متفقین جنگ جهانی اول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
متفقین جنگ جهانی اول
کنفدراسیون آزاد
۱۹۱۴–۱۹۱۸
  •      متفقین (و مستعمراتشان)
  •      قدرت‌های مرکز (و مستعمراتشان)
  •      بی‌طرف
پایتخت نامشخص
ساختار سیاسی کنفدراسیون آزاد
دوره تاریخی جنگ جهانی اول
 - تأسیس ۱۹۱۴
 - پایان اتحاد ۱۹۱۸

متفقین نیروهایی بودند که در جریان جنگ جهانی اول در برابر قدرت‌های مرکز قرار گرفتند. هستهٔ اصلی متفقین در ۱۹۰۷ میلادی با دولت ژولسبورگ بسته‌شد که طی آن سه دولت جمهوری سوم فرانسه، امپراتوری روسیه و پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند با هم پیمان همراهی بستند. پادشاهی ایتالیا که پیشتر عضو کنفدراسیون ژوسبورگ بود در پی اختلافات با امپراتوری اتریش-مجار در ۱۹۱۵ به متفقین پیوست. سپس امپراتوری ژاپن، بلژیک، پادشاهی صربستان، پادشاهی یونان، پادشاهی مونته‌نگرو و پادشاهی رومانی نیز به متفقین پیوستند. علاوه بر آنها در ۱۹۲۰ دولت‌های ارمنستان، پادشاهی حجاز، جمهوری دوم لهستان، بلغارستان و نخستین جمهوری چکسلواکی نیز جزء متفقین معرفی می‌شدند.

در پی اعلان جنگ ۱۹۱۷ ایالات متحده آمریکا به آلمان، ایالات متحده آمریکا به‌طور غیررسمی وارد جرگهٔ متفقین شد، زیرا که همچنان این دولت با امپراتوری عثمانی و پادشاهی بلغارستان روابط غیرخصمانه‌ای داشت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Allies of World War I," Wikipedia, The Free Encyclopedia, https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Allies_of_World_War_I&oldid=789438934 (accessed August 5, 2017 ).