ایلومیناتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آنچه که علامت روشن‌ضمیران می‌نامند در پشت دلار آمریکا

محفل روشن‌ضمیران یا ایلومیناتی (به لاتین: Illuminati)، جمع کلمه لاتین illuminatus به معنی روشن‌ضمیر است و در اصطلاح به گروهی تاریخی که در ۱۷۷۶ تأسیس شد، اشاره دارد. در برخی از تئوری‌های توطئه پردازان و خیالی این عنوان همچنین به سازمان‌های توطئه‌گر مخفی گفته می‌شود که در حکم دولت در سایه عمل می‌کنند که به نظر می‌رسد رخدادهای دنیا را از طریق دولتهای و شرکت‌های بزرگ امروزی کنترل می‌کنند، مثلاً تئوری دان‌های بسیاری، بر این باورند که این فرقه کنترل کامل بر تغییر رشد جمعیت جهان دارند و با ایجاد رخدادهایی مانند جنگ‌های جهانی یا جنگ‌های متعدد جمعیت را کاهش دهند یا با عوامل گوناگون جمعیت را افزایش دهند. معمولاً به عنوان نسل نوینی و تداوم ایلومیناتیهای باواریا. در این ادبیات ایلومیناتی معمولاً در ارتباط با نظم نوین جهانی به کار می‌رود. معتقدین نظریه توطئه، معتقدند ایلومیناتی، هزاردستانی با پشتوانه در پس وقایع هستند که جهان را به سمت نظم نوین جهانی مورد نظر خود راهبری می‌کنند. [نیازمند منبع]

تاریخچه ایجاد[ویرایش]

جغد مینروا، سمبل محفل روشن ضمیران / مینروا، الهه حکمت، هنر و ابداع در اساطیر روم است و جغد پرنده اوست. جغد مینروا نماد حکمت است.
تصویر جغد مینروا، نماد روشن ضمیران
آدام وایسهائوپت
دانشگاه انجمن عیسی (یسوعیون) شهر اینگولشتات که آدام وایسهائوپت در آن تدریس می‌کرد
کاریکاتور علیه فرقه ایلومیناتی‌ها

آدام وایسهائوپت، زاده ۶ فوریه ۱۷۴۸ میلادی در اینگولشتات، وفات ۱۸ نوامبر ۱۸۳۰ میلادی در گوتا (هردو در آلمان) فارغ‌التحصیل از دانشگاه شهر اینگولشتات و سپس پروفسور رشته قوانین کلیسایی و فلسفه در همان دانشگاه (خاستگاه دانشگاه امروزی مونیخ) در تاریخ یکم ماه مه ۱۷۷۶ با دستیاری دو دانشجو، گروه Perfektibilistها را بنیان نهاد (یعنی کسانیکه قابلیت تکمیل کردن دارند یا کامل‌کننده‌ها). دلیل آغاز این فعالیت وایسهائوپت که در آن زمان ۲۸ سال سن داشت، فضای عقلانی حاکم بر دانشگاه بود. در آن زمان اکثریت مطلق کرسی‌های تدریس دانشگاه را برادران روحانی برکنار شده از فرقه یسوعیون یا انجمن عیسی در دست داشتند. فرقه یسوعی‌ها در سال۱۷۷۳ منحل/ ممنوع اعلام شد و فعالیت ایشان به صورت زیر زمینی و مخفی درآمد. آدام وایسهائوپت تنها استاد دانشگاه بود که از این فرقه نبود و دوران سختی را در کنار برخی دانشجویان در جمع یسوعیون می‌گذراند. اینبود تصمیم گرفت گروهی را بوجود بیاورد تا دانشجویان زیر فشار را که از موذی‌گری‌ها و دسیسه‌های یسوعیون رنج می‌بردند تحت حمایت درآورد. از اینرو و بخاطر اینکه دانشجویان بتوانند به کتب انتقادی مذهبی دست یابند، او "گروه مخفی وایسهائوپت" را تشکیل داد. در ضمن وایسهائوپت می‌خواست قطبی علیه محفل "چلیپای گلگون " بوجود بیاورد که شاخه ایست مخفی از فراماسونها که در آن زمان روز بروز قوی تر و در عین حال مخرب تر می‌شد. (منبع: بخش آلمانی و انگلیسی همین مقاله)

اولین دوران شکوفایی این محفل زمانی بود که «فرانتس اکساور فون تسواک» شاگرد وایسهائوپت تغییراتی در سازمان بوجود آورد. در ابتدا وایسهائوپت نام «فرقه زنبور عسل» را پیشنهاد کرد زیرا بر این باور بود که اعضای فرقه می‌بایستی چون زنبور عسل تحت فرمان «ملکه»، عسل دانایی و حکمت را دریابند (جمع‌آوری کنند)، ولی عاقبت تصمیم گرفته شد که نام «فرقه ایلومیناتورها» (نورانیان/ منوران / روشن ضمیران) را انتخاب کنند. نتیجه این شد که سازمان یا محفلی مخفی با شباهت بسیار با فرقه یسوعیون تشکیل یافت.

این محفل فرقه مانند بین سال‌های ۱۷۸۴ و ۱۷۸۵ ممنوع اعلام شده و رسماً تعطیل شد ولی شایعات در مورد آن هرگز قطع نشد. در این رابطه می‌توان به این موارد اشاره کرد: اغلب مبارزات علیه کلیسای کاتولیک، انقلاب فرانسه یا تئوری «تسلط بر جهان» که اروپایی‌ها و بخصوص رومیان در ابتدا با در نظر گرفتن الگویی علیه سیستم‌های جهانگیری ایرانیان باستان طرح کردند. (ر ک: بخش آلمانی از قول هرودوت)

برخی محفل مخفی جمجمه و استخوان که جرج دبلیو بوش، پدرش و بسیاری از یاران او در آن عضو هستند را نیز از شاخه‌های این محفل می‌دانند.

منابع[ویرایش]

  • Babylon: Secret Rituals of Illuminati" Leilah Publications, LLC (۲۳ مارس ۲۰۰۷) ISBN 1-4196-5456-X"
  1. [۱][۲]

en:Illuminati de:Illuminaten

پیوند به بیرون[ویرایش]