دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان
Azad University Tehran BC logo.png
نشان دانشگاه آزاد اسلامی
شعارآرمان ایرانی برای جهانی شدن
نوعخصوصی
بنیانگذاری شده۱۳۶۴ خورشیدی
رئیسدکتر علیرضا فیروزفر
اعضای هیئت علمی۳۳۲ تن
کارمندان مدیریتی۳۰۰ تن
  • محمددالمنپور(معاون دانشجویی)
  • دکتر احمد نقیلو(معاون پژوهشی)
دانشجویان۱۴۷۰۰ تن
کارشناسیدارد
تحصیلات تکمیلیدارد
دارد
موقعیتزنجان، ایران پرچم ایران
فضای آموزشی۱۳۵۲۰۰ مترمربع
وبگاه

دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان اول خردادماه ۱۳۶۴ تأسیس و فعالیت آموزشی خود را با چهار رشته و ۱۷۵ دانشجو در یک ساختمان استیجاری کوچک واقع در میدان انقلاب اسلامی شهر زنجان آغاز کرد. هم اکنون دارای دو سایت آموزشی واقع در منطقه اعتمادیه و پائین کوه زنجان می‌باشد.

این دانشگاه یکی از ۱۶ واحد جامع (بسیار بزرگ) دانشگاه آزاد اسلامی ایران است. همچنین وجود این دانشگاه به همراه دانشگاه دیگر استان، دانشگاه آزاد جامع ابهر، سبب گردیده این استان به یکی از مراکز اصلی دانشگاه آزاد اسلامی در ایران تبدیل شود.

واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد زنجان کار خود را در مهر ماه سال ۱۳۸۹ با ۱۶۰ دانشجو و ۶ رشته تحصیلی شروع کرد. همکنون دانشجویان این واحد در سایت علامه مشغول به تحصیل می‌باشند علاوه بر این زمین اختصاص یافته به این واحد ۱۰۰ هکتار بوده و در حال ساخت و ساز می‌باشد تا پس از تکمیل واحد علوم تحقیقات به محل مورد نظر خود انتقال یابد.

حوزه آموزش[ویرایش]

رشته‌های تحصیلی واحد زنجان از ۴۵ رشته در سال ۱۳۸۴ به بیش از ۱۲۷ رشته در سال ۱۳۸۹ افزایش یافته‌است. تعداد دانشجویان واحد طی همین مدت از ۸۹۸۸ دانشجو به بیش از ۱۳۱۵۰ دانشجو افزایش پیدا کرده‌است.

دانشکده‌ها[ویرایش]

تعداد دانشکده‌های مصوب در سال ۱۳۸۵ از دو دانشکده به پنج دانشکده رسیده است:

  • دانشکده برق و کامپیوتر
  • دانشکده فنی و مهندسی
  • دانشکده علوم پایه و پزشکی
  • دانشکده علوم انسانی و اجتماعی
  • دانشکده ادبیات و علوم انسانی
  • دانشکده علوم تربیتی

دانشکده برق و کامپیوتر[ویرایش]

دانشکده برق و کامپیوتر رسماً از سال ۱۳۸۸ تأسیس گردید در حال حاضر این دانشکده دارای گروههای آموزشی کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر (گرایش نرم‌افزار)، مهندسی کامپیوتر (گرایش نرم‌افزار)، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی برق (گرایش قدرت)، مهندسی صنایع (گرایش تحلیل سیستم) و کاردانی کامپیوتر می‌باشد. در حال حاضر این دانشکده دارای ۵۰ عضو هیئت علمی (تمام وقت و مدعو) و تعداد حدود ۲۷۰۰ نفر دانشجو می‌باشد. این دانشکده دارای ۱۲ آزمایشگاه و کارگاه آموزشی است.

ریاست این دانشکده با آقای دکتر مهدی ساشور پور و معاونت آن با آقای مهندس فرهاد قره باغی می باشد.

دانشکده فنی و مهندسی[ویرایش]

دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان با داشتن بیش از ۴۰۰۰ نفر دانشجو در ۱۷ رشته تحصیلی و در سه مقطع کاردانی (پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته) و کارشناسی ارشد (ناپیوسته) از جمله دانشکده‌های فعال و پویا در میان دانشکده‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان است. در این دانشکده تعداد ۲۱ عضو هیئت علمی تمام وقت با مرتبه مربی، ۲۰ نفر با مرتبه علمی استادیار و ۲۰ نفر دانشجوی دکتری که اکثراً بورس هستند (مجموعاً ۶۱ نفر) و حدود ۷۰ نفر مدرس به صورت مدعو مشغول تدریس، تحقیق و در حال همکاری هستند. رییس دانشکده فنی مهندسی دکتر مهدی ساشور پور است ، که دارای مدرک دکتری شهرسازی هستند.

دانشکده علوم پایه و پزشکی[ویرایش]

دانشکده علوم پایه و پزشکی رسماً از سال ۱۳۸۷ تأسیس گردید. دانشکده علوم پایه و پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان باداشتن ۱۷۰۰ نفر دانشجو در ۸ رشته تحصیلی و در دو مقطع، کارشناسی (پیوسته) و کارشناسی ارشد (ناپیوسته) از جمله دانشکده‌های فعال و پویا در میان دانشکده‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان است. در حال حاضر این دانشکده دارای گروه‌های آموزشی کارشناسی و کارشناسی ارشد میکروبیولوژی، کارشناسی زیست‌شناسی جانوری، کارشناسی شیمی کاربردی، کارشناسی پرستاری، کارشناسی مامائی، ریاضی -آمار، ژنتیک و فیزیک می‌باشد.

دانشکده علوم انسانی و اجتماعی[ویرایش]

دانشکده علوم انسانی اولین دانشکده مصوب دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان و به عنوان بزرگترین مرکز دانشگاهی در زمینه آموزش و مطالعات علوم انسانی و اجتماعی شمالغرب کشور فعالیت آموزشی و پژوهشی خود را رسماً در سال ۱۳۷۸ آغاز نمود. بنای این دانشکده به نام یکی از فیلسوفان برجسته و تأثیرگذار ایران اسلامی یعنی شیخ شهاب الدین سهروردی مزین است. این دانشکده در سایت حضرت امام (ره) در شمال شهر زنجان واقع شده‌است. این دانشکده واجد یکی از غنی‌ترین کتابخانه‌ها در زمینه علوم انسانی و اجتماعی است.

دانشکده علوم تربیتی[ویرایش]

از سال ۱۳۶۹ رشته‌های مختلفی از قبیل آموزش ابتدائی، معارف اسلامی، ادبیات فارسی و علوم تجربی با عنوان گروه آموزش معلمان در دانشگاه شکل گرفته بودند. با این حال به دلیل افزایش تعداد رشته‌ها و تعداد دانشجویان رشته‌های مذکور روند تأسیس دانشکده علوم تربیتی قوت گرفت. بدین منظور در سال ۱۳۸۵ با تأیید شورای گسترش آموزش عالی و موافقت ریاست محترم دانشگاه دانشکده علوم تربیتی تأسیس گردید.

حوزه پژوهش[ویرایش]

معاونت پژوهشی واحد زنجان طی سال‌های متمادی بالاخص از سال ۱۳۸۴ همواره توانسته است رتبه‌های برتر کشور و منطقه را به دست آورد و در ارزیابی سال ۱۳۷۸ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت پژوهشی واحد به عنوان مدیر پژوهشی برتر کشور در بین دانشگاههای دولتی و غیردولتی شناخته و موفق به دریافت لوح تقدیر از دست ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران شد.

مجموعه مقالات چاپ شده واحد زنجان در کنگره‌های داخلی از ۸۳ مقاله در سال ۱۳۸۴ به بیش از ۵۳۱ مقاله در سال ۱۳۸۹، مجموعه مقالات چاپ شده در کنگره‌های خارجی از ۲۷ مقاله در سال ۱۳۸۴ به ۹۳ مقاله در سال ۱۳۸۹ و طرح‌های پژوهشی از ۶۹ طرح در سال ۱۳۸۴ به ۲۹۵ طرح در سال ۱۳۸۹ و طرح‌های برون دانشگاهی در سال ۱۳۸۴ از ۱۱ طرح به ۱۶ طرح در سال ۱۳۸۹ افزایش پیدا کرده‌است.

مجموعه مقالات چاپ شده در مجلات معتبر علمی و همایش‌های ملی و بین‌المللی از ۹۴ مقاله در سال ۱۳۸۴ به ۱۱۰۰ مقاله در سال ۱۳۸۹ افزایش یافته‌است که نشان از رشد هزار درصدی مقالات واحد زنجان طی پنج سال گذشته دارد. تعداد مقالات ISI زنجان از ۲۷ مقاله در سال ۲۰۰۴ به ۱۱۰ مقاله تا کنون رسیده است.

تعداد کتب چاپ شده واحد زنجان حدود ۵۲ عنوان کتاب درسی است. تعداد کتب چاپ شده واحد زنجان حدود ۵۲ عنوان کتاب درسی است. تعداد کتب موجود کتابخانه واحد زنجان از ۷۰ هزار جلد در سال ۱۳۸۴ به بیش از ۱۵۰۰۰۰هزار جلد در حال حاضر افزایش پیدا کرده‌است.

حوزه عمرانی[ویرایش]

طی پنج سال گذشته ظرفیت فضای آموزشی و رفاهی واحد از ۴۵ هزار مترمربع به بیش از ۱۳۵۲۰۰هزار مترمربع افزایش پیدا کرده‌است. واحد زنجان با سه مجتمع بزرگ خوابگاهی، بزرگ‌ترین مجتمع خوابگاه دانشجویی کشور را دارد. مجتمع خوابگاهی الزهرا (س)، مجتمع خوابگاهی حضرت معصومه (س) و مجتمع خوابگاهی شهید آوینی از مجهزترین خوابگاههای منطقه و کشور به لحاظ امکانات و تجهیزات هستند.

حوزه دانشجویی[ویرایش]

حوزه معاونت دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی زنجان طی سال‌های اخیر موفقیت‌های ارزشمندی را در سطح کشور و منطقه نصیب واحد کرده و موفق به دریافت چندین لوح تقدیر از ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر جاسبی شده‌است.

این معاونت طی پنج سال گذشته ده‌ها مورد میزبانی مسابقات ورزشی منطقه‌ای و ملی را بر عهده داشته و طی یک سال گذشته بیش از ۲۰ مقام منطقه‌ای و سراسری را در مسابقات ورزشی به دست آورده است.

معاونت اداری و مالی واحد یکی از معاونت‌های موفق بنا بر ارزیابی سازمان مرکزی در سطح منطقه و کشور است.

کسب رتبه‌های اول تا ششم کشوری طی سال‌های اخیر و کسب عنوان اول منطقه طی همین مدت از توفیقات حوزه معاونت اداری و مالی واحد زنجان نیز محسوب می‌شود.

پشتیبانی مطلوب و قانونمند این حوزه از سایر حوزه‌های دانشگاه موجب شده این واحد دانشگاهی به اهداف ترسیم شده آموزشی و پژوهشی به درستی نایل آید.

حوزه مجتمع آموزشی و فرهنگی سما[ویرایش]

مجتمع فرهنگی و آموزشی سمای زنجان با بیش از ۱۰۴۸ دانشجو در مقطع کاردانی و بیش از ۱۰۵۰ دانش آموز بزرگ‌ترین مجتمع غیرانتفاعی استان است و مدارس این معاونت بیش از ۲۵ درصد دانش آموزان مدارس غیر انتفاعی استان را در خود جای داده‌اند.


انتقال به سایت امام[ویرایش]

این دانشگاه چند سال پس از راه اندازی فعالیت خود را در دو سایت علامه (اعتمادیه) و سایت امام انجام می داد .

اما به دلایل نامعلومی پس از مهر ماه 98 کلیه فعالیت های دانشگاه به سایت امام انتقال یافت.

پیوند به بیرون[ویرایش]

دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان در فیسبوک

دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان در گوگل پلاس

واحد علوم تحقیقات زنجان

پورتال کنفرانسها و همایشهای دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان