ایلومیناتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آنچه که علامت روشن‌ضمیران می‌نامند در پشت دلار آمریکا

ایلومیناتی (به لاتین: Illuminati)، (جمع لاتین illuminatus, به معنای "روشن‌ضمیر") به گروه‌های مختلف واقعی و ساختگی اطلاق شده‌است.

در اصطلاح به گروه باوارین ایلومیناتی اشاره دارد، یک انجمن مخفی عصر روشنگری تأسیس شده در ۱ مه ۱۷۷۶ در باواریا، که امروزه بخشی از آلمان است. اهداف این انجمن مقابله با نفوذ خرافه، ظلمت پرستی و نفوذ مذهب بر حیات عمومی و سوءاستفاده از قدرت بود. ایلومیناتی در کنار فراماسونری و دیگر انجمن‌های مخفی به تشویق کلیسای کاتولیک، در ۱۷۸۴, ۱۷۸۵, ۱۷۸۷, و ۱۷۹۰ با فرمان حکمران بایرن ممنوع شدند.[۱] در سال‌های بعد این گروه از سوی منتقدین محافظه کار و مذهبی که ادعا می‌کردند فعالیتهای آنها به‌طور زیرزمینی ادامه دارند و مسوول انقلاب فرانسه است با تهمت مواجه بود.

بسیاری از روشنفکران و سیاستمداران ترقی خواه بانفوذ خود را از اعضای آن می‌دانستند.[۲] این گروه شخصیت‌های ادبی ای چون یوهان ولفگانگ فون گوته و یوهان گوتفرید فون هردر و دوک حاکم گوتا و وایمار را جذب خود کرد.[۳]

در کاربرد بعدتر، ایلومیناتی اشاره به سازمان‌های گوناگونی داشته‌است که مدعی بوده‌اند یا ادعا شده به ایلومیناتی باواریایی اصلی یا انجمن‌های مخفی مشابه وابسته اند، گرچه این پیوندها بی اساس بوده‌است. این سازمان‌ها اغلب متهم به دسیسه چینی برای کنترل امور جهان از طریق طرح‌ریزی و هدایت رخدادها و نفوذ دادن عوامل در حکومتها و ابرشرکتها به منظور کسب قدرت و نفوذ و ایحاد یک نظم نوین جهانی اند. عنصر کلیدی برخی از نظریه‌های توطئه معروفتر و مفصل تر، این است که ایلومیناتی در آنها در سایه به تصویر کشیده می‌شود که همچون عروسک خیمه شب بازی در رمان‌ها، فیلم‌ها، برنامه‌های تلویزیونی، کامیکس، بازی‌های کامپیوتری و موزیک ویدیوها را در کنترل دارد. طبق عقاید برخی از بزرگان دیگر ادیان مانند اسلام و مسیحیت، نماد تک چشم جهان بین نشانگر موجود آخرالزمان یعنی دجال است، که خود را مسیح آخرالزمان جا میزند. اما ایلومیناتی ها سعی در پوشاندن این حقیقت دارند و تک چشم جهان بین را خدای یگانه معرفی میکنند که جهان را با یک چشم میبند و عدالت را اجرا میکند. اما چرا ایلومیناتی ها سعی در پوشاندن هویت اصلی این نماد دارند بدلیل آنست که از دید اکثریت مردم جهان و کسانی که به خدای یکتا باور دارند، دجال یا موجود یک چشم که از آن دجال ضد مسیح نیز یاد میشود در آخر الزمان ظهور میکند و با نشانه‌هایی که بعنوان معجزه بهمراه خود دارد سعی می‌کند خود را مسیح موعود معرفی کند و از این طریق طرفداران و پیروانی را برگزیند. در این زمینه مستندها و ویدیو هایی ساخته وتولید شده است که جهت شناساندن این فرقه یعنی ایلومیناتی و نمادهای مورد علاقه آنها در شبکه های مجازی منتشر گردیده است که یکی از آنها مستندی بنام ظهور توسط نوریگا وآرکنار می باشد.

تاریخچه ایجاد[ویرایش]

جغد مینروا، سمبل محفل روشن ضمیران / مینروا، الهه حکمت، هنر و ابداع در اساطیر روم است و جغد پرنده اوست. جغد مینروا نماد حکمت است.
تصویر جغد مینروا، نماد روشن ضمیران
آدام وایسهائوپت
دانشگاه انجمن عیسی (یسوعیون) شهر اینگولشتات که آدام وایسهائوپت در آن تدریس می‌کرد
کاریکاتور علیه فرقه ایلومیناتی‌ها

آدام وایسهائوپت، زاده ۶ فوریه ۱۷۴۸ میلادی در اینگولشتات، وفات ۱۸ نوامبر ۱۸۳۰ میلادی در گوتا (هردو در آلمان) فارغ‌التحصیل از دانشگاه شهر اینگولشتات و سپس پروفسور رشته قوانین کلیسایی و فلسفه در همان دانشگاه (خاستگاه دانشگاه امروزی مونیخ) در تاریخ یکم ماه مه ۱۷۷۶ با دستیاری دو دانشجو، گروه Perfektibilistها را بنیان نهاد (یعنی کسانیکه قابلیت تکمیل کردن دارند یا کامل‌کننده‌ها). دلیل آغاز این فعالیت وایسهائوپت که در آن زمان ۲۸ سال سن داشت، فضای عقلانی حاکم بر دانشگاه بود. در آن زمان اکثریت مطلق کرسی‌های تدریس دانشگاه را برادران روحانی برکنار شده از فرقه یسوعیون یا انجمن عیسی در دست داشتند. فرقه یسوعی‌ها در سال۱۷۷۳ منحل/ ممنوع اعلام شد و فعالیت ایشان به صورت زیر زمینی و مخفی درآمد. آدام وایسهائوپت تنها استاد دانشگاه بود که از این فرقه نبود و دوران سختی را در کنار برخی دانشجویان در جمع یسوعیون می‌گذراند. اینبود تصمیم گرفت گروهی را به‌وجود بیاورد تا دانشجویان زیر فشار را که از موذی‌گری‌ها و دسیسه‌های یسوعیون رنج می‌بردند تحت حمایت درآورد. از اینرو و بخاطر اینکه دانشجویان بتوانند به کتب انتقادی مذهبی دست یابند، او "گروه مخفی وایسهائوپت" را تشکیل داد. در ضمن وایسهائوپت می‌خواست قطبی علیه محفل "چلیپای گلگون " به‌وجود بیاورد که شاخه ایست مخفی از فراماسونها که در آن زمان روز بروز قوی تر و در عین حال مخرب تر می‌شد. (منبع: بخش آلمانی و انگلیسی همین مقاله)

اولین دوران شکوفایی این محفل زمانی بود که «فرانتس اکساور فون تسواک» شاگرد وایسهائوپت تغییراتی در سازمان به‌وجود آورد. در ابتدا وایسهائوپت نام «فرقه زنبور عسل» را پیشنهاد کرد زیرا بر این باور بود که اعضای فرقه می‌بایستی چون زنبور عسل تحت فرمان «ملکه»، عسل دانایی و حکمت را دریابند (جمع‌آوری کنند)، ولی عاقبت تصمیم گرفته شد که نام «فرقه ایلومیناتورها» (نورانیان/ منوران / روشن ضمیران) را انتخاب کنند. نتیجه این شد که سازمان یا محفلی مخفی با شباهت بسیار با فرقه یسوعیون تشکیل یافت.

این محفل فرقه مانند بین سال‌های ۱۷۸۴ و ۱۷۸۵ ممنوع اعلام شده و رسماً تعطیل شد ولی شایعات در مورد آن هرگز قطع نشد. در این رابطه می‌توان به این موارد اشاره کرد: اغلب مبارزات علیه کلیسای کاتولیک، انقلاب فرانسه یا تئوری «تسلط بر جهان» که اروپایی‌ها و به‌خصوص رومیان در ابتدا با در نظر گرفتن الگویی علیه سیستم‌های جهانگیری ایرانیان باستان طرح کردند. (ر ک: بخش آلمانی از قول هرودوت)

منابع[ویرایش]

  1. René le Forestier, Les Illuminés de Bavière et la franc-maçonnerie allemande, Paris, 1914, pp. 453, 468–469, 507–508, 614–615
  2. Introvigne, Massimo (2005). "Angels & Demons from the Book to the Movie FAQ – Do the Illuminati Really Exist?". Center for Studies on New Religions. Archived from the original on 28 January 2011. Retrieved 27 January 2011.
  3. Schüttler, Hermann (1991). Die Mitglieder des Illuminatenordens, 1776–1787/93. Munich: Ars Una. pp. 48–49, 62–63, 71, 82. ISBN 978-3-89391-018-2.
  • Babylon: Secret Rituals of Illuminati" Leilah Publications, LLC (۲۳ مارس ۲۰۰۷) ISBN 1-4196-5456-X"
  1. [۱][۲]

ایلومیناتی de:Illuminaten

پیوند به بیرون[ویرایش]