حادثه رازول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Roswell UFO incident
RoswellDailyRecordJuly8,1947.jpg
روزنامه دیلی رازول, ۸ ژوئیه ۱۹۴۷, announcing the "capture" of a "flying saucer"
تاریخ ۱۹۴۷
موقعیت شهرستان چاوز، نیومکزیکو، ایالات متحده آمریکا
مختصات ۳۳°۵۸.۱′ شمالی ۱۰۵°۱۴.۶′ غربی / ۳۳.۹۶۸۳°شمالی ۱۰۵.۲۴۳۳°غربی / 33.9683; -105.2433مختصات: ۳۳°۵۸.۱′ شمالی ۱۰۵°۱۴.۶′ غربی / ۳۳.۹۶۸۳°شمالی ۱۰۵.۲۴۳۳°غربی / 33.9683; -105.2433

در ژوئیه ۱۹۴۷ در شهر رازول، نیومکزیکو، شیئی نقره‌ای با سرعت زیادی سقوط کرد. یکی از گله‌داران قطعاتی از آن را پیدا کرد و به پایگاه هوایی گزارش داد. دولت وارد عمل شد و برای اولین و آخرین بار در تاریخ ایالات متحده در روزنامه خبر پیدا شدن یک بشقاب پرنده اعلام شد و در تمام کشور پیچید ولی فردا دولت اعلام کرد اشتباه شده و شی مورد نظر یک بالون هواشناسی بوده‌است.[۱]

توضیح بیشتر[ویرایش]

در ژوئیه سال ۱۹۴۷ در رازول شهری بسیار کوچک -بیابانی و بی سر صدا که از تعدادی مزرعه و دامداری تشکیل می‌شد. همچنین خانه اسکانداران بمب افکن‌های ۵۰۹ نیز محسوب می‌شد که در آن زمان یکی از پیشرفته ترین‌ها در نوع خود بود. آنها دو بمب در ژاپن انداخته بودند و چند بمب در اقیانوس آرام آزمایش کرده بودند.

جنگ تازه تمام شده بود و همه چیز داشت به حالت اول بازمی‌گشت که اتفاق عجیبی افتاد از آسمان چیزی بزرگ و نقره ای رنگ با سرعت و سر صدای زیادی سقوط کرد. یکی از گله داران قطعات و تکه‌های شئ را جمع کرد و به پایگاه هوایی گزارش داد و برای اولین و آخرین بار در تاریخ ایالات متحده آمریکا در روزنامه‌ها اعلام کرد که یک بشقاب پرنده سقوط کرده‌است.

طبیعتاً چنین خبری سر تیتر تمامی روزنامه‌ها شد رادیو اعلام کرد که یک بشقاب پرنده پیدا کرده و این بزرگترین اتفاق سال است اما روز بعد خبرها کاملاً شکل تازه ای به خود گرفتند. توضیح این حادثه هم زمینی تر شد. در روزنامه‌ها اعلام شد که آن شئ یک بالون هواشناسی بوده‌است وهمه چیز به حالت عادی بازگشت.

این پایان داستان نبود و بعضی‌ها هم قرار نبود آن را فراموش کنند. سال‌ها بعد کلماتی مانند یوفولوژی و یوفولوژیست وارد فرهنگ لغت شد و حادثه رازول دوباره پا در میان افکار مردم گذاشت… که کسانی مانند مارسل که یک افسر بازنشسته ارتش بود و فریدمن کسی که روزها یک فیزیکدان و شب‌ها یک یوفولوژیست می‌شد باعث آن بودند.

فریدمن به صراحت گفت که: من پس از سی سال متقاعد شدم دولت آمریکا جسد چند بیگانه و یک بشقاب پرنده ساقط شده را در نیومکزیکو بدست آورده‌است.

لوگوی گوگل[ویرایش]

گوگل با ابتکاری جالب در شصت و ششمین سالروز حادثه رازول (۸ ژوئیه ۲۰۱۳) لوگوی خود را به مناسبت سالروز این حادثه انتخاب کرد که کاربران با کلیک روی آن بازی کوتاهی را دنبال می‌کردند.

منابع[ویرایش]

  1. دانستنیها شماره ۵۱