منطقه ۵۱

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۷°۱۴′۲۵″ شمالی ۱۱۵°۴۹′۰۷″ غربی / ۳۷.۲۴۰۲۰۳° شمالی ۱۱۵.۸۱۸۵۵۸° غربی / 37.240203; -115.818558

تصویر ماهواره‌ای از منطقه ۵۱
منطقه ۵۱ در وسط چند پایگاه نظامی دیگر قرار دارد، و در نقشه با رنگ زرد نشان داده شده‌است.

منطقه ۵۱ (به انگلیسی: Area 51) یا گروم لیک (به انگلیسی: Groom Lake) یک منطقه نظامی فوق سری در ایالت نوادا در آمریکا است.

گفته می‌شود که هدف این پایگاه نظامی آزمایش سیستم‌های نوین پروازی و جنگ‌افزارهای فوق سری است.[۱] اما گردانندگان و نوع کار این پایگاه فوق سری کماکان تا به امروز نامعلوم است، و حتی کارکنان پایگاه زندگی‌های بدور از عموم دارند و با دنیای خارج تقریباً هیچ تماسی ندارند.

دولت آمریکا اطلاعات رسمی بسیار ناچیزی را در مورد این پایگاه منتشر کرده است. پنهان‌کاری و محرمانه بودن فوق‌العاده‌ای که در مورد این مرکز اعمال می‌شود باعث شده تا شایعات و تئوری‌های توطئه زیادی در مورد آن بر سر زبان‌ها باشد.

درسال ۲۰۱۳ سیا گزارشی رسمی در مورد تاریخچه یو-۲ هواپیمای شناسایی آمریکایی دوران جنگ سرد را منتشر کرد که طی آن وجود منطقه ۵۱ به طور رسمی تایید شده بود. این گزارش نشان می‌داد که در دهه ۵۰ و ۶۰، دلیل خیلی از گزارش‌هایی که در مورد «بشقاب‌پرنده‌ها» از سوی مردم منتشر شده بود به پرواز هواپیمای جاسوسی «یو-۲» و هواپیمایی دیگر مربوط می‌شد. گفته می‌شود علاوه بر لاکهید یو-۲ هواپیماهای دیگر از جمله اس آر-۷۱، و اف-۱۱۷ هم در این منطقه آزمایش‌هایی داشته‌اند.[۲]

تلاشهای ناموفق[ویرایش]

در سال ۱۹۹۴، عدّه‌ای با استناد به اندازه گیری‌های علمی از مواد غیر مجاز و شیمیایی در مجاورت منطقه ۵۱، از دولت ادعای خسارت مالی کرده و به دیوان عالی شکایت بردند.[۳][۴] دیوان عالی شکایت را ناوارد دانست.

اسرار غیر متعارف[ویرایش]

Back gate area 51.jpg

مخفیکاری توسط دولت آمریکا در باب منطقه ۵۱ تا حدی شدت داشته که در طی سالیان زیادی باعث ایجاد افسانه‌های متعددی گشته. از میان این روایات ادعاهای مشهوری وجود دارند همانند نگه داری بقایای یک سفینه موجودات فضایی که ادعا شده در ۱۹۴۷ در رازول، نیومکزیکو سقوط کرد.

اذعان به وجود منطقه ۵۱[ویرایش]

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در سندی درباره تاریخچه برنامه هواپیماهای جاسوسی یو-۲ که در اوت ۲۰۱۳ از حالت محرمانه خارج شده، رسماً به وجود یک مرکز آزمایشی موسوم به "ناحیه ۵۱" که برای چند دهه موضوع کنجکاوی‌های فراوان بود اذعان کرد. این سند که توسط یک دانشگاه در آمریکا کسب شده خریداری محوطه‌ای در ایالت نوادا در سال ۱۹۵۵ را برای آزمایش این هواپیمای تجسسی توضیح می‌دهد. این قطعه بیابانی دورافتاده در اطراف "دریاچه گروم" به دلیل مجاورت آن به یک مرکز آزمایش اتمی انتخاب شده بود. در این سند آمده که آزمایش یو-۲ در دهه ۱۹۵۰ در ارتفاعی بسیار بالاتر از هواپیماهای مسافربری در آن زمان باعث "افزایش بسیار شدید گزارش‌ها از رؤیت اشیای ناشناس پرنده شد."درخواست اولیه برای افشای بخش‌های سیاه شده سند در سال ۲۰۰۵ ارائه شده بود.[۵]

از روایات محبوب دیگر، قرارگاه تماس دولت آمریکا با موجودات فضایی در این پایگاه، مرکز آزمایش تکنولوژیهای غیر بشری، آزمایشها کنترل آب و هوا، سفر در زمان، تلپورتاسیون، و محل آزمایشها پروژهٔ آورورا می‌باشند.

در رسانه‌ها[ویرایش]

منطقه ۵۱ در تولیدات هالیوود نیز به کرات دیده و اشاره شده. از جمله می‌توان به روز استقلال (۱۹۹۶، ویل اسمیتایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین،بین ستاره‌ای (فیلم)،منطقه ۵۱ (فیلم)، انیمیشن سیاره ۵۱ و دروازه ستارگان اس‌جی-۱ اشاره کرد.

بازیهای رایانه‌ای هم با این نام ساخته شده‌اند.[۶]

پانویس[ویرایش]