آزمایش فیلادلفیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ناوشکن "یو اس اس الدریج" که گفته شده در آزمایش فیلادلفیا ناپدید گردیده است.

آزمایش رنگین کمان (به انگلیسی: Philadelphia Experiment) یا «پروژه رنگین کمان» یکی از آزمایش‌های مخفی منتسب به نیروی دریایی آمریکا در سال ۱۹۴۳ بود. گفته می‌شود که هدف از این پروژه نامرئی و مخفی کردن کشتی‌های نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا از رادار دشمن و جلوگیری از شناسایی شدن آنها بود.[نیازمند منبع]این آزمایش بوسیله یک میدان نیروی قوی امکان پذیر بود.یک آهنربا بسیار بزرگ به بدنه کشتی وصل شده بود و همچنین بوسیله دو ناو برق بسیار قوی را به کشتی انتقال می دادند.

این آزمایش به طور وسیعی یک شایعه دانسته می‌شود[۱][۲][۳] و نیروی دریایی ایالات متحده ادعا می‌کند که چنین آزمایشی انجام نشده است.[۴]

نام‌گذاری[ویرایش]

پروژه یا آزمایش فیلادلفیا نامی است که به یکی از آزمایش‌ها یا پروژه‌های نظامی انجام شده توسط نیروی دریایی ایالات متحده امریکا اطلاق می‌شود که ظاهراً در حوالی روز ۲۸ اکتبر سال ۱۹۴۳ در کارخانجات کشتی‌سازی نیروی دریایی فیلادلفیا واقع در فیلادلفیای ایالت پنسیلوانیا، ایالات متحده آمریکا به اجرا درآمده‌است. ادعا می‌شود که طی این پروژه نیروی دریایی ایالات متحده در تلاش بوده‌است تا ناوشکن یواس‌اس الدریج را به صورت نامرئی و غیرقابل تشخیص برای دستگاه‌های راداری دشمن درآورد. آزمایش مذکور با عنوان پروژه رنگین کمان نیز شناخته می‌شود.

حاشیه[ویرایش]

این ماجرا به طور گسترده‌ای به عنوان یک جعل یا یک حُقّه به شمار آمده و نیروی دریایی ایالات متحده مدعی است که چنین تجربه‌ای هرگز رخ نداده‌است. افزون بر این، برخی از جزئیات به اثبات رسیده در مورد داستان ناوشکن الدریج، به وضوح با قوانین معروف و شناخته شده فیزیک در تضاد است. با این حال، ماجراهای مربوط به این پروژه، با واقعیات مربوط به تئوری توطئه در هم آمیخته، و عناصری از آزمایش فیلادلفیا در انتساب نظریه توطئه از جانب دولت‌های دیگر مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌است.[۵]

پانویس[ویرایش]

  1. Carroll, Robert Todd (2007-12-03). "Philadelphia experiment". واژه‌نامه شک‌گرا. Retrieved 2008-02-05. 
  2. Dash, Mike (2000) [1997]. Borderlands. Woodstock, New York: Overlook Press. ISBN 9780879517243. OCLC 41932447. 
  3. Adams, Cecil (1987-10-23). "Did the U.S. Navy teleport ships in the Philadelphia Experiment?". The Straight Dope. Retrieved 2007-02-20. 
  4. "The "Philadelphia Experiment"". Naval Historical Center of the نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا. 2000-11-28. Retrieved 2007-02-20. 
  5. ویکی‌پدیای انگلیسی