نظم نوین جهانی (تئوری توطئه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عبارت لاتین Novus ordo seclorum که بر پشت نشان بزرگ ایالات متحده آمریکا نقش بسته به معنی نظم نوین جهانی است

در تئوری توطئه، اصطلاح نظم نوین جهانی (به انگلیسی: New World Order یا NWO) به پیدایش حکومتی تمامیت‌خواه برای سلطه بر تمام دنیا اطلاق می‌گردد.[۱]

در تئوری‌های توطئه درون‌مایهٔ معمول نظم نوین جهانی پایگاه سری قدرتی از نخبگان بین‌المللی در نظر گرفته می‌شوند که لیست بلندبالایی از اقداماتی که باید در سطح جهان انجام دهند در دست دارند و در حال دسیسه‌چینی برای حاکمیت بر جهان از طریق یک حکومت جهانی اقتدارگرا و قدرت‌طلب هستند؛ حکومتی که جایگزین حاکمیت تمامی کشورهای مستقل جهان شود. نظم نوین جهانی به پروپاگاندایی که در راستای القای برقراری حکومت جهانی به عنوان نقطهٔ عطف پیشرفت تاریخ و حد اعلای آن انجام می‌گیرد نیز اطلاق می‌شود. طرح‌ریزی رخدادهای مهمی در سیاست و اقتصاد جهان به گروه‌های تأثیرگذار کوچکی نسبت داده می‌شوند که از طریق سازمان‌های صوری متعددی انجام می‌گیرند. تلاش برای تسلط بر جهان از جانب گروه‌های سیاسی و سری کوچک طی حوادث تاریخی و کنونی متعدد، جزئی از نقشهٔ دست‌یابی به سلطهٔ جهانی در نظر گرفته شده‌اند.[۱]

قبل از دهه ۹۰ بیشتر معتقدان به این تئوری توطئه یا راست گرایان ضد حکومتی یا مسیحیان اصول بوده است.

ادعاهای توطئه‌های صهیونی[ویرایش]

پشت اسکناس یک دلاری امریکا بهمراه آرایش ستاره اسرائیلی در قالب ۱۳ ستاره و هرم نظم نوین جهانی و یک چشم

با وجود اینکه بعضی از افراد، نظم نوین جهانی را یک تئوری توطئه علیه یهودیان میخوانند، نمادهای نظم نوین جهانی در نظام مالی امریکا که در اختیار اسرائیل می‌باشد و همچنین هرم مذکور در دیوان عالی کشور اسرائیل به این موضوع صحه گذاشته‌اند. برای مثال در پشت اسکناس یک دلاری امریکا، آرایش نماد ستاره داوود به شکل ۱۴۳۴۱ و نماد چشم فراماسونری بر روی یک هرم، احتمال تئوری توطئه را کمرنگ کرده‌اند. احتمال تئوری توطئه وقتی کمرنگتر می‌شود که این هرم در مرکز دادگاه عالی اسرائیل هم دیده شده است.

دیوان عالی اسرائیل و چشم فراماسونری بر روی یک هرم
دیوان عالی اسرائیل از نمایی دیگر - ساختمان فوق از نمای بالا تداعی کننده یک جغد می‌باشد که چشم او یک هرم ماسونی در نظر گرفته شده است، جغد به عنوان نماد یهودی های مارانوس در نظر گفته می‌شود.

تئوریهای توطئه[ویرایش]

آخرالزمان[ویرایش]

بسیاری مسیحیان در مورد تئوری توطئه که نتیجه آن تکمیل شدن پیشگوییهای کتاب مقدس باشد صحبت کرده‌اند. در این تئوریها فردی به نام ضدمسیح (مسیح دجال در اسلام) در آخرالزمان سعی در ایجاد یک حکومت جهانی ضد دین و ضدمسیح خواهد کرد. این پیشگوییها عمدتا از کتاب دانیال، کتاب حزقیال و مکاشفه یوحنا گرفته شده‌است. در این تئوریها گروهی از افراد با قبول کردن شیطان به قدرتی جادویی و ماورا طبیعه دست پیدا کردند که به کمک آن سعی در ایجاد یک حکومت بین‌المللی تمامیت‌خواه دارند. این حکومت توسط شیطان، پیامبر دروغین و ضدمسیح رهبری می‌شود. در بسیاری نوشتارهای مسیحی پیامبر دروغین آخرین رئیس کلیسای کاتولیک است.

فراماسونری[ویرایش]

فراماسونری قدیمیترین سازمان مخفی است که از قرن ۱۶ در انگلستان ایجاد شد. تئوریهای توطئه زیادی از قدیم در مورد فراماسونری وجود دارند. بعضی از این تئوریها در مورد شیطان‌پرستی در فراماسونری صحبت می‌کنند. بعضی تئوریسینهای توطئه عقیده دارند که شه پدران مؤسس ایالات متحده که همگی عضو لژهای فراماسونری بودند در بسیاری از سمبلهای حکومت این کشور پیامهای ماسونی قرار داده‌اند. این پیامها به اعتقاد این افراد در واشینگتن دی سی یا بر روی سمبل اعظم ایالات متحده یافت می‌شوند. این افراد اعتقاد دارند که وجود هرم تکمیل نشده یا عبارت نوو اوردر سکولوروم بر روی سمبلهای ایالات متحده یا اسکناس یک دلاری در مورد تئوری توطئه برای ایجاد نظم نوین جهانی است.

پروتوکل زعمای صهیون[ویرایش]

پروتوکل زعمای صهیون گروهی از نوشتارهای یهودستیزانه است که از سال ۱۹۰۳ منتشر شد. در این تئوری توطئه یک همکاری مخفی بین فراماسونری و یهودیان برای کنترل دنیا وجود دارد. پروتکل‌ها دارای تئوریهای ضد فراماسونری هستند که با نوشتارهای ضدیهودی عجین شده‌اند. در پروتکل‌ها نوشتارهای ضد عصر روشنگری و حمایت از سیستم پادشاهی و تزار روسیه یافت می‌شود. از این رو بعضی نوشتن پروتکل‌ها را به طرفداران تزار در زمان انقلاب روسیه نسبت می‌دهند.

با این وجود پروتکل‌ها یکی از مهمترین کتابهای تأثیرگذار تئوری توطئه بوده‌اند.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «New World Order (conspiracy theory)‎». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۱.