رابین هود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رابین هود
شخصیت Tales of Robin Hood and his Merry Men
Robin-hood-and-maid-marion-01.png
Woodcut of Robin Hood, from a 17th-century broadside
نخستین حضور13th/14th century AD
پدیدآورanonymous balladeers
ایفاگرRobert Frazer
داگلاس فربنکس
ارول فلین
کورنل وایلد
جاون هال (هنرپیشه)
جان درک
ریچارد تاد
دان تیلر (هنرپیشه و کارگردان آمریکایی)
ریچارد گرین
جولیانو جما
شان کانری
پاتریک برگین
کوین کاستنر
راسل کرو
تارون اگرتون
کری الویس
پاتریک تروتون
David Watson
مارتین پاتر
Michael Praed
متیو پورتا
یوناس آرمسترانگ
John Drew, Jr.
آرتور بورچیر
جیمز بوت
M. Pokora
بوریس خملنیتسکی
صداپیشهبرایان بدفورد
Kazue Ikura
Thor Bishopric
اطلاعاتِ درون‌داستانی
لقبRobyn Hode
Robin of Sherwood
Robin of Loxley (alan prisoonr)(Locksley)
Robert Fitzooth
Robin de Courtenay
Sir Robert Hode
Robert Huntingdon
عنوانرابین هود
پیشهVariable: yeoman، تیراندازی با کمان، outlaw
Later stories: نجیب‌زادگی
وابستگیLoyal to ریچارد یکم انگلستان
همسرMaid Marian (in some stories)
دینمسیحیت
ملیتمردم انگلستان (اهل سوئید)
رابین هود

رابین هود(به انگلیسی: Robin Hood) (به فرانسوی: Robin des bois) یک شخصیت داستانی و کهن‌الگو در فرهنگ فولکلور انگلیس است. ریشهٔ داستان رابین‌هود به سده‌های میانه بازمی‌گردد.

رابین هود یک قانون شکن و قهرمان افسانه ای ست که به دنبال وارد کردن خصوصیات پهلوانی در قرون یازده و دوازده میلادی وارد فرهنگ فولکلور انگلیس می شود و متعاقباً در ادبیات و فیلم نیز به نمایش در می آید. طبق افسانه ها ، او یک کماندار و شمشیرباز بسیار ماهر بود. در برخی از نسخه های افسانه ای از او بعنوان یک نجیب زاده یاد میشود ، و در بازخوانی های مدرن نیز گاهی اینگونه تصویر شده است که قبل از بازگشت به انگلیس برای بازپس گیری سرزمین های خود که در دست داروغه بوده، در جنگ های صلیبی حضور داشته است. در قدیمی ترین نسخه های شناخته شده ، وی عضوی از گروه یِمان بوده است. گفته می شود که او به طور سنتی با لباس سبز لینکلن به تصویر کشیده شده ، از ثروتمندان سرقت کرده و به فقیران میداده است.

بدنه شخصیت های آشنای مرتبط با رابین هود، از طریق بازگویی ، اضافات و تغییرات ایجاد شده است. از جمله می توان به معشوقه وی مِید ماریان ، گروه یاغی وی و مخالف اصلی وی داروغه ناتینگهام اشاره کرد. داروغه غالباً به عنوان کمک شاهزاده جان که در غصب پادشاهی ریچارد اول که برحق اما غائب بوده و رابین هود همچنان به او وفادار بوده است به تصویر کشیده می شود. طرفداری او نسبت به مردم عادی و خصومتش با داروغه ناتینگهام از ویژگی های اولیه افسانه است ( علاقه اش به حقانیت پادشاه و موقعیتش در دوران سلطنت ریچارد اول از ویژگی های اولیه او نبوده است) او در اواخر قرون وسطی به یک چهره محبوب مردمی تبدیل شد و اولین تصنیف های شناخته شده با حضور وی مربوط به قرن پانزدهم (دهه 1400) است. در طی سالهای بعدی تغییرات و اقتباس های زیادی از داستان انجام شده است و این داستان همچنان در ادبیات ، فیلم و تلویزیون حضور گسترده ای دارد. رابین هود یکی از شناخته شده ترین داستان های فولکلور انگلیسی محسوب می شود. تاریخی بودن رابین هود ثابت نشده است و قرن ها است که در مورد آن بحث شده است. اشارات متعددی به شخصیت های تاریخی با نام های مشابه وجود دارد که به عنوان مدرک احتمالی وجود وی مطرح شده اند ، قدمت برخی از آنها به اواخر قرن سیزدهم برمی گردد. حداقل هشت خاستگاه قابل قبول در داستان توسط مورخان و فرهنگ شناسان مطرح شده است ، از جمله پیشنهاداتی ست که نشان میدهد "رابین هود" نام مستعاری است که توسط راهزنان یا برای اشاره به آنها استفاده می شده است.

داستان[ویرایش]