل لگن ، احتمال تصحیح آن بسیار کاهش مییابد و جنین اغلب بریچ باقی میماند. تشخیص وضعیت بریج در سونوگرافی راحت است ولی با مانورهای لئوپولد و سمع قلب جنین (محل صدای قلب در بریج بالای ناف است) نیز میتوان به نتایجی دست یافت.

انواع نمایش بریچ[ویرایش]

بسته به عضو نمایش (عضوی که ابتدا از دهانه رحم خارج میشود) سه نوع بریچ داریم:

1. نمایش بریچ کامل (Complete breech) هنگامی است که جنین هر دو مفصل ران و زانو را خم کرده است (کف پا کنار باسن قرار دارد)

2. نمایش بریچ فرانک (Frank breech) هنگامی است که عضو نمایش جنین باسن است و ابتدا باسن خارج میشود.

3. نمایش بریچ فوتلینگ یا ناکامل (Footling breech) هنگامی است که یک یا هردو پا ابتدا خارج میشوند.

نوع Kneeling breech بسیار نادر است.

علل[ویرایش]

نوزادانی که به طور زودرس متولد می‌‌شوند، با احتمال بیشتری نسبت به سایر نوزادان در وضعیت بریچ در رحم قرار می‌گیرند. همچنین اگر بیش از یک جنین در رحم باشد، یا جنین هیدروسفالی (بزرگی سر) داشته باشد احتمال زایمان بریچ بیشتری وجود دارد. لانه گزینی جفت در سگمان تحتانی رحم ، وجود سپتوم داخل رحمی و حالتهای خاص جنینی مثل اکستانسیون شدید ستون مهره ها سایر علل بریچ هستند.

عوارض[ویرایش]

اصولا انجام زایمان بریج از زایمان عادی دشوارتر است و امکان دیستوشی (گیرکردن نوزاد هنگام زایمان) و عوارض آن بالاست لذا اغلب پزشکان ترجیح میدهند چنین نوزادانی را بخصوص در صورت تنگی لگن مادر با روش سزارین بدنیا بیاورند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

زایمان

منابع[ویرایش]