دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان
بنیانگذاری۱۳۶۳
شهرسمنان
شمار دانشجویان۱۰٬۰۰۰
مساحت فضای آموزشی۶۰ هکتار
نوع واحدجامع
منطقه۱۰
وبگاهwww.semnaniau.ac.ir

دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان به عنوان بخشی از مجموعهٔ بزرگ واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سراسر ایران است. این واحد دانشگاهی در سال ۱۳۶۳ با پذیرش ۱۲۰ دانشجو در دو رشته الهیات و حسابداری در مقطع کارشناسی فعالیت خود را آغاز کرد.

هم‌اکنون مجتمع دانشگاهی آزاد سمنان با درجه جامع با بیش از 5000 دانشجو در ۶۲ رشته تحصیلی در مقاطع مختلف در کیلومتر ۵ جاده دامغان قرار دارد.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان ۲۶ اسفندماه ۱۳۶۳ در مکانی استیجاری و با پذیرش ۱۲۰ دانشجو در دو رشته الهیات و حسابداری در مقطع کارشناسی فعالیت خود را آغاز کرد.[۱] این واحد دانشگاهی فعالیت آموزشی خودرا در ساختمانی دوطبقه استیجاری در دو رشته «کارشناسی حسابداری» و «کارشناسی الهیات ومعارف اسلامی» با تعداد ۱۲۰ نفر دانشجو (هر رشته ۶۰ نفر) آغاز کرد و تا سال ۶۹ با همین تعداد دانشجو بکار خود ادامه داد.

ساختمان این واحد در سال ۶۹ به هنرستان شهید بهرامی واقع در بلوار شریف واقفی انتقال یافت وبا افزایش دانشجو تا سال ۷۴ در همین محل به فعالیت خود ادامه داد.

در سال ۷۴ ساختمان مرکزی دانشگاه در زمینی با زیربنای ۴۴۰۰ مترمربع در چهار طبقه آموزشی به بهره‌برداری رسید. دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان در این سال با داشتن ۸ رشته تحصیلی و یک دانشکده در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد و دوره‌های تمام‌وقت و پاره‌وقت و داشتن ۳۸۵۴ نفر دانشجو و ۳۲ عضو هیئت علمی تمام وقت و ۱۳ نفر عضو هیئت علمی نیمه‌وقت و حدود ۷۷ نفر کارمند در ساختمان جدید مشغول فعالیت شد.

تا پایان سال ۱۳۸۸ این واحد با تعداد ۱۳۸ عضو هیئت علمی تمام‌وقت و نیمه‌وقت و ۲۸۰ حق‌التدریس با فضایی بیش از ۶۰ هکتار و با زیربنائی برابر با ۳۷۷۱۰ مترمربع و امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی و مجتمع ورزشی در حال آموزش بیش از 5000 دانشجو در ۶۲ رشته تحصیلی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد با درجه بسیار بزرگ می‌باشد.[۱]

همچنین شعبه دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات با ۱۶ رشته کارشناسی ارشد در این واحد مستقر است. [۲][۳]

دانشکده‌ها[ویرایش]

  • دانشکده اقتصاد و حسابداری
  • دانشکده پزشکی
  • دانشکده علوم انسانی
  • دانشکده فنی، مهندسی
  • دانشکده مدیریت

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ تاریخچه دانشگاه آزاد سمنان بایگانی‌شده در ۲۵ اکتبر ۲۰۱۲ توسط Wayback Machine (وب‌گاه دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان)
  2. «دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان». بایگانی‌شده از اصلی در ۱ نوامبر ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۶ ژانویه ۲۰۱۱.
  3. «Untitled Page». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ اکتبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۶ نوامبر ۲۰۱۱.