دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد
بنیانگذاری۱۳۶۲
شهربروجرد
شمار دانشجویان۱۴٬۷۱۳ تا پایان سال ۱۳۹۰[۱]
منطقه۵
وبگاهwww.iaub.ac.ir
دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد.

'دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجردیکی از مراکز آموزش عالی در استان لرستان است. این دانشگاه که یکی از قدیمی‌ترین واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و جزو واحدهای جامع این دانشگاه است، در ۶ مهرماه سال ۱۳۶۲ در غرب شهر بروجرد بنیاد شد. این دانشگاه نخستین واحد احداث شده دانشگاه آزاد اسلامی در منطقه پنج است که شامل استان‌های لرستان، مرکزی و همدان می‌شود.[۲] همچنین دانشگاه آزاد اسلامی بروجرد از نظر قدمت تأسیس، پنجمین واحد احداثی دانشگاه آزاد اسلامی در ایران محسوب می‌شود.[۳]

دانشگاه آزاد واحد بروجرد با حدود ۱۳۰ رشته کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و نیز مجموعه علوم پزشکی در سال ۱۳۹۰ نزدیک به ۱۴۰۰۰ دانشجوی بومی و غیر بومی داشته‌است.[۴] بنابر اظهار رئیس دانشگاه، با احتساب دانشجویان واحد علوم و تحقیقات، در پائیز ۱۳۹۱ جمعاً ۱۴۷۱۳ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل بوده‌اند که به این ترتیب این دانشگاه، بزرگترین واحد دانشگاهی استان لرستان به حساب می‌آید.[۱]

محوطه دانشکده فنی و مهندسی

پردیسها و مراکز آموزشی[ویرایش]

  • مجتمع دانشگاهی امام خمینی: این مجتمع دانشگاهی در پنج کیلومتری غرب شهر بروجرد و در ناحیه‌ای نیمه کوهستانی بنا شده‌است و در حال حاضر پردیس اصلی دانشگاه به حساب می‌آید.
  • مجموعه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجــرد
  • پردیس قدیمی دانشگاه: ساختمان قدیمی دانشگاه در میدان دانشگاه در بلوار مدرس بروجرد قرار دارد و تا پیش از افتتاح مجتمع امام خمینی، هسته اصلی دانشگاه به حساب می‌آمد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «رییس دانشگاه آزاد بروجرد: کلینیک بیماری‌های خاص در واحد احداث می‌شود». ایسنا. ۲۹ آذر ۱۳۹۱. دریافت‌شده در ۱ دی ۱۳۹۱.
  2. «بازدید جمعی از مدیران از دانشگاه واحد بروجرد». منطقه پنج دانشگاه آزاد اسلامی.[پیوند مرده]
  3. «دانشگاه آزاد بروجرد، پنجمین واحد دانشگاهی از لحاظ قدمت». ایسنا استان لرستان. ۷ مهر ۱۳۹۳. دریافت‌شده در ۱۳۹۳/۷/۷. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
  4. «صدور مجوز راه‌اندازی ۲۲ رشته جدید در دانشگاه». خبرگزاری ایسنا. ۱۹ مهر ۱۳۸۹. دریافت‌شده در ۴ ژوئن ۲۰۱۱.[پیوند مرده]

پیوند به بیرون[ویرایش]