محمدمهدی طهرانچی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
محمد مهدی طهرانچی

محمد مهدی طهرانچی (متولد ۱۳۴۴ در تهران)، استاد دانشکده فیزیک دانشگاه شهید بهشتی که در تیر ۹۶ با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی به عضویت هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی رسید.[۱] و در آبان ۹۷ رئیس دانشگاه آزاد شد.[۲] طهرانچی قبل از آن در اردیبهشت ۹۱ توسط کامران دانشجو به سرپرستی دانشگاه شهید بهشتی منصوب شده بود که در سوم بهمن ۱۳۹۵ توسط محمد فرهادی از طرف ریاست دانشگاه شهید بهشتی برکنار شد. وزارت امور خارجه آمریکا وی را در ۱۸ مارس ۲۰۲۰ به همراه ۴ نفر دیگر تحریم کرد.[۳]

سمت‌ها[ویرایش]

از سال ۱۳۷۷ به عنوان معاون اجرایی و برنامه‌ریزی دانشکده علوم آغاز کرد و تا بهمن ۱۳۹۵ ریاست دانشگاه شهید بهشتی را عهده‌دار بود. سمت‌های اجرایی طهرانچی از ابتدا تاکنون عبارتند از:

تحریم[ویرایش]

۱۸ مارس ۲۰۲۰ وزارت امور خارجه آمریکا، محمد مهدی طهرانچی را به همراه ۴ نفر دیگر تحریم کرد. وی یکی از افراد متخصص اتمی بوده و در «طرح هسته‌ای آماد» فعالیت داشته و همچنان در خدمت جمهوری اسلامی می‌باشد.[۳]

تغییر رشته فرزندان اعضای هیئت علمی[ویرایش]

نقل و انتقال دانشجویان علوم پزشکی خارج از کشور به داخل، استفاده فرزندان اعضای هیئت علمی از سهمیه‌های خاص و تغییر رشته برخی دانشجویان دامپزشکی به پزشکی طی روزهای آبان ۱۳۹۸، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت و منجر به واکنش عموم مردم و نخبگان شد، شاید بتوان گفت از بین این خبرهای جنجالی ماجرای تغییر رشته برخی دانشجویان دامپزشکی به پزشکی حاشیه‌های بیشتری داشت؛ که این بازتاب در رسانه‌ها در ابتدای زمانی بود که سعید نمکی به وزارت بهداشت آمد و مباحث مختلف در این زمینه مطرح شد و گفته شد که این ضابطه بدون نظر وزارت بهداشت اتفاق افتاده‌است.

موضوع از این قرار بوده‌است که در سال ۹۶ اتفاقی عجیب در دانشگاه آزاد اسلامی برای تغییر رشته گروهی خاص از دانشجویان اتفاق افتاده‌است، که فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد بتوانند بنابر انتخاب خودشان اما با شروطی تغییر رشته بدهند، برای مثال فرزند یک عضو خاص از هیئت علمی دانشگاه آزاد که در رشته دامپزشکی پذیرفته شده‌است، در رشته پزشکی ادامه تحصیل دهد؛ و برخی افراد بدون داشتن فاکتورهای لازم در قانون اقدام به تغییر رشته کرده‌اند.

پس از انتشار و واکنش‌ها در آبان ۱۳۹۸ نام دو دانشجویی که به صورت غیرقانونی و با اعمال نفوذ والدین هیئت علمی خود از دامپزشکی به رشته‌های داروسازی و پزشکی تغییر رشته داده بودند منتشر شد.

پس از طرح این مسایل در فضای رسانه‌ها، «محمدمهدی طهرانچی» رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگو با ایسنا در خصوص تغییر رشته فرزندان اعضای هیئت علمی از دامپزشکی به پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت در سال ۹۵ دو نفر از مدیران وقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که فرزندان آنها در رشته دامپزشکی قبول شده بودند، تمایل به تغییر رشته از دامپزشکی به داروسازی داشتند، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد در این خصوص گفت که با توجه به فشارهایی که از مجاری مختلف برای حل این مشکل به دانشگاه آزاد اسلامی وارد شد، رئیس وقت این دانشگاه در شهریور ۹۶ پس از استعلام از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و اعلام موافقت آن وزارتخانه با انتقال فرزندان این افراد، با تعمیم این موضوع به همه فرزندان هیئت علمی برای جلوگیری از رفتار تبعیض‌آمیز با توجه به اختیار مصوبه ۷۳۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر تفویض اختیار وضعیت فرزندان اعضای هیئت علمی به وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و همچنین رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استفاده می‌کنند و لذا تصمیم می‌گیرد جابجایی رشته دامپزشکی به پزشکی شامل حال همه فرزندان اعضای هیئت علمی شود؛ و در واقع منشأ این مصوبه درخواست برخی از مدیران ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی بوده‌است که حتی پیگیر اجرای خواسته خود به شکل دیگری در سال ۹۷ نیز بوده‌اند. محمدمهدی طهرانچی همچنین اعلام کرد موضوع در دورهٔ تصدی وی دیگر ادامه پیدا نکرده‌است و مصوبه هیئت رئیسه نیز در اسفند ماه سال قبل لغو شده، و با دستورِ سعید نمکی وزیر بهداشت نیز مبنی بر لغو مصوبه کمیسیون موارد خاص وزارت بهداشت در سال ۹۷، موضوع کاملاً منتفی شده‌است.

براساس افشاگری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، منشأ مصوبه تغییر رشته فرزندان اعضای هیئت علمی از دامپزشکی به پزشکی، ۲ نفر از مدیران ارشد وزارت بهداشت بودند که فرزندانشان در رشته دامپزشکی قبول شده بوده‌اند؛ که در سال ۹۵ دو نفر از مدیران وقت وزارت بهداشت که فرزندان آنها در رشته دامپزشکی قبول شده بودند، تمایل به تغییر رشته از دامپزشکی به داروسازی داشته‌اند.

درخواست شد این اجازه داده شود، اما به شرطی که افراد برای استفاده از این مصوبه ابتدا ۳۶ واحد خارج از کشور طی کرده و بعد به داخل کشور بیایند، و امتیازاتی برای این افراد قائل شود چونکه برای آنها توقع ایجاد شده و از این شرط استفاده کنند.[۴][۵]

حقوق نجومی[ویرایش]

در مرداد سال ۱۳۹۹ فیش حقوقی وی به مهر دانشگاه شهید بهشتی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد طهرانچی ماهانه بالغ بر ۴۵ میلیون تومان درآمد داشته بوده.[۶]

آثار[ویرایش]

تألیف کتاب «پژوهش وضع موجود و طراحی وضعیت مطلوب»، نشر دانشگاهی، تهران، ۱۳۸۸[۷]

ترجمه کتاب «آشنایی با مواد مغناطیسی»، مرکز نشر دانشگاهی، تهران، ۱۳۹۵[۸]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Farsnews http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13960420001852. Retrieved 11 July 2017. Missing or empty |title= (help)
  2. فرارو
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ Welle (www.dw.com)، Deutsche. «آمریکا کامران دانشجو و رئیس دانشگاه آزاد را تحریم کرد | DW | 19.03.2020». DW.COM. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۳-۱۹.
  4. http://www.hakimemehr.ir/fa/news/53115/منشاء-مصوبه-تغییر-رشته-فرزندان-اعضای-هیأت-علمی-از-دامپزشکی-به-پزشکی-۲-نفر-از-مدیران-ارشد-وزارت-بهداشت-بودند-که-فرزندانشان-در-رشته-دامپزشکی-قبول-شده-بودند
  5. «در زمینه تغییر رشته فرزندان هیئت علمی دانشگاه ناعدالتی وجود دارد». پایگاه خبری پزشکان و قانون. ۲۰۱۹-۱۱-۰۵. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۱-۰۶.
  6. «وقتی حقوق‌های نجومی لای شعارهای قشنگ مدیران دانشگاه آزاد گم می‌شود». بازتاب. دریافت‌شده در ۱۵ مرداد ۱۳۹۹.{{=اکتبر 2020 |
  7. http://opac.nlai.ir/opac-prod/bibliographic/2063201
  8. شابک: 3-8197-01-964-978