ترور آرشیدوک فرانتس فردیناند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ترور آرشیدوک فرانتس فردیناند آرشیدوک اتریش و همسرش سوفیا دوشس هوهنبرگ
DC-1914-27-d-Sarajevo-cropped.jpg
ترور در روزنامه ایتالیایی «دومینیکا دل»، ۱۲ ژوئیه ۱۹۱۴ توسط آشیل بلتریم به تصویر کشیده شده‌است.
تاریخ ۲۸ ژوئن ۱۹۱۴
موقعیت نزدیک پل لاتین، سارایوو (۴۳°۵۱′۲۹″شمالی ۱۸°۲۵′۴۴″شرقی / ۴۳٫۸۵۷۹۱۷°شمالی ۱۸٫۴۲۸۷۵°شرقی / 43.857917; 18.42875)
کشتگان آرشیدوک فرانتس فردیناند آرشیدوک اتریش و همسرش سوفیا دوشس هوهنبرگ

در ۲۸ ژوئن ۱۹۱۴ میلادی، آرشیدوک فرانتس فردیناند وارث تاج و تخت پادشاهی اتریش-مجارستان و همسرش سوفیا دوشس هوهنبرگ در سارایوو توسط گاوریلو پرنسیپ یکی از گروه شش‌نفرهٔ تروریست‌ها (۵ صرب و یک بوسنیایی) کشته شدند. این عملیات توسط دنیلو ایلیاک یک صرب بوسنیایی و از اعضا انجمن سری «بلک هند» هماهنگ شده‌بود. هدف سیاسی از این ترور، قطع کردن ارتباط امپراتوری اتریش-مجارستان با استان‌های اسلاوهای جنوبی بود. تا زمینهٔ الحاق استان‌های مذکور به یوگسلاوی فراهم شود. انگیزهٔ تروریست‌ها تحکیم جنبشی بود که بعدها با نام بوسنی جوان شناخته‌شد. این ترور پس از اولتیماتوم اتریش-مجارستان به پادشاهی صربستان رخ داد. پادشاهی صربستان این اولتیماتوم را نپذیرفت. سپس امپراتوری اتریش-مجارستان به صربستان اعلام جنگ داد. این اعلام جنگ، منجر به جنگ جهانی اول شد.

عوامل پشت پرده این ترور، رئیس اطلاعات ارتش صربستان دراگوتین دیمیترییویچ، و مرد اصلی دست راستش وگیسلاو تنکوسیچ، و جاسوس اخاده ماخوبابیچ بود. تنکوسیچ تروریست‌ها را تربیت کرده و بمب و تفنگ در اختیار آنها گذاشت. همان شبکه‌های مخفی خانه‌های امن و عواملی که ماخوبابیچ برای نفوذ تسلیحات و عوامل به اتریش-مجارستان استفاده کرده‌بود در اختیار تروریست‌ها قرار گرفت.

تروریست‌ها، اعضای کلیدی شبکه‌های مخفی و اعضای اصلی توطئه‌گران نظامی اهل صربستان که زنده بودند، دستگیر، محاکمه، محکوم و مجازات شدند. کسانی که در بوسنی دستگیرشده بودند در اکتبر ۱۹۱۴ در سارایوو محاکمه شدند. دیگر توطئه‌گران دستگیر و در یک دادگاه صرب در سالونیکا جبههٔ تحت کنترل فرانسه در ۱۹۱۷–۱۹۱۶ به اتهام‌های نادرست غیرمرتبط محاکمه شدند، صربستان سه نفر از توطئه‌گران نظامی رده بالا را اعدام کرد. بسیاری از اطلاعات مربوط به ترور از این دو محاکمه و یادداشت‌های مرتبط به آنها کسب شده‌است.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

مختصات: ۴۳°۵۱′۲۸٫۵″ شمالی ۱۸°۲۵′۴۳٫۵″ شرقی / ۴۳٫۸۵۷۹۱۷°شمالی ۱۸٫۴۲۸۷۵۰°شرقی / 43.857917; 18.428750