فهرست تئوری‌های توطئه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چشم ایزدی، یا چشم جهان‌بین خدا، که در اسکناس‌های ۱ دلاری ایالات متحده دیده می‌شود، توسط برخی، برای توطئه‌ای که پدران بنیان‌گذار ایالات متحده آمریکا و ایلومیناتی را با هم مرتبط می‌کند، به عنوان مدرک گرفته شده‌است.

تعداد زیادی تئوری توطئه ثابت نشده، با درجه‌های مختلفی از محبوبیت وجود دارد، که به کرات به نقشه‌های دولتی سری و دسیسه‌های قتل پر طول و تفصیل و پیچیده مربوط می‌شوند. تئوری‌های توطئه معمولاً یا اجماع نظر را انکار می‌کنند یا نمی‌توانند با روش تاریخی یا علمی ثابت شوند، و نباید با پژوهش دربارهٔ توطئه‌های اثبات شده، مانند عملیات گلایویتس (ظاهرسازی فریبکارانه آلمان به منظور حمله به لهستان در جنگ جهانی دوم) اشتباه گرفته شود.

قومیت، نژاد، و دین[ویرایش]

یهودستیزی[ویرایش]

از زمان حداقل قرون وسطی، یهودستیزی عناصری از تئوری توطئه را نمایش داده‌است. در اروپای قرون وسطی این باور رایج بود که یهودیان چاه‌ها را مسموم می‌کنند، مسئول مرگ عیسی هستند، و در رسومشان خون مسیحیان را می‌نوشند.

ارمنی‌ستیزی[ویرایش]

تئوری‌های توطئه ای که ارمنی‌ها را متهم می‌کنند به این که قدرت سیاسی مخفی به کار می‌برند در آذربایجان رایج است، و توسط رئیس‌جمهور الهام علی‌اف ترویج می‌شود.

بهائی‌ستیزی[ویرایش]

اقلیت بهائیان ایران هدف تئوری‌های توطئه ای هستند که آن‌ها را متهم به دست اندر کار بودن یا ارتباط با قدرت‌های دشمن می‌کنند. مقامات رسمی دولت ایران و دیگران به طرز گوناگون ادعا کرده‌اند که بهائیان عوامل امپریالیسم روسی، استعمار انگلیسی، توسطعه‌طلبی آمریکایی و صهیونیسم هستند.

اسلام[ویرایش]

«جنگ علیه اسلام» یک تئوری توطئه در گفتمان اسلام‌گرایان می‌باشد که توطئه ای ادعایی، برای آسیب رساندن، تضعیف کردن، یا نابود کردن سیستم اجتماعی اسلام از طریق ابزارهای نظامی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، را وصف می‌کند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

یادداشت‌ها[ویرایش]

  1. The Protocols of the Elders of Zion

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]