دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان
نشان دانشگاه آزاد اسلامی
نشان دانشگاه آزاد اسلامی
شعار آرمان ایرانی برای جهانی شدن
تأسیس ۱۳۶۴ خورشیدی
نوع خصوصی
رئیس دکتر یدالله رجایی
معاون دانشجویی محمددالمنپور
معاون پژوهشی دکتر احمد نقیلو
فضای آموزشی ۱۳۵۲۰۰ مترمربع
هیئت علمی ۳۳۲ تن
کارمندان ۳۰۰ تن
دانشجویان ۱۴۷۰۰ تن
کارشناسی دارد
کارشناسی ارشد دارد
دکترا دارد
مکان زنجان، ایران پرچم ایران
وب‌گاه http://www.iauz.ac.ir

دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان اول خردادماه ۱۳۶۴ تاسیس و فعالیت آموزشی خود را با چهار رشته و ۱۷۵ دانشجو در یک ساختمان استیجاری کوچک واقع در میدان انقلاب اسلامی شهر آغاز کرد. هم اکنون دارای دو سایت آموزشی واقع در اعتمادیه و پائین کوه زنجان می‌باشد.

این دانشگاه یکی از ۱۶ واحد جامع (بسیار بزرگ) دانشگاه آزاد اسلامی ایران است. همچنین وجود این دانشگاه به همراه دانشگاه دیگر استان، دانشگاه آزاد جامع ابهر، سبب گردیده این استان به یکی از مراکز اصلی دانشگاه آزاد اسلامی کشور تبدیل شود.

واحد علوم تحقیقات این واحد کار خود را در مهر ماه سال ۱۳۸۹ شروع کرده. این واحد در ابتدا با ۱۶۰ دانشجو و ۶ رشته تحصیلی آغاز به کار کرده و همکنون دانشجویان این واحد در سایت علامه مشغول به تحصیل می‌باشند علاوه بر این زمین اختصاص یافته به این واحد ۱۰۰ هکتار بوده و در حال ساخت و ساز می‌باشد تا پس از تکمیل واحد علوم تحقیقات به محل مورد نظر خود انتقال یابد.

حوزه آموزش[ویرایش]

رشته‌های تحصیلی واحد زنجان از ۴۵ رشته در سال ۱۳۸۴ به بیش از ۱۲۷ رشته در سال ۱۳۸۹ افزایش یافته است. تعداد دانشجویان واحد طی همین مدت از ۸۹۸۸ دانشجو به بیش از ۱۳۱۵۰ دانشجو افزایش پیدا کرده است.

تعداد بورسیه‌های واحد در سال ۱۳۸۵، ۴۵ نفر بوده که این تعداد در سال ۱۳۸۹ به ۹۰ نفر رسیده است.

تعداد دانشکده‌های مصوب در سال ۱۳۸۵ از دو دانشکده به پنج دانشکده رسیده است و این کار به منظور تمرکز زدایی در امور اجرایی و ارتقای پژوهشی بوده است.

دانشگاه آزاد اسلامی زنجان اکنون با پنج دانشکده فعالیت دارد.

دانشکده‌ها[ویرایش]

دانشکده برق و کامپیوتر[ویرایش]

دانشکده برق و کامپیوتر رسماً از سال ۱۳۸۸ تاسیس گردید در حال حاضر این دانشکده دارای گروههای آموزشی کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر (گرایش نرم‌افزار)، مهندسی کامپیوتر (گرایش نرم‌افزار)، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی برق (گرایش قدرت)، مهندسی صنایع (گرایش تحلیل سیستم) و کاردانی کامپیوتر می‌باشد. در حال حاضر این دانشکده دارای ۵۰ عضو هیئت علمی (تمام وقت و مدعو) و تعداد حدود ۲۷۰۰ نفر دانشجو می‌باشد. این دانشکده دارای ۱۲ آزمایشگاه و کارگاه آموزشی است.لازم به ذکر است که به دلیل مدیریت غلط و باند بازی های مسموم اساتید با تجربه و با دانش روز با این واحد ترک همکاری کردند. در حوزی که ماهی نباشد قورباغه سالار است ح ب ن

دانشکده فنی و مهندسی[ویرایش]

دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان با داشتن بیش از ۴۰۰۰ نفر دانشجو در ۱۷ رشته تحصیلی و در سه مقطع کاردانی (پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته) و کارشناسی ارشد (ناپیوسته) از جمله دانشکده‌های فعال و پویا در میان دانشکده‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان است. در این دانشکده تعداد ۲۱ عضو هیئت علمی تمام وقت با مرتبه مربی، ۲۰ نفر با مرتبه علمی استادیار و۲۰نفر دانشجوی دکتری که اکثراً بورس هستند (مجموعاً ۶۱ نفر) و حدود ۷۰ نفر مدرس به صورت مدعو مشغول تدریس، تحقیق و در حال همکاری هستند. در حال جاری پرونده تعداد ۴۰ نفر متقاضی هیئت علمی تمام وقت (طبق فراخوان) در خواست همکاری و در فراخوان‌ها ثبت نام نموده‌اند که پرونده آنها پس از مصاحبه توسط کمیته‌های تخصصی گروه‌های آموزشی دانشکده جهت طی مراحل اداری به منطقه و سازمان مرکزی ارسال گردیده است. اکثر متقاضیان در فراخوان (تقریباً ۹۵ درصد) دانشجوی دکتری و دکتری بوده‌اند و سیاست دانشگاه بر جذب اساتید با مرتبه علمی حداقل دانشجوی دکتری است.

دانشکده علوم پایه و پزشکی[ویرایش]

دانشکده علوم پایه و پزشکی رسماً از سال ۱۳۸۷ تاسیس گردید. دانشکده علوم پایه و پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان باداشتن ۱۷۰۰ نفر دانشجو در ۸ رشته تحصیلی و در دو مقطع، کارشناسی (پیوسته) و کارشناسی ارشد (ناپیوسته) از جمله دانشکده‌های فعال و پویا در میان دانشکده‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان است. در حال حاضر این دانشکده دارای گروه‌های آموزشی کارشناسی و کارشناسی ارشد میکروبیولوژی، کارشناسی زیست‌شناسی جانوری، کارشناسی شیمی کاربردی، کارشناسی پرستاری، کارشناسی مامائی، ریاضی -آمار، ژنتیک و فیزیک می‌باشد.

دانشکده علوم انسانی و اجتماعی[ویرایش]

دانشکده علوم انسانی اولین دانشکده مصوب دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان و به عنوان بزرگترین مرکز دانشگاهی در زمینه آموزش و مطالعات علوم انسانی و اجتماعی شمالغرب کشور فعالیت آموزشی و پژوهشی خود را رسماً در سال ۱۳۷۸ آغاز نمود. بنای این دانشکده به نام یکی از فیلسوفان برجسته و تاثیر گذار ایران اسلامی یعنی شیخ شهاب الدین سهروردی مزین است. این دانشکده در سایت حضرت امام (ره) در شمال شهر زنجان واقع شده است. این دانشکده واجد یکی از غنی ترین کتابخانه‌ها در زمینه علوم انسانی و اجتماعی است.

دانشکده علوم تربیتی[ویرایش]

از سال ۱۳۶۹ رشته‌های مختلفی از قبیل آموزش ابتدائی، معارف اسلامی، ادبیات فارسی و علوم تجربی با عنوان گروه آموزش معلمان در دانشگاه شکل گرفته بودند. با این حال به دلیل افزایش تعداد رشته‌ها و تعداد دانشجویان رشته‌های مذکور روند تاسیس دانشکده علوم تربیتی قوت گرفت. بدین منظور در سال ۱۳۸۵ با تایید شورای گسترش آموزش عالی و موافقت ریاست محترم دانشگاه طی نامه شماره ۴۹۲۱/۶۷ مورخ ۱۹/۱/۸۵ رسماً دانشکده علوم تربیتی تاسیس گردید.

حوزه پژوهش[ویرایش]

آموزش و پژوهش دو رکن اساسی و بنیادی در دانشگاه هستند و این دو لازم و ملزوم همدیگرند. آموزش بدون پژوهش و پژوهش بدون آموزش مطلوب به اهداف ترسیم شده که همان تولید علم و فناوری است ختم نخواهد شد. گام‌های مضاعفی در جهت ارتقای پژوهش در واحد زنجان برداشته شده است. شاخص‌های کمی و کیفی گویای جدیت در فعالیت‌های پژوهشی واحد است. معاونت پژوهشی واحد زنجان طی سال‌های متمادی بالاخص از سال ۱۳۸۴ همواره توانسته است رتبه‌های برتر کشور و منطقه را به دست آورد و در ارزیابی سال ۱۳۷۸ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت پژوهشی واحد به عنوان مدیر پژوهشی برتر کشور در بین دانشگاههای دولتی و غیردولتی شناخته و موفق به دریافت لوح تقدیر از دست ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران شد. مجموعه مقالات چاپ شده واحد در کنگره‌های داخلی از ۸۳ مقاله در سال ۱۳۸۴ به بیش از ۵۳۱ مقاله در سال ۱۳۸۹، مجموعه مقالات چاپ شده واحد در کنگره‌های خارجی از ۲۷ مقاله در سال ۱۳۸۴ به ۹۳ مقاله در سال ۱۳۸۹ و طرح‌های پژوهشی واحد از ۶۹ طرح در سال ۱۳۸۴ به ۲۹۵ طرح در سال ۱۳۸۹ و طرح‌های برون دانشگاهی واحد در سال ۱۳۸۴ از ۱۱ طرح به ۱۶ طرح در سال ۱۳۸۹ افزایش پیدا کرده است.

مجموعه مقالات چاپ شده در مجلات معتبر علمی و همایش‌های ملی و بین‌المللی از ۹۴ مقاله در سال ۱۳۸۴ به ۱۱۰۰ مقاله در سال ۱۳۸۹ افزایش یافته است که نشان از رشد هزار درصدی مقالات واحد طی پنج سال گذشته دارد. تعداد مقالاتISI زنجان از ۲۷ مقاله در سال ۲۰۰۴ به ۱۱۰ مقاله تاکنون رسیده است.

تعداد کتب چاپ شده واحد زنجان حدود ۵۲ عنوان کتاب درسی است. تعداد کتب چاپ شده واحد زنجان حدود ۵۲ عنوان کتاب درسی است. تعداد کتب موجود کتابخانه واحد زنجان از ۷۰ هزار جلد در سال ۱۳۸۴ به بیش از ۱۵۰۰۰۰هزار جلد در حال حاضر افزایش پیدا کرده است.

حوزه عمرانی[ویرایش]

طی پنج سال گذشته ظرفیت فضای آموزشی و رفاهی واحد از ۴۵ هزار مترمربع به بیش از ۱۳۵۲۰۰هزار مترمربع افزایش پیدا کرده است. واحد زنجان با سه مجتمع بزرگ خوابگاهی، بزرگ‌ترین مجتمع خوابگاه دانشجویی کشور را دارد. مجتمع خوابگاهی الزهرا (س)، مجتمع خوابگاهی حضرت معصومه (س) و مجتمع خوابگاهی شهید آوینی از مجهزترین خوابگاههای منطقه و کشور به لحاظ امکانات و تجهیزات هستند.

حوزه دانشجویی[ویرایش]

حوزه معاونت دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی زنجان طی سال‌های اخیر موفقیت‌های ارزشمندی را در سطح کشور و منطقه نصیب واحد کرده و موفق به دریافت چندین لوح تقدیر از ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر جاسبی شده است.

این معاونت طی پنج سال گذشته ده‌ها مورد میزبانی مسابقات ورزشی منطقه‌ای و ملی را بر عهده داشته و طی یک سال گذشته بیش از ۲۰ مقام منطقه‌ای و سراسری را در مسابقات ورزشی به دست آورده است.

معاونت اداری و مالی واحد یکی از معاونت‌های موفق بنا بر ارزیابی سازمان مرکزی در سطح منطقه و کشور است.

کسب رتبه‌های اول تا ششم کشوری طی سال‌های اخیر و کسب عنوان اول منطقه طی همین مدت از توفیقات حوزه معاونت اداری و مالی واحد زنجان نیز محسوب می‌شود.

پشتیبانی مطلوب و قانونمند این حوزه از سایر حوزه‌های دانشگاه موجب شده این واحد دانشگاهی به اهداف ترسیم شده آموزشی و پژوهشی به درستی نایل آید.

حوزه مجتمع آموزشی و فرهنگی سما[ویرایش]

مجتمع فرهنگی و آموزشی سمای زنجان با بیش از ۱۰۴۸ دانشجودر مقطع کاردانی و بیش از ۱۰۵۰ دانش آموز بزرگ‌ترین مجتمع غیرانتفاعی استان است و مدارس این معاونت بیش از ۲۵ درصد دانش آموزان مدارس غیر انتفاعی استان را در خود جای داده‌اند.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان در فیسبوک

دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان در گوگل پلاس

واحد علوم تحقیقات زنجان

پورتال کنفرانسها و همایشهای دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان