رویداد تونگوسکا

مختصات: ۶۰°۵۳′۰۹″ شمالی ۱۰۱°۵۳′۴۰″ شرقی / ۶۰٫۸۸۵۸۳°شمالی ۱۰۱٫۸۹۴۴۴°شرقی / 60.88583; 101.89444
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رویداد تونگوسکا
Tunguska.png
Trees knocked over by the Tunguska blast. Photograph from the Soviet Academy of Science 1927 expedition led by Leonid Kulik.
تاریخ30 June 1908
زمان07:17
مکانرود پودکامنایا تونگوسکا، سیبری, Russian Empire
مختصات۶۰°۵۳′۰۹″ شمالی ۱۰۱°۵۳′۴۰″ شرقی / ۶۰٫۸۸۵۸۳°شمالی ۱۰۱٫۸۹۴۴۴°شرقی / 60.88583; 101.89444
علتProbable air burst of small سیارک or دنباله‌دار
نتیجهFlattening ۲٬۱۵۰ کیلومتر مربع (۸۳۰ مایل مربع) of forest
Devastation to local plants and animals
کشته‌ها0 confirmed, 3 possible
آسیب مالیA few damaged buildings
مکان تقریبی وقوع انفجار تونگوسکا واقع در سیبری.

رویداد یا انفجار تونگوسکا، در ساعت۷:۱۷ صبح روز سه‌شنبه سی‌ام ژوئن ۱۹۰۸ میلادی برابر با دهم تیرماه ۱۲۸۷ خورشیدی انفجار مهیبی در نزدیکی رودخانه تونگوسکا واقع در پودکامنایا که اکنون به عنوان سرزمین کراسنویارسک روسیه شناخته می‌شود به وقوع پیوست. هر چند امروزه نیز دلیل این انفجار موضوع بحث است ولی عموماً علت آن را مربوط به انفجار یک قطعه سنگ آسمانی بزرگ یا دنباله‌دار، در ارتفاع ۱۰–۵ کیلومتری از سطح زمین می‌دانند.

مطالعات مختلفی جهت تخمین اندازهٔ این جسم صورت گرفته و با توافق کلی پهنای آن را چند ده متر برآورد کرده‌اند. با وجودی که این شهاب یا دنباله‌دار در هوا منفجر شد و به طور مستقیم به سطح زمین برخورد نکرد ولی این رویداد هنوز هم به عنوان یک برخورد قلمداد می‌گردد.

برآوردهای انجام گرفته از محدوده انرژی حاصل از انفجار از ۵ مگا تن تا بیش از ۳۰ مگا تن ماده انفجاری تی‌ان‌تی، و به احتمال زیاد ۱۵–۱۰ مگاتن می‌باشد. این مقدار تقریباً به اندازه قدرت انفجار هسته‌ای-حرارتی موسوم به قلعه براوو است که توسط ایالات متحده آمریکا در اواخر ماه فوریه سال ۱۹۵۴ آزمایش گردید؛ در حدود ۱۰۰۰ بار قدرتمندتر از انفجار اتمی هیروشیما و در حدود یک سوم قدرت انفجار بمب تزار است که بزرگترین سلاح هسته‌ای آزمایش شده توسط بشر است.

بیش از ۸۰ میلیون درخت در این انفجار ریشه کن شدند.

در این انفجار بیش از ۸۰ میلیون درخت در مساحتی بالغ بر ۲۱۵۰ کیلومترمربع ریشه‌کن شدند و شوک ناشی از انفجار برابر ۵ در مقیاس ریشتر تخمین زده شده‌است. شدت چنین انفجاری قادر به تخریب کلانشهر بزرگی می‌باشد و احتمال چنین برخوردی به لزوم بحث در مورد راهکارهای انحراف سیارک‌ها تأکید می‌نماید.

منابع[ویرایش]