دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۴°۱۷′۱۹″ شمالی ۴۷°۰۱′۳۴″ شرقی / ۳۴.۲۸۸۶۳۳° شمالی ۴۷.۰۲۶۰۰۱° شرقی / 34.288633; 47.026001

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه

دانشگاه آزاد اسلامی
آرمان ایرانی برای جهانی شدن
مشخصات واحد
شهر کرمانشاه
رئیس دکتر نوذر قنبری
معاون پژوهشی دکتر محمد مهدی جوکار
معاون دانشجویی دکتر امیری
نوع واحد جامع
منطقه ۱۱
وب‌گاه http://www.iauksh.ac.ir

مقدمه[ویرایش]

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه به عنوان بزرگترین واحد دانشگاهی غرب کشور یکی از واحدهای جامع دانشگاه آزاد اسلامی می‌باشد که در سال ۱۳۶۷ تأسیس شد و به تدریج با تجهیز بیشتر مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا دراین دانشگاه شکل گرفت.

دراین واحد دانشگاهی، در حال حاضر - اواخر ۱۳۹۳- دانشکده‌های ادبیات و علوم انسانی، تحصیلات تکمیلی، تربیت بدنی، کشاورزی، علوم سیاسی و حقوق، علوم پایه و دانشکده فنی وجود دارد. لازم به توضیح است که رشته حقوق با چهار گرایش: حقوق خصوصی (ارشد ۱۳۸۳- دکتری ۱۳۸۸)، حقوق بین‌الملل (ارشد ۱۳۸۸ - دکتری ۱۳۹۳)، حقوق عمومی (ارشد ۱۳۸۸- دکتری ۱۳۹۳) و حقوق جزا (ارشد و دکتری ۱۳۸۸) در واحد مزبور راه‌اندازی شده است. از جمله رئیسان واحد دانشگاهی مزبور می‌توان به دکتر سید داود فهمی اشاره نمود که در سانحه تصادف خودرو، درگذشت.

نمایی از درب ورودی دانشگاه آزاد کرمانشاه

ریاست دانشگاه از دیر باز تا اکنون[ویرایش]

از بدو تأسیس تا کنون عزت اله فرشادفر، علی مرادی، محمد باقر قلیوند، سید داود فهمی، مهدی صفدری، دکتر کیوان قدرتی، نوذر قنبری، دکتر کیوان قدرتی و هم اکنون بطور مجدد دکتر نوذر قنبری مسولیت ریاست این دانشگاه را بر عهده داشته‌اند.

دکتر نوذر قنبری[ویرایش]

دکتر نوذر قنبری رئیس دانشگاه آزاد کرمانشاه بعد از کیوان قدرتی می‌باشد؛ که برای دومین بار به این سمت رسیده است

واحد های دانشگاه[ویرایش]

این دانشگاه دارای سه واحد مجزا در سه منطقه از شهر کرمانشاه میباشد.

بزرگترین و واحد اصلی این دانشگاه {مجتمع امام خمینی (ره)} در انتهای شهرک متخصصین قرار دارد که بزرگترین دانشگاه ازاد در غرب کشور و یکی از بزرگترین واحد های دانشگاه ازاد در ایران است.

واحد دیگر این دانشگاه که مختص دانشکده پیرا پزشکی است در منطقه باغ نی در مرکز شهر واقع شده است.

واحد دیگر این دانشگاه (دانشکده سما) که مختص رشته های فنی و مهندسی در مقطع کاردانی میباشد که در شهرک الهیه واقع شده است.

کتابخانه مرکزی دانشگاه[ویرایش]

اين كتابخانه با ارائه خدمات آموزشي و پ‍ژوهشي در اجراي برنامه‌هاي آموزش عالي و تأمين نيازهاي اطلاعاتي استادان و دانشجويان مشغول به تحصيل در اين واحد دانشگاهي سهم بسزايي دارد. اين كتابخانه با ساعات كاري طولاني و عضويت آسان به سوي دستيابي به اهداف خود در حركتي است كه در اين راستا از فناوري جديد و نرم افزار و بانك‌هاي اطلاعاتي نيز بهره مي‌گيرد.

تأسیس[ویرایش]

کتابخانه به عنوان زیر مجموعه حوزه معاونت پژوهش و فناوری در راستای فراهم نمودن بستر مناسب در امر تحقیق و پژوهش برای دانشجویان واساتید در سال 1367 همزمان با تاسيس دانشگاه در يک ساختمان استيجاري واقع در ميدان جمهوري اسلامي فعاليت خود را با 500 جلد کتاب و يک نفر پرسنل در يک فضاي 12 متري آغاز نمود و کم کم با گسترش دانشگاه به لحاظ کمي و کيفي روند کتابخانه سير صعودي پيدا کرد و با احداث ساختمان فاز يک دانشگاه واقع در باغ ني، کتابخانه به يک فضاي 24 متري منتقل گرديد. سپس با مستقل شدن حوزه معاونت پژوهش وفناوری در سال 1378 و با احداث ساختمان فاز دو مساحتي به متراژ 720 متر مربع به ساختمان کتابخانه اختصاص يافته است که 420 متر آن فضاي اداري و مخزن و 300 متر آن به عنوان سالن مطالعه بوده است. در سال 1383 با راه اندازي دانشکده ادبيات دو در مجتمع امام خميني (ره) واقع درانتهاي شهرک متخصصين فضايي به متراژ 550 متر مربع ديگر نيز به ساختمان کتابخانه افزوده گرديده است و در حال حاضر با راه اندازي ساختمان مرکزي کتابخانه که در آذرماه سال 1387 مورد بهره برداري قرار گرفته است با مساحت 4000 متر مربع در سه طبقه به عنوان بزرگترين کتابخانه دانشگاهي در غرب کشور آماده ارائه خدمات به مراجعين محترم مي باشد.[۱]

بخش های کتابخانه[ویرایش]

 • بخش مدیریت

مدیریت کتابخانه دانشگاه مانند مدیریت هر مجموعه ای وظیفه برنامه ریزی, سازماندهی,هدایت, کنترل و رهبری کتابخانه را برعهده دارد.این بخش کلیه امور مربوط به تصمیمات کلان کتابخانه, آبنده نگری برای پیشبرد اهداف کتابخانه متناسب با فن آوری روز دنیا , اخذ مجوز خرید کلیه ملزومات کتابخانه اعم از بودجه پژوهشی و جاری و پی گیری و به نتیجه رساندن کلیه امور اداری کتابخانه را برعهده دارد.

 • بخش فهرست نويسی و آماده سازی

بخش فني و فهرست نويسي که در طبقه همکف ساختمان کتابخانه قرار دارد وظايفي از قبيل آماده سازي و ثبت کتاب در دفاتر ثبت کتابخانه و تهيه ي اطلاعات کتاب شناختي از قبيل فهرست توصيفي و تحليلي کتاب را برعهده دارد. این بخش به دو قسمت بخش انتخاب و سفارش مواد چاپی و غیر چاپی وهمچنین بخش سازماندهی مواد(بخش فهرست نویسی) تقسیم می شود که وظایف آنها به شرح ذیل می باشد: بخش انتخاب و سفارش مواد چاپی و غیر چاپی: جمع آوری درخواست های خرید منابع، پردازش های لازم جهت عدم تکراری بودن منابع و تعیین اولویت ها و نهایتاً ثبت منابع در این بخش صورت میگیرد. بخش سازماندهی مواد(بخش فهرست نویسی): سازماندهی منابع اعم از فهرست نویسی توصیفی و تحلیلی، رده بندی و آماده سازی منابع در این بخش انجام میگیرد. فهرست نویسی براساس قواعد فهرست نویسی انگلوامریکن و با استفاده از نظام رده بندی LC کتابخانه کنگره آمریکاست. فرایند فهرست نویسی به صورت رایانه ای و با استفاده از نرم افزار جامع سیمرغ تحت وب صورت می پذیرد.

 • بخش مخزن

مخزن کتابخانه در طبقه همکف کتابخانه قرار دارد و فضايي بالغ بر 600 متر مربع نيز به خود اختصاص داده است و ظرفيت بالغ بر 400،000 جلد کتاب را نيز دارا مي باشد. کليه کتابهاي اين بخش غير مرجع بوده و به صورت سيستم بسته ارائه خدمات مي نمايد و چیدمان کتابهای این بخش براساس رده بندی Lc کنگره می باشد.

وظایفی از قبیل دریافت سفارش درخواست کتاب که از بخش امانات برادران و خواهران به این بخش ارسال می شود و کنترل آنها در قفسه ها و در صورت موجود بودن کتاب مربوطه از طریق بالابر برقی به بخش مورد نظر ارسال می گردد تا در اختیار مراجعین محترم قرار گیرد، همچنین کتابهای برگشتی از بخش امانات به این بخش ارسال می شود و در جای مربوط به خود در قفسه قرار می گیرد . کتابهایی که از بخش فنی و فهرست نویسی به این بخش ارجاع می گردد بر اساس رده بندی Lc کنگره در قفسه مربوط به خود چیدمان می شود[۲]

 • بخش مرجع

بخش مرجع که در طبقه همکف ساختمان کتابخانه قرار دارد وظايفي از قبيل سفارش و نگهداري کتابهاي مرجع، فرهنگ ها، دايرهالمعارف ها، دستنامه ها، اطلس ها، نقشه ها، کتابهاي نفيس و گرانبها و... را بعهده دارد و به صورت سيستم قفسه باز و نظام رده بندي LC کنگره آمريکا ارائه خدمت مي نمايد. ضمناً کليه کتابهاي اين بخش مجهز به برچسب بارکد بوده و کليه اعمال کنترل و شلف خواني از طريق دستگاه بارکد خوان انجام مي گردد.

 • بخش امانت و مطالعه

بخش امانت و مطالعه به دو بخش 1- امانت و مطالعه برادران در طبقه اول با ظرفيت 400 نفر جهت مطالعه برادران و 2- امانت و مطالعه خواهران در طبقه دوم با ظرفيت 300 نفر جهت مطالعه خواهران تقسيم مي شود. اين بخش کاملاً مکانيزه بود و ضمناً مجهز به دستگاه بارکد خوان مي باشد و کليه اطلاعات کتابها و کارتهاي عضويت از طريق اين دستگاه بر روي سيستم امانت ثبت مي گردد و کليه اعمال امانت و جستجوي کتاب از طريق کامپيوتر ونرم افزار سيستم امانات سيمرغ تحت وب و با جديدترين نسخه به اجرا در مي آيد. امانت و برگشت کتاب در اين بخش به دو صورت انجام مي پذيرد: 1- به صورت حضوري که مراجعين به کتابخانه مراجعه و پس از جستجوي کتاب از طريق کامپيوتر درخواست آنها به مخزن ارسال و کتاب از طريق بالابر برقي به به بخش امانت مربوطه منتقل و کتاب به نام فرد ثبت مي شود. 2- به صورت غير حضوري که مراجعين به وب سايت کتابخانه www.lib.iauksh.ac.ir مراجعه و وارد گزينه جستجوي کتاب و امانت مي گردند و پس از جستجو و طي مراحل درخواست سند از سيستم امانت با استفاده از کلمه عبور شخصي که براي هريک ار مراجعين در زمان عضويت صورت گرفته است کتاب مورد نظر را براي خود رزرو يا درخواست امانت مي نمايدکه از طريق دفتر پست که در کنار مخزن قرار گرفته است کتاب به آدرس فرد پست مي گردد.

 • بخش نشريات و پايان نامه ها

اين بخش در طبقه دوم ساختمان کتابخانه واقع شده است وظيفه سفارش و نگهداري مجلات داخلي و خارجي و پايان نامه هاي دانشجويي و روزنامه ها را برعهده دارد. استفاده از اين بخش به صورت سيستم قفسه باز مي باشد. در اين بخش کليه پايان نامه ها فهرست نويسي و چکيده ي پايان نامه ها نيز وارد سايت گرديده است و همچنين کليه مجلات اطلاعات کتاب شناختي آنها نيز به صورت فهرست توصيفي و تحليلي وارد کامپيوتر گرديده و از طريق نرم افزار جامع سيمرغ تحت وب قابل بازيابي مي باشد. اين بخش متصل به شبکه اينترنت بوده و برخي از اشتراکهاي مجلات خود را به صورت اينترنتي سفارش مي دهد.[۳]

 • بخش مرمت و صحافي

اين بخش وظيفه مرمت و صحافي کليه ی کتبی را که به لحاظ ظاهری مخدوش شده اند را بعهده دارد و همچنین صحافی کلیه مجلات، پایان نامه ها، نمرات بایگانی شده دانشجویان و روزنامه ها به عهده این بخش می باشد. تاکنون کلیه اعمال صحافی ها با سیستم دستی و سنتی صورت میگرفته است ولی هم اکنون با دستگاههای پیشرفته از جمله برش برقی تمام هیدرولیک با صفحه نمایشگر دیجیتال و پرس برقی و دستگاه طلاکوب حرفه ای صورت می پذیرد.

خدمات کتابخانه[ویرایش]

 • عضویت:نحوه‌ی عضویت به این صورت است که مراجعین در پرتال کتابخانه ثبت‌نام نموده و سپس با در دست داشتن کارت دانشجویی یا تاییده انتخاب واحد به مسؤول مربوطه مراجعه و عضویت آنها تایید می‌شود.
 • سالن مطالعه: سالن مطالعه خواهران و برادران بصورت مجزابرای مراجعین است.
 • ساعت کار: ساعت کار کتابخانه از هشت صبح الی سه بعد از ظهر می‌باشد
 • بهره‌گیری از پورتال کتابخانه ای دیجیتال: تسهیل دسترسی کاربران به اطلاعات کتابشناختی منابع چاپی و الکترونیکی در محیط مجازی کتابخانه[۴]

جامعه کتابخانه[ویرایش]

اعضای کتابخانه مرکزی را دانشجویان، اساتید دانشگاه و کارمندان تشکیل می‌دهند.

نرم افزار مورد استفاده[ویرایش]

سیمرغ Simorgh

آدرس کتابخانه[ویرایش]

آدرس پستی : کرمانشاه – میدان فردوسی – انتهای شهرک متخصصین – مجتمع دانشگاه آزاد اسلامی امام خمینی (ره) - کدپستی 6718997551 تلفن : 6 -08337243181

پیوند به بیرون[ویرایش]

 1. http://lib.iauksh.ac.ir/page.aspx?id=434feb26-63a8-45ee-89d6-eff3a631194f
 2. http://lib.iauksh.ac.ir/page.aspx?lang=fa-ir&id=9d354715-8c87-4f07-815f-7897b79bc26e
 3. http://lib.iauksh.ac.ir/
 4. http://lib.iauksh.ac.ir/page.aspx?id=fcdf1b72-43ee-49ea-8827-1b6a067a2145