حمله به یواس‌اس لیبرتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تظاهر کنندگان در سال ۲۰۰۷ در واشینگتن دی سی پوستری با مضمون از خدمه یو اس اس لیبرتی حمایت کنید که توسط اسرائیل کشته شدند و توسط آمریکا به آنها خیانت شد. در دست دارند.

حمله به ناو یو اس اس لیبرتی، حمله‌ای بود به کشتی تجسسی فنی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا توسط جنگنده‌های نیروی هوایی اسرائیل و قایق‌های موتوری اژدرافکن نیروی دریایی اسرائیل در تاریخ ۸ ژوئن ۱۹۶۷ همزمان با جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل بود.[۱] حمله مشترک هوایی و دریایی ۳۴ خدمه کشتی را کشت، ۱۷۱ خدمه آن را مجروح کرد و باعث تخریب گسترده کشتی شد.[۲] در زمان حمله کشتی در آب‌های بین‌المللی در شمال شبه‌جزیره سینا و در ۲۵٫۵ مایلی شهر بندری عریش مصر بود.

اسرائیل بابت این حمله، با گفتن این که این کشتی با کشتی مصری اشتباه گرفته شده‌است عذرخواهی نمود.[۳] هر دو دولت‌های اسرائیل و ایالات متحده تحقیقات جداگانه‌ای را دربارهٔ این حادثه انجام داند و گزارش نمودند که اشتباه به خاطر عوضی گرفتن کشتی آمریکایی با کشتی مصری انجام شده‌است. با این حال بسیاری دیگر از جمله بازماندگان آمریکایی این حمله با رد این گزارش ادعا کرده‌اند که این حمله تعمدی انجام شده‌است.[۴]

از طرف کنگره ایالات متحده آمریکا هیچگاه در این مورد تحقیق به عمل نیامد.[۵]

در سال ۱۹۹۸ کاپیتان کشتی لیبرتی در نامه ای به رئیس‌جمهور آمریکا (بیل کلینتون) خواستار روشن شدن موضوع و بیان حقایق ماجرا شده بود؛ ولی سه ماه پس از ارسال نامه درگذشت.

شنود مکالمات کشورهای خاورمیانه و شوروی از طریق سه زیردریایی آمریکایی و ارسال کشتی لیبرتی برای طعمه قرار دادن آن و هدف قرار گرفتن آن توسط اسراییل برنامه مشترک این دو کشور برای ورود آمریکا به جنگ با مصر و سرنگونی جمال عبدالناصر بود (عملیات سیانور) که عدم سرنگونی کامل کشتی و غرق نشدن آن این برنامه مشترک را به نابودی کشاند.[۶]

منابع[ویرایش]

  1. Gerhard & Millington 1981, p. 1,2,5,25,26,28
  2. Gerhard & Millington 1981, pp. 29,28,52
  3. "The Liberty Incident Revealed". google.com.
  4. John Crewdson (2 October 2007). "New revelations in attack on American spy ship". Chicago Tribune.
  5. Ebinger، Charles K. (ژوئن ۸, ۲۰۱۰). «The Attack on the USS Liberty: Lessons for U.S. National Security». Brookings (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۹-۱۲.
  6. Operation cyanide: why the bombing of the USS Liberty nearly caused World War III / Peter Hounam.