حمله به یواس‌اس لیبرتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تظاهر کنندگان در سال ۲۰۰۷ در واشینگتن دی سی پوستری با مضمون از خدمه یو اس اس لیبرتی حمایت کنید که توسط اسرائیل کشته شدند و توسط آمریکا به آنها خیانت شد. در دست دارند.

حمله به ناو یو اس اس لیبرتی، حمله‌ای بود به کشتی تجسسی فنی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا توسط جنگنده‌های نیروی هوایی اسرائیل و قایق‌های موتوری اژدرافکن نیروی دریایی اسرائیل در تاریخ ۸ ژوئن ۱۹۶۷ همزمان با جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل بود.[۱] حمله مشترک هوایی و دریایی ۳۴ خدمه کشتی را کشت، ۱۷۱ خدمه آن را مجروح کرد و باعث تخریب گسترده کشتی شد.[۲] در زمان حمله کشتی در آب‌های بین‌المللی در شمال شبه‌جزیره سینا و در ۲۵.۵ مایلی شهر بندری عریش مصر بود.

اسرائیل بابت این حمله، با گفتن این که این کشتی با کشتی مصری اشتباه گرفته شده است عذرخواهی نمود.[۳] هر دو دولت‌های اسرائیل و ایالات متحده تحقیقات جداگانه‌ای را در باره این حادثه انجام داند و گزارش نمودند که اشتباه به خاطر عوضی گرفتن کشتی امریکایی با کشتی مصری انجام شده‌است. با این حال بسیاری دیگر از جمله بازماندگان امریکایی این حمله با رد این گزارش ادعا کرده‌اند که این حمله تعمدی انجام شده‌است.[۴]

از طرف کنگره ایالات متحده آمریکا هیچگاه در این مورد تحقیق به عمل نیامد.[۵]

در سال 1998 کاپیتان کشتی لیبرتی در نامه ای به رئیس جمهور وقت آمریکا (بیل کلینتون) خواستار روشن شدن موضوع و بیان حقایق ماجرا شده بود. ولی سه ماه پس از ارسال نامه درگذشت.

شنود مکالمات کشورهای خاورمیانه و شوروی از طریق سه زیر دریایی آمریکایی و ارسال کشتی لیبرتی برای طعمه قرار دادن آن و هدف قرار گرفتن آن توسط اسراییل برنامه مشترک این دو کشور برای ورود آمریکا به جنگ با مصر و سرنگونی جمال عبدالناصر بود (عملیات سیانور) که عدم سرنگونی کامل کشتی و غرق نشدن آن این برنامه مشترک را به نابودی کشاند.

منابع[ویرایش]

  1. Gerhard & Millington 1981, p. 1,2,5,25,26,28
  2. Gerhard & Millington 1981, pp. 29,28,52
  3. "The Liberty Incident Revealed". google.com.
  4. John Crewdson (2 October 2007). "New revelations in attack on American spy ship". Chicago Tribune.
  5. The Attack on the USS Liberty: Lessons for U.S. National Security - Brookings Institution