جیوه سرخ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

جیوه سرخ ماده‌ای ساختگی با ترکیبی نامشخص است که کلاهبرداران متعددی، عمدتاً روسی، مدعی کاربرد آن در ساخت بمب هسته‌ای شده‌اند. نمونه‌های بدست آمده از دلالان این ماده چیزی بجز رنگ و خاکستر نبوده‌است. در دهه نود میلادی ارزش هر کیلوگرم از این ماده ۵۰۰ میلیون دلار برآورد شده‌است.

جیوه قرمز یا جیوه سرخ[ویرایش]

جیوه سرخ را بیشتر برای جوان سازی تبلیغ کرده اند و درشایعات پراکنده شده توسط کلاهبرداران گفته میشود که هر گرم از ان ۱۵ سال جوان سازی میکند و تزریق آن در بیضه ها میتواند جوان سازی کند و از لحاظ علوم پزشکی کاملا مشخص است که یک کلاهبرداری محض است کارشناس شرکت زرشناسان قبلا در این مورد در ایران در همایشی به اهمیت اگاه سازی مردم در مورد خطرات شایه پرانکی در مورد جیوه قرمز مقاله ای نطق کردند که بسیار تاثیر گذار بوده و عدم پیگیری مردم در این مسایل با اگاه سازی امکان پذیر هستند

گفته میشود که در فلزیاب های ردیابی یعنی شعاع زنی اگر جیوه قرمز باشد گنج پیدا میکند که این نیز یک شایع پراکنی میباشد و فقط برای سود جوی افراد کلاهبردار است

تاریخچه[ویرایش]

در دهه نود در منطقه اورال، یک شرکت روسی در نامه‌ای به بوریس یلتسین، رئیس‌جمهور آن زمان خواستار اجازه فروش جیوه سرخ برای جبران بخشی از گرفتاری‌های مالی روسیه شد و اجازه فروش ۹ تن از آن در ۳ سال پذیرفته شد.

آنالیز[ویرایش]

تا کنون ترکیب مشخصی برای جیوه سرخ ارائه نشده‌است. نمونه‌ای که در سال ۲۰۰۴ بوسیله پلیس آلمان بدست آمد شامل ۱۰٪ وزنی پلوتونیوم، ۶۱٪ جیوه، ۱۱٪ آنتیموان، ۶٪ اکسیژن، ۲٪ ید و ۱/۶ ٪ گالیوم بود. فرمول پیشنهادی Hg۶Sb۲O۸ به همراه مقداری جیوه خالص بود. نمونه دیگری در سال ۱۹۹۸ بدست آمد که غیرپرتوزا، و ترکیب آب و یدید جیوه بود. در سال ۲۰۰۳ نیز نمونه دیگری در زاگرب پیدا شد که بدون آنتیموان و تنها جیوه بود و ازینرو فرمول دیگر پیشنهادی Hg۲Sb۲O۷ را رد کرد.

منابع[ویرایش]