بازرگان (ماکو)

مختصات: ۳۹°۲۲′۴۲″شمالی ۴۴°۲۸′۱۹″شرقی / ۳۹٫۳۷۸۳°شمالی ۴۴٫۴۷۲°شرقی / 39.3783; 44.472
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از بازرگان (شهر))
بازرگان
بازرگان
کشور ایران
استانآذربایجان غربی
شهرستانماکو
بخشبازرگان
نام(های) پیشینبزیرجان
سال شهرشدن۱۳۷۵
مردم
جمعیت۹٬۹۷۹ نفر در سال ۱۳۹۵
اطلاعات شهری
پیش‌شمارهٔ تلفن[۱] ۰۴۴–۳۴۳۷
وبگاه
بازرگان بر ایران واقع شده‌است
بازرگان
روی نقشه ایران
۳۹°۲۲′۴۲″شمالی ۴۴°۲۸′۱۹″شرقی / ۳۹٫۳۷۸۳°شمالی ۴۴٫۴۷۲°شرقی / 39.3783; 44.472

بازرگان یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی ایران است. این شهر در بخش بازرگان شهرستان ماکو جای دارد و گذرگاه مرزی بازرگان در یک کیلومتری آن قرار دارد.

زبان مردم بازرگان ترکی آذربایجانی و کردی کرمانجی است.[۲][۳][۴][۵][۶][۷][۸] در جلد چهارم کتاب «فرهنگ جغرافیائی ایران (آبادیها)» نیز زبان مردم بازرگان، ترکی آذربایجانی و مذهب آن‌ها شیعه ذکر شده‌است.[۹]

شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو و در ۱۵ کیلومتری شمال آن قرار گرفته‌است. بازرگان به عنوان نقطه خروجی مرز ایران و ترکیه در دامنه کوه آرارات واقع شده‌است؛ و نام دروازه اروپا را به خود گرفته‌است شهر مرزی بازرگان در شمال غربی ایران و شمالی‌ترین نقطه آذربایجان غربی قرار گرفته و ازنظر موقعیت جغرافیایی واقتصادی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است[۱۰] زیرا از طرف شمال در یک کیلومتری کشور ترکیه و از طرف شمال شرقی با جمهوری خود مختار نخجوان هم مرزاست. گذرگاه مرزی بازرگان، مهمترین گمرک زمینی کشور در این شهر قرار دارد و بعنوان دروازه اروپا یا پیشانی ایران بشمار می‌رود که روزانه صدها مسافر داخلی و خارجی (توریست و گردشگر) و صدها کامیون ترانزیتی و سواری از این شهر مرزی و قدیمی[۱۱] دیدن و تردد می‌نمایند.

از جمله افرادی که به این شهر وارد شده و در سفر نامه خود از شهر بازرگان نام برده اوژن فلاندن سیاح معروف فرانسوی است که در زمان قاجاریه و در زمان حیات علی خان سردار ماکو به ایران سفر کرده و از بازرگان در کتاب خود یاد کرده‌است.[۱۲]

بازرگان که از سال ۱۳۶۵ از طریق نمایندگی شهرداری و زیر نظر شهرداری شهر ماکو اداره می‌شد. با توجه به موقعیت حساس مرزی بودنش و گسترش عمران در این محل نمایندگی تکافوی نیاز منطقه نبود، بهمین علت به جهت دارا بودن ظرفیت‌های بالقوه و قرار گرفتن مهمترین گمرک زمینی کشور در این منطقه و عبور جاده ترانزیت از وسط بازرگان و همچنین مکاتبات مکرر از سوی اهالی شریف منطقه، نمایندگی شهرداری بازرگان در نیمه دوم سال ۱۳۷۵ با مجوز رسمی وزارت کشور ایران به شهرداری مستقل با درجه ۲ شهرداری فعالیت خود را رسماً آغاز نمود و در سال ۱۳۷۸ به دلیل گسترش فعالیتها و حجم زیاد پروژه‌های عمرانی از درجه ۲ به درجه ۵ ارتقاء یافت.[۱۳]

بر پایه سرشماری سال ۱۳۹۵، جمعیت این شهر برابر با ۹٬۹۷۹ نفر بوده‌است.[۱۴] گمرک بازرگان منبع اصلی درآمد مردم این منطقه بحساب می‌آید.

اقتصادی[ویرایش]

اقتصاد شهر بازرگان بر اساس گمرگ ایران و ترکیه است. همچنین تعدادی زیادی از جمعیت این شهر در مرز کار می‌کنند.

منابع[ویرایش]

 1. «پیش‌شماره شهرهای استان آذربایجان غربی». بایگانی‌شده از اصلی در ۴ اكتبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۸ اوت ۲۰۰۹. تاریخ وارد شده در |archive-date= را بررسی کنید (کمک)
 2. http://www.irancities.ir/showcity.aspx?code=64&code2=11
 3. اسکندری‌نیا، ابراهیم. ساختار سازمان ایلات و شیوة معیشت عشایر آذربایجان غربی. بندرانزلی: 1366، ص 52-62؛ توحدی، کلیم‌الله. حرکت تاریخی کرد به خراسان. مشهد: 1364، ص 2/176-177؛ لطفی پاشا. تواریخ العثمانی. استانبول: 1341ق، ص 323؛ نیز نک: سومر، فاروق. نقش ترکان آناطولی در تشکیل و توسعة دولت صفوی. ترجمة احسان اشراقی، محمدتقی امامی، تهران: 1371، ص 94-95. اسکندری‌نیا، ابراهیم. همان. ص 130. سرشماری اجتماعی، اقتصادی عشایر کوچنده 1377، جمعیت عشایری دهستان‌ها. تهران: 1378، ص 23، 27-28. اسکندری‌نیا، ابراهیم. همان‌جا. سرشماری اجتماعی، اقتصادی عشایر کوچنده 1377، نتایج تفصیلی. تهران: 1378، ص 15. اسکندری‌نیا، ابراهیم. همان. ص 132.
 4. KURDISH TRIBES
 5. منابع: پژوهشنامه تاریخ تمدن اسلامی سال پنجاه و دوم پاییز و زمستان 1398 شماره 2 doran_County
 6. منصورینام=مسعود (زمستان ۱۳۸۱). «بررسی مقایسه ای زمینه‌های تولید در گروه‌های عشایری و گرایش آنان به تغییر و تحول در شیوه تولیدی عشایری؛ مطالعه موردی ایل جلالی شمال غرب کشور». علوم اجتماعی و انسانی دانشگاه شیراز (با همکاری گروه اقتصادی دانشگاه ارومیه). پیاپی ۳۷. ۱۹ (۱).
 7. اسکندری نیا، ابراهیم: ساختار و سازمان ایلات و شیوه معیشت عشایر آذربایجان غربی
 8. [۱]
 9. رزم‌آرا، حاجعلی (۱۳۳۰)، فرهنگ جغرافیائی ایران (آبادیها)؛ جلد ۴: استان ۳ و ۴ آذربایجان، تهران: انتشارات سازمان جغرافیایی کشور، انتشارات دایره جغرافیائی ستاد ارتش.
 10. تروریسم در بازرگان[پیوند مرده]
 11. رئیس شورای اسلامی بازرگان:بافت قدیمی شهر بازرگان ساماندهی می‌شود
 12. «شهر بازرگان در یک نگاه». بایگانی‌شده از اصلی در ۱ اوت ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۶ اوت ۲۰۰۹.
 13. «شهرداری بازرگان». بایگانی‌شده از اصلی در ۱ اوت ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۶ اوت ۲۰۰۹.
 14. «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.

اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۱۳۸۳ خ.