دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد
Azad University logo.png
دانشگاه آزاد اسلامی
آرمان ایرانی برای جهانی شدن
مشخصات واحد
بنیانگذاری ۱۳۶۱
شهر مشهد
رئیس دکتر شیخ الاسلام
هیئت علمی ۵۵۸
کارمندان ۱۰۰۰
دانشجویان ۲۶۵۲۰
نوع واحد جامع
منطقه ۹
وب‌گاه http://www.mshdiau.ac.ir
سردر دانشگاه
سردر دانشگاه

دانشگاه آزاد اسلامی مشهد از نخستین واحدهای دانشگاهی است که در آذر ماه سال ۱۳۶۱ تاسیس و با ۱۶۷ دانشجو در سه رشته در مهر ماه ۱۳۶۲ حرکت علمی خود را آغاز نمود و از تیرماه ۱۳۷۹ از لحاظ رتبه به دانشگاه جامع ارتقا یافته است و در دومین مجمع عمومی اتحادیه بین‌المللی دانشگاههای جهان اسلام (فروردین ماه ۱۳۸۰ –کوالالامپور) بعنوان عضو آن اتحادیه پذیرفته شده است و در حال حاضر آمار دانشجویان آن ۲۶ هزار و ۵۲۰ نفر و تعداد فارغ التحصیلان ۸۰هزار و ۵۰ نفر است. .[۱]

دانشکده فنی در سال ۱۳۶۳ با هدف تربیت نیروهای فنی متخصص جهت رفع نیازهای بخشهای صنعتی، آموزشی و طراحی مهندسی استان، کار خود را با تنها یک مقطع تحصیلی در رشته مکانیک آغاز نمود و بتدریج با استقبال متقاضیان تحصیل از جمله در رشته عمران، توسعه یافت و در سال ۱۳۷۰ با اضافه شدن رشته کامپیوتر، بطور رسمی به دانشکده تبدیل گردید.

این واحد دانشگاهی دارای ۱۵۸ رشته شامل ۱۷ رشته کاردانی، ۷۰ رشته کارشناسی، ۵۰ رشته کارشناسی ارشد و ۱۷ رشته دکتری تخصصی و یک رشته دکترای حرفه‌ای است.

اخیراً دستیاری در رشته پزشکی (داخلی و اطفال) در وزارتخانه بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مورد موافقت اصولی قرار گرفته است که انشاء ا... به زودی آموزش دستیاری در رشته‌های فوق آغاز می‌شود. تعداد اعضاء هیئت علمی ۵۰۲ نفر که ۴۲۴ نفر تمام وقت و ۷۸ نفر نیمه وقت و تعداد ۸۵۰ نفر به صورت حق‌التدریس همکاری دارند.[۱]

کارکنان اداری ۱۱۷۵ نفر هستند که بیش از ۷۰ درصد دارای مدرک لیسانس و بالاتر هستند.

تاکنون مبلغ ۷۰۱٬۳۰۰٬۴۱۴٬۴۵۳ ریال تحت قالب وام کوتاه مدت، بلندمدت و سایر وامهای دانشگاه به دانشجویان پرداخت شده است. تعداد مراکز دانشگاهی که تحت پوشش و زیر نظر این دانشگاه فعالیت می‌کنند ۸ مرکز، سرخس، درگز، بردسکن، نهبندان، فریمان، اسفراین، خواف و جاجرم هستند.

مجتمع آموزشی گلبهار که به عنوان طرح توسعه دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد است، کلیه مقاطع به جز دکتری به آنجا منتقل می‌شود.

دانشکده فنی و مهندسی[ویرایش]

دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد مشهد
 • گروه عمران
 • گروه فن آوری اطلاعات (IT)
 • گروه کامپيوتر
 • گروه متالورژی و سراميك
 • گروه مکانيک خودرو
 • گروه مهندسی پزشکی
 • گروه مهندسى برق

دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با هدف تأمین نیروی انسانی متخصّص و ماهر با راه‌اندازی گروه‌های ریاضی و آمار در سال ۱۳۶۲ هجری شمسی تأسیس گردید و در سال ۱۳۷۴ به طور رسمی و مستقل به عنوان دانشکده علوم به کار خود ادامه داد. این دانشکده در حال حاضر ۶۱ عضو هیأت علمی تمام وقت، ۲۷ عضو هیأت علمی نیمه وقت، ۲۳ نفر کارشناس آموزشی، ۵۱ عضو کادر اداری و خدماتی و ۸۰ عضو هیأت علمی حق‌التدریس دارد و حدود ۳۵۷۶ دانشجوی پسر و دختر در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در آن به تحصیل اشتغال دارند. گروه زمین‌شناسی دانشکده علوم دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در سال ۱۳۷۴ در دانشکده علوم تأسیس و اقدام به جذب هیأت علمی نمود. این گروه کار خود را در مقطع کارشناسی آغاز کرد و در سال ۱۳۸۱ در مقطع کارشناسی ارشد شاخه چینه و فسیل اقدام به جذب دانشجو نمود.

دانشکده فنی و مهندسی: در مجتمع آموزشی قاسم‌آباد مستقر می‌باشد. در این دانشکده گروه‌های مکانیک، شهرسازی، عمران، مهندسی پزشکی، طراحی صنعتی، متالوژی، فناوری اطلاعات قرار دارند. تعداد دانشجویان دانشکده در ترم جاری ۷۱۲۸ نفر می‌باشد که در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند. در این دانشکده ۲۱ مکان به منظور تشکیل ۵۰ آزمایشگاه و کارگاه برای رشته‌های مختلف تحصیلی اختصاص داده شده است. نمازخانه، کتابخانه اختصاصی، سلف سرویس، نهارخوری، سالن سرپوشیده ورزشی، زمین چمن فوتبال، شعبه بانک ملی و ... از جمله امکانات و تسهیلاتی می‌باشند که جهت استفاده دانشجویان در این دانشکده احداث شده است.

معرفی گروه مهندسی پزشکی گروه مهندسی پزشکی درسال1382به عنوان اولین و تنها مرکزآموزش عالی مهندسی پزشکی در شرق کشورفعالیت خود را با پذیرش دانشجو در رشته مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریك در مقطع کارشناسی ارشد آغاز کرد. در سال 1384و پس از فراهم آوردن شرایط لازم،پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریك نیز آغاز شد. همچنین در سال 1389دو گرایش کارشناسی مهندسی پزشکی-بیومکانیك-و مهندسی پزشکی-بالینی-به رشته گرایش هاي دایر اضافه گردید. در حال حاضراین گروه هابا12 دوره پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد(10دوره فارغ التحصیل)،10دوره پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی مهندسی پزشکی-بیوالکتریک(6دوره فارغ التحصیل)و 5دوره پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی مهندسی پزشکی گرایش های بالینی و بیومکانیک(یک دوره فارغ التحصیل)فعالیت دارد. درسال1391با توجه به افزایش تعداد دانشجویان و در راستاي چشم انداز گروه براي فراهم آوردن مقدمات ایجاد دانشکده مهندسی پزشکی، با درخواست گروه براي تفکیك رشته-گرایش هابه سه گروه مستقل موافقت گردید.


معرفی اعضاي گروه هاي مهندسی پزشکی: مدیر گروه مهندسي پزشكي بيوالكتریك:دکتر مهدی آذرنوش مدیر گروه مهندسي پزشكي باليني:دکتر محمدمهدي خلیل زاده مدیر گروه مهندسي پزشكي بيومكانيك:دکتر فرامرز فیروزي معاون گروه مهندسي پزشكي بيوالكتریك:دکتر مجید قشونی

سایر اعضاي هيأت علمي: دکتر سیدمحمدرضا هاشمی گلپایگانی(مهندسی برق-مهندسی پزشکی) دکتر محمدعلی خلیل زاده(مهندسی برق-مهندسی پزشکی) دکتر بهروز سپهري(مهندسی پزشکی-بیومکانیك) دکتر حمیدرضا کبروي(مهندسی پزشکی-بیوالکتریك) دکتر سیداحسان تهامی(مهندسی پزشکی-بیوالکتریك) مهندس محمد راوري(مهندسی پزشکی-بیوالکتریك) مهندس وحیدرضا سبزواري(مهندسی پزشکی-بیوالکتریك) مهندس آزاده قوچانی(مهندسی پزشکی-بیومکانیك)

كارشناسان آموزشي گروه ها مهندس وحید رضائی(مهندسی برق-الکترونیك) مهندس مهدي بهلوري(مهندسی برق-الکترونیك) كارشناسان امور آموزشي گروه ها: آقاي محمود نجاتی(کارشناس امور آموزشی گروه بیوالکتریك) آقاي سیدمجتبی محمدزاده(کارشناس امور آموزشی گروه بالینی) آقاي رضا محمدیان (کارشناس امور آموزشی گروه بیومکانیك)

سایت گروه مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد:http://dbme.mshdiau.ac.ir/

سایت دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد:http://eng.mshdiau.ac.ir/

دانشکده علوم انسانی[ویرایش]

دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد مشهد

این مجتمع با بیش از ۱۰هزارمتر مربع زیر بنا در ۴ طبقه احداث گردیده دانشجویان این مجتمع در رشته‌های الهیات و معارف اسلامی – مطالعات خانواده – دینی عربی و مدیریت دولتی – حسابداری – زبان وادبیات فارسی و جغرافیا در مقاطع کاردانی – کارشناسی پیوسته و ناپیوسته – کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی تحصیل می‌نمایند و تاکنون تعداد ۱۳۱۹۱ فارغ‌التحصیل داشته است.

این مجتمع دارای کتابخانه اختصاصی با بیش از ۴۴هزار نسخه کتاب و ۲ سالن مطالعه خواهران و برادران می‌باشد.

دانشکده علوم پایه[ویرایش]

 • گروه آمار
 • گروه ریاضی
 • گروه شیمی
 • گروه فیزیک
 • گروه زیست شناسی
 • گروه بيوشيمي و بيوفيزيك
 • گروه زمین شناسی و علوم تجربی


تعداد دانشجویان دانشکده در ترم جاری ۳۶۷۶ نفر می‌باشد که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی مشغول به تحصیل هستند. تعداد ۷۸ آزمایشگاه و کارگاه برای رشته‌های مختلف در این دانشکده موجود است. از رشته‌های موجود در این دانشکده عبارتند از: ریاضی، ریاضی محض، ریاضی کاربردی، آمار، زمین‌شناسی، زیست‌شناسی، علوم گیاهی، شیمی تجزیه، شیمی محض، شیمی کاربردی، فیزیک، شیمی، دبیری زیست‌شناسی، بیوشیمی، فیزیک کاربردی و ریاضی دبیری، علوم تجربی.

|تعداد اساتید = ۸۵ نفر |دانشجویان مرد = ۸۷۳ نفر |دانشجویان زن = ۲۸۰۳ نفر |دانشجویان = ۳۰۰۰۰ |تعداد فارغ التحصیلان=۶۷۴۵ نفر[۱]

دانشکده حقوق، علوم سیاسی و زبان‌های خارجی[ویرایش]

دانشکده حقوق علوم سیاسی و زبان های حارجه دانشگاه آازد اسلامی مشهد


گروه‌های آموزشی مستقر:

 1. علوم سیاسی
 2. حقوق
 3. زبان فرانسه
 4. زبان انگلیسی

گروه علوم سیاسی[ویرایش]

با تأسيس دانشگاه آزاد اسلامي كه به منظور پاسخ به اشتياق جوانان براي ورود به آموزش عالي صورت مي گرفت رشته علوم سياسي به عنوان يكي از رشته هاي پرطرفدار و مسبوق به سابقه اي طولاني در سال 1371 در دانشكده حقوق در واحد مشهد ايجاد گرديد. اولين پذيرفته شدگان اين رشته در مهر ماه 1371 به كلاس رفتند در حالي كه تنها يك عضو هيأت علمي داشت كه مديريت گروه را هم بر عهده داشت. تعداد پذيرفته شدگان 35 نفر بودند و چون تنها دو درس ( مباني علم سياست و كليات حقوق اساسي ) از دروس اصلي و پايه اين رشته ارائه شده بود و بقيه تا سقف مجاز واحدها يك دروس عمومي تشكيل مي داد كمبودي از نظر هيأت علمي احساس نمي شد . با شروع ترم دوم سال تحصيلي 71-72 دو نفر ديگر به اعضاي هيأت علمي اضافه شدند اكنون ساعات موظف تدريس اعضاي هيأت علمي از تعداد وجوهاي ارائه شده بيشتر بود و لذا مقرر گرديد كه كلاس هاي فوق العاده علمي در زمينه هاي علوم سياسي تشكيل شود با آن كه شركت در اين كلاس ها اجباري نبود و جز فعاليت هاي فوق برنامه محسوب مي شد اما تقريبا تمامي دانشجويان در آن شركت مي كردند و با اشتياق و حوصله مباحث را پي مي گرفتند همين امر مبناي علوم سياسي را مبناي محكمي قرار داد كه بعدها نتيجه آن خود را نشان داد. به اين صورت كه تعداد قابل توجهي از اولين دوره فارغ التحصيلان رشته علوم سياسي در دوره كارشناسي ارشد پذيرفته شدند و از جمله قبول شدگان كارشناسي ارشد دانشگاه تهران هم در ميان فارغ التحصيلان دوره اول واحد مشهد بودند. از اقدامات علمي گروه توجه اعضا به آشنا نمودن دانشجويان با مقوله تحقيق بود. براي ارزيابي پايان ترم علاوه بر امتحان تحقيقي را هم لازم مي دانستند تحقيقي كه خود راهنمايي آن را بر عهده داشتند، موفقيت گروه در این امر تا بدان حد بود كه در سال 1374 گروه نمايشگاهي از تحقيقات دانشجويان خود بر پا كرد و از مسئولان دانشگاه براي بازديد دعوت كرد، حجم كارهاي علمي مذكور و سطح كيفي آن باعث رضايت و تشويق مسئولان قرار گرفت، از ميان همين گزارش تعدادي در همان سال ها در بعضي مجلات و جرايد امكان چاپ يافت .

با افزايش تعداد اعضاي هيأت علمي گروه امكان جذب دانشجويان بيشتري فراهم آمد و لذا علاوه بر مهر ماه در بهمن ماه نيز تعدادي در حد يك كلاس پذيرفته مي شدند و در سال هاي پاياني دهه 70 گروه علوم سياسي كه كمتر از يك دهه عمر داشت، به لحاظ تعداد اعضاي هيأت علمي، تعداد دانشجويان و تعداد پذيرفته شدگان فارغ التحصيل در دوره هاي تحصيلات تكميلي و سطح علمی به يكي از رشته هاي شاخص واحد مشهد تبديل شد.

اكنون اگرچه تعداد دانشجويان دوره كارشناسي به ميزان قبل نيست اما گشايش دوره كارشناسي ارشد علوم سياسي از سال 1384 همين جايگاه را براي گروه حفظ كرده است. دوره كارشناسي ارشد از مهر ماه سال 1384 افتتاح و تا كنون تعداد 125 نفر فارغ التحصيل داشته است.

گروه علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد هم اكنون داراي 6 عضو هيأت علمي با مرتبه استاديار و 3 عضو هيأت علمي با مرتبه مربي و 3 عضو هيأت علمي دانشجوي بورسيه دكتري مي باشد.

سایت گروه علوم سیاسی از سال 1392 شروع به کار کرده است

مدیران گروه علوم سیاسی از بدو تاسيس تا كنون[ویرایش]

گروه علوم سیاسی در حيات 22 ساله خود با 5 مدير گروه، مديريت شده است

نام و نام خانوادگی دوران تصدی
سید محمد حسینی 1371-1380
علی اصغر داودی 1380-1383
غلامرضا خواجی 1383-1385
احمد جوانشیری 1385-1392
حمید سعیدی جوادی 1392


اعضای هیات علمی گروه علوم سیاسی[ویرایش]

احمد جوانشيري

سید تقی حسینی

سعید رضا حمیدی ‍‍پور

غلامرضا خواجی

علی اصغر داودی

جلیل رحیمی جهان آبادی

حمید سعیدی جوادی

سید جلال غمامی

علیرضا طوسی رضوانی

اقدس قاسمی

سید محمد حسینی

محسن مدیر شانه چی


تعداد اساتید: 52 نفر می‌باشند که از معروف ترین آنها دکتر عباس شیخ الاسلامی (گروه حقوق)، دکتر مدیر شانه چی (گروه علوم سیاسی) و دکتر محمدجواد کمالی (مؤسس گروه زبان فرانسه) می‌باشند. تعداد دانشجویان: 2621 نفر گروه‌های آموزشی مستقر: حقوق، علوم سیاسی، زبان فرانسه، زبان انگلیسی تعداد آزمایشگاه و کارگاه: 1 مدیر گروه علوم سیاسی: دکتر سعیدی رییس دانشکده: دکتر زاهدیان فارغ التحصیلان 5398 نفر

دانشکده پزشکی[ویرایش]

در این دانشکده رشته‌های پزشکی، پرستاری و مامایی می‌باشد که با نام دانشکده پزشکی دکتر شاهین فر در مرکز شهر مشهد قرار دارد، تعداد دانشجویان این دانشکده ۱۲۹۹ نفر و تعداد فارغ التحصیلان ۷۵۲ نفر است. دانشکده پیرانپزشکی: دانشکده پیرانپزشکی با تعداد ۵۳۷ دانشجو که از این تعداد ۸۰ نفر دانشجوی پسرو ۳۸۳ نفر دانشجوی دختر هستند در رشته‌های علوم آزمایشگاهی، تکنسین اتاق عمل، تکنسین بیهوشی و مربی بهداشت مشغول به فعالیت است.

دانشکده هنر و معماری[ویرایش]

این دانشکده در سال تحصیلی جاری دارای ۲۲۲۵ دانشجو در رشته‌های مهندسی معماری، مهندسی شهرسازی، طراحی صنعتی در مقاطع کاردانی تا کارشناسی ارشد است.

 • گروه معماری
 • گروه شهرسازی
 • گروه طراحی صنعتی

گروه علوم تربیتی[ویرایش]

تعداد اساتید: ۱۰ نفر تعداد دانشجویان ۴۰۷ نفر دانشجویان مرد: ۹۰ نفر دانشجویان زن: ۳۱۷ نفر گروه‌های آموزشی مستقر: آموزش ابتدایی تعداد آزمایشگاه‌ها و کارگاه: ۱ تعداد فارغ التحصیلان: ۲۵۱۷ رشته‌های موجود: آموزش ابتدایی

مجتمع آموزشی گلبهار[ویرایش]

مجتمع آموزشی گلبهار دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با هدف تأمین نیروی انسانی متخصّص و ماهر با راه‌اندازی گروه کشاورزی و تربیت بدنی در قالب دوره‌های کاردانی ناپیوسته تکنولوژی تولیدات گیاهی و کارشناسی پیوسته زراعت و اصلاح نباتات و نیز دوره کارشناسی پیوسته علوم ورزشی و تربیت بدنی ویژه دانشجویان پسر در سال ۱۳۷۷ هجری شمسی تأسیس گردید.

در سال بعد رشته‌های صنایع فلزی و تأسیسات در مقطع کاردانی پیوسته ویژه فارغ التحصیلان دوره کار و دانش و یا فنی و حرفه‌ای ایجاد شد. پس از گذشت یکسال دیگر رشته‌ساخت و تولید در مقطع کاردانی پیوسته در این دانشکده آغاز به کار نمود. رشته‌های تکنولوژی تولیدات گیاهی در مقطع کارشناسی ناپیوسته – کارشناسی ارشد ناپیوسته کشاورزی در گزایش‌های زراعت - شناسائی و مبارزه با علفهای هرز – اگرواکولوژی کاردانی پیوسته تربیت بدنی - کارشناسی پیوسته کشاورزی، علوم دامی و اقتصاد کشاورزی - کارشناسی پیوسته مهندسی مکانیک ساخت و تولید - کارشناسی ناپیوسته تأسیسات نیز در سال‌های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۶ فعالیت خود را آغاز نمودند.

هم اکنون این دانشکده تحت نام مجتمع آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در شهرجدید گلبهار با ۶ گروه آموزشی فعالیّت می‌کند. این دانشکده در حال حاضر ۳۲ عضو هیأت علمی، شامل ۱ دانشیار، ۱۸ استادیار، ۱۰ مربی و ۷کارشناس آموزشی و ۳۵کادر اداری و خدماتی دارد و حدود ۱۸۰۰ دانشجوی مرد و زن در دوره‌های کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد در آن به تحصیل اشتغال دارند.

اعضای هیأت علمی این دانشکده با نهادها و سازمانهای اجرایی متعددی همکاری دارند و در این دانشکده طرحهای مشترک آموزشی، تحقیقاتی و مشاوره‌ای در زمینه‌های مختلف به اجرا درآمده است. همچنین در برگزاری سمینارها و کنگره‌های علمی این دانشکده بسیار فعّال بوده است و تاکنون تعداد قابل توجهی گردهمایی، هم‌اندیشی و سخنرانی علمی برگزار کرده است.

فضای آموزشی و اداری مجتمع از آغاز تاکنون در محل ساختمان فعلی مجتمع بوده و در سال ۱۳۸۵ ساختمان آموزشی جدیدی بمنظور استفاده دوره‌های کاردانی پیوسته صنایع فلزی و ساخت وتولید و تأسیسات در محل مجتمع خوابگاه و در سال ۱۳۸۶ با حضور ریاست دانشگاه (دکتر جاسبی)، ریاست واحد مشهد (دکتر حلمی) و همچنین ریاست دانشکده مهندسی مشهد (دکتر هروی)، دو باب سوله کارگاه‌های آموزشی گروه صنایع فلزی و ساخت وتولید و تأسیسات در پردیس دویست هکتاری توسط معاونت فقید عمرانی (مهندس طاهری) افتتاح گردید. شنیده‌ها حاکی از قصد دانشگاه آزاد برای انتقال کلیه دانشکده‌های مهندسی، انسانی و هنر به دانشکده گلبهار و تبدیل دانشکده مهندسی به دانشکده تحصیلات تکمیلی مهندسی است.

تعداد اساتید ۱۵ عدد تعداد دانشجویان ۱۸۸۹ گروه‌های آموزشی مستقر: کشاورزی، تربیت بدنی، ساخت و تولید، صنایع فلزی، علوم دامی، اقتصاد تعداد آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها: ۴۲ تعداد فارغ التحصیلان ۳۴۴۵ است

آمار فضاهای آموزشی، کمک آموزشی[ویرایش]

زیربنای کل ساختمانها۲۲۲۷۵۴ فضاهای آموزشی۷۷۵۶۷ فضای خدماتی رفاهی و اداری۳۹۳۰۸ فضای فرهنگی- هنری ۵۸۹۴ فضای ورزشی۳۴۷۷۱ فضای بهداشتی درمانی۶۰۶۸۷ زمین کشاورزی (هکتار) ۷/۲۹

آیین نامه آموزشی[ویرایش]

طبق ماده ۱۹ دانشگاه ازاد اسلامی تعداد واحدهای انتخابی دانشجوی تمام وقت در یک نیمسال تحصیلی نمی‌تواند از ۱۲ واحد کمتر و از ۲۰ واحد بیشتر باشد.[۲]

تبصره ۴: دانشجویی که میانگین نمرات نیمسال قبل او ۱۷ یا بیشتر باشد، می‌تواند با تصویب گروه آموزشی مربوط تا ۲۴ واحد درسی را انتخاب کند و حداکثر واحدهای انتخابی مجاز برای دوره تابستانی ۶ واحد است که البته برای دانشجویان ترم آخر تا ۷ واحد قابل افزایش است. همچنین درصورتی که دانشجویی دارای ۶ واحد در ترم آخر خود باشد می‌تواند با استفاده از قانون معرفی به استاد این ۶واحد را به صورت غیر حضوری بگذراند.

مجموعه فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد[ویرایش]

این مجموعه شامل ۴ بلوک مسجد، سالن اجتماعات، اتاقهای اداری، پذیرایی و نمایشگاه به مساحت کل ۵۸۹۴ مترمربع و به متراژ ۳۰۰۰ مترمربع محوطه سازی اجرا گردیده که مسجد به صورت تک مناره و در دو طبقه به مساحت ۱۲۰۰ مترمربع و ظرفیت ۱۶۰۰ نفر در دو طبقه است. آمفی تئاتر این مجموعه یکی از بزرگترین و مجهزترین سالن آمفی تئاتر استان می‌باشد و با ظرفیت ۷۰۰ نفر به مساحت ۲۵۱۲ مترمربع است. این مجموعه در زمان ریاست دکتر حلمی توسط معاونت عمرانی وقت (مهندس طاهری) و با حضور ایت الله معصومی و سایر مقامات استانی افتتاح شد. بلوک فرهنگی شامل نمایشگاه در دو طبقه به صورت نمایشگاه سرپوشیده و در طبقه همکف دارای ۶ اتاق اداری است. پذیرایی و نمایشگاه روباز که قسمت پذیرایی با ظرفیت ۵۰۰ نفر و بام سالن پذیرایی به صورت نمایشگاه روباز که به مساحت ۸۷۵ مترمربع است. برگزاری ۷ جشن بزرگ ازدواج دانشجویی با حضور ۲۴۷۷ زوج (در ۳ سال اخیر در جوار بارگاه رضوی)، ۹۲ جلسه شورای فرهنگی دانشگاه و کمیته فرهنگی دانشکده‌ها. برگزاری مراسم اعتکاف دانشجویی با حضور ۵۲۰۰ دانشجو مسابقات قرآن و عترت که تاکنون ۲۴ هزار نفر دانشجو در آن شرکت نموده‌اند. تشکیل مجمع قاریان و حافظان و برگزاری نمایشگاه بزرگ قرآنی در هر سال. برگزاری همایشهای علمی فرهنگی نظیر دانشگاه و دفاع مقدس، تمدن ایرانی و ظرفیت‌های وحدت ساز، نهج البلاغه و ... .

اقدامات و فعالیت‌های پژوهشی[ویرایش]

این دانشگاه در راستای تکریم ارباب رجوع و خدمات ویژه به دانشجویان، طرح جامع مکانیزاسیون دانشگاه را در قالب ۱۹ سیستم جامع، عملیاتی کرده است و همه امور دانشجویان از جمله کلیه عملیات انتخاب واحد و حذف و اضافه و حتی پرداخت الکترونیکی وجوه شهریه از طریق اینترنت و بدون مراجعه دانشجو به دانشگاه (که لازم به توضیح است که این سیستم برای اولین بار در ایران پیاده شده است) انجام می‌گیرد. از دیگر فعالیت‌های انجام شده می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد: ایجاد شبکه گسترده کامپیوتری میان دانشکده‌ها و ساختمان‌های اداری در سطح شهر مشهد استفاده نامحدود از بانک اطلاعاتی هسته و core دنیا، حاوی نزدیک به ۴۰ میلیون خلاصه مقاله و ۹۰۰ بانک اطلاعاتی تخصصی دیگر در کتابخانه‌های دانشگاه. خلاصه و اطلاعات حدود ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار پایان‌نامه دانشگاه‌های امریکا و اروپا. دسترسی به حدود ۱۰۰۰ کتاب مرجع و hand book الکترونیکی، دسترسی به ۱۰۰۰۰ ژورنال الکترونیکی شامل ۱۰ میلیون مقاله، تهیه اصل مقالات با استفاده از سرویس هوشمند تهیه مدارک علمی smartdoc، استفاده از خدمات کتابخانه‌ای (SDILINK- ALERT) تعداد کل کتب و مجلات موجود در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد ۲۰۸ هزار و ۵۵۴ جلدَست که ۴۲۸۷۷ جلد آن لاتین و ۱۶۵۶۷۷ جلد آن فارسی می‌باشد. یعنی تقریباً برای هر دانشجو ۸ کتاب. از طرح‌های پژوهشی ارائه شده تاکنون ۱۶۲ طرح به تصویب رسیده، ۷۴ طرح پژوهشی خاتمه یافته و ۸۸ طرح در حال اجراست. کتب چاپ شده واحد تاکنون ۴۷ عنوان. تعداد کتب در دست چاپ ۹ عنوان. کتب در دست داوری ۶ عنوان. تعداد مقالات چاپ شده اعضاء هیأت علمی در مجلات علمی مجله ISI ۵۴علمی پژوهشی ۲۶علمی ترویجی۲۴ علمی عمومی ۶۰

بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه[ویرایش]

- بیمارستان آریا بیمارستان آریا دارای ۱۲۰ تخت فعال و ۹ بخش درمانی شامل واحدهای پاراکلینیکی از قبیل آزمایشگاه کلینیکال، پاتولوژی، رادیولوژی، اکوکاردیو گرافی و تست ورزش است. تعداد کارکنان ۲۰۲ نفر و در خیابان پاسداران، گلستان غربی واقع است. ۲- بیمارستان ۲۲ بهمن بیمارستان ۲۲ بهمن توسط خیریه بهمن به دانشگاه واگذار شده که دارای ۱۸۵ تخت است و ۲۰۸ فرصت شغلی ایجاد نموده است. تاکنون ۲۰ میلیارد ریال صرف خرید تجهیزات برای آن شده از جمله خرید یک دستگاه سی تی اسکن به ارزش ۶۰۰ میلیون تومان که دستگاه خریداری شده آخرین ورژن فیلیپس است و تنها ۳ نمونه آن در ایران موجود است. ۳- بیمارستان ۱۷ شهریور ۴- بیمارستان فارابی بیمارستانهای مزبور مربوط به سازمان تامین اجتماعی می‌باشد که به صورت قراردادی و از ابتدای تاسیس رشته‌های پزشکی، پرستاری و مامایی با دانشگاه همکاری خوب و موثری دارند.

مختصات: ۳۵°۴۲′۱۴″ شمالی ۵۱°۲۳′۴۲″ شرقی / ۳۵.۷۰۳۸° شمالی ۵۱.۳۹۵۰° شرقی / 35.7038; 51.3950

آموزشکده فنی و حرفه ای سما مشهد
نشان آموزشکده سما مشهد
نشان آموزشکده سما مشهد
سردر آموزشکده سما مشهد
سردر آموزشکده سما مشهد
شعار سمائی بود هر که ساعی بود
تأسیس ۱۳۸۲
نوع دانشگاه عمومی
رئیس مرتضی علوی
دانشجویان ۳۰۰۰
مکان مشهد
وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی مشهد
وب‌گاه http://www.scm.mshdiau.ac.ir/

آموزشکده فنی و حرفه اي سما مشهد[ویرایش]

تاريخچه مرکز آموزشی و فرهنگی سما[۳] مشهد مرکز آموزشی و فرهنگی سما مشهد در سال 1371 با راه اندازی دو مدرسه با 165 دانش آموز کار خود را آغاز کرد و پس از گذشت 21 سال اکنون دارای دو آموزشكده فنی و حرفه ای با بيش از 3200 دانشجو، 12 مدرسه غیرانتفاعی با بیش از 2500 دانش آموز از پیش دبستانی تا دبیرستان و 4 آموزشگاه زبانهای خارجی با 2250 زبان آموز می باشد. تعداد کارکنان رسمی و قراردادی شاغل در سما مشهد 107 نفر و تعداد اساتید هیات علمی 32 نفر می باشد. آموزشکده فنى و حرفه اى سماى مشهد در سال 1382 با همت دانشگاه آزاد اسلامى و معاونت مدارس سما مشهد و سازمان سما قدم به عرصه تعليم و تربيت فني حرفه‌اي كشور گذاشت. هم اکنون پس از یک ده تلاش و پويايى آموزشكده فنی و حرفه ای سما مشهد با زیربنای 16300 متر مربع بزرگ‌ترین مجتمع آموزشی در بین آموزشكده‌های سما در سطح کشور است. در این آموزشكده تعداد 32 استاد هیئت علمی و بیش از 180 استاد مهمان، به‌کار علم آموزی و تربیت تکنیسین می‌پردازند. در حال حاضر بیش از 3200 دانشجوی دختر و پسر در 13 رشته کاردانی در این آموزشكده مشغول به تحصیل هستند. این آموزشكده دارای کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های تخصصی در گروه برق (کارگاه‌های الکترونیک عمومی، برق و آزمایشگاه‌های ماشین، کنترل صنعتی، هیدرولیک و پنوماتیک، سیم‌پیچی، PLC، مدار فرمان، مدار، الکترونیک صنعتی و اندازه‌گیری)، گروه مکانیک خودرو، گروه نقشه‌برداری، گروه ساختمان (آزمایشگاه‌های بتن و خاک)، آتلیه‌های گروه معماری و گروه گرافیک و کارگاه‌های رسم است. همچنین این آموزشكده دارای سایت‌های مجهز کامپیوتر و کتابخانه‌ای مشتمل بر 20000 جلد کتاب است. دانشجویان این آموزشكده توانسته‌اند در زمینه‌های مختلف علمی، پژوهشی، فرهنگی و ورزشی به موفقیت‌های چشمگیری در منطقه و کشور دست یابند.

نشانی آموزشكده: بلوار الهیه - بلوار محمدیه – نبش محمدیه 23 شماره تلفن‌ها: 4 الی 36631002 دورنگار: 36618710 نشانی سایت آموزشكده: scm.mshdiau.ac.ir

پایگاه علمی دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد[ویرایش]

پایگاه علمی دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد

پایگاه علمی دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد (IAUMg)، وابسته به انجمن علمی کاوا® (کاوا سنتر)، با همکاری چند تن از دانشجویان این دانشگاه و سایر دانشگاه‌ها، در تابستان ۱۳۸۸ تاسیس شد، تا با اطلاع رسانی دقیق اخبار دانشگاه به دانشجویان و ایجاد مرکزی علمی برای پرسش و پاسخ و ... گامی موثر در مسیر خدمت رسانی به دانشجویان برداشته باشد. همچنین این پایگاه، تاکنون اقدام به جمع‌آوری طیف گسترده‌ای از نرم‌افزارهای کاربردی، پروژه‌ها و مقالات علمی نموده است.

پس از گذشت یک سال از راه‌اندازی وبسایت IAUMg.com به عنوان نخستین پایگاه جامع دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، با تلاش و پیگیری مستمر مدیران، و با عنایت و همکاری معاونت فرهنگی و اداره روابط عمومی دانشگاه (iaumnews.ir)،"کاوا® - پایگاه علمی دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد" موفق به کسب مجوز رسمی فعالیت به شماره ۳۱۳۹۵/د شده است.[۴]

منابع[ویرایش]

5-راهنمای تحصیلی دانشجویان ورودی ۹۳ http://mshdiau.ac.ir/images/stories/Logo/93-94.pdf

پیوند به بیرون[ویرایش]