بازرگان (شهر)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
'بازرگان
بازرگان
کشور  ایران
استان آذربایجان غربی
شهرستان ماکو
بخش مرکزی
نام(های) قدیمی بزیرجان
سال شهرشدن ۱۳۹۰
مردم
جمعیت ۹٬۰۴۷
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی [۱] ۰۴۴–۳۴۳۷
وبگاه http://www.e-bazargan.ir


بازرگان یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی ایران است. این شهر در بخش مرکزی شهرستان ماکو جای دارد و گذرگاه مرزی بازرگان در یک کیلومتری آن قرار دارد.

شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو و در ۱۵ کیلومتری شمال آن قرار گرفته‌است. بازرگان به عنوان نقطه خروجی مرز ایران و ترکیه در دامنه کوه آرارات واقع شده‌است؛ و نام دروازه اروپا را به خود گرفته‌است شهر مرزی بازرگان در شمال غربی ایران و شمالی‌ترین نقطه آذربایجان غربی قرار گرفته و ازنظر موقعیت جغرافیایی واقتصادی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است[۲] زیرا از طرف شمال در یک کیلومتری کشور ترکیه و از طرف شمال شرقی باجمهوری خود مختار نخجوان هم مرزاست. گذرگاه مرزی بازرگان، مهمترین گمرک زمینی کشور در این شهر قرار دارد و بعنوان دروازه اروپا یا پیشانی ایران بشمار می‌رود که روزانه صدها مسافر داخلی و خارجی (توریست و گردشگر) و صدها کامیون ترانزیتی و سواری از این شهر مرزی و قدیمی[۳] دیدن و تردد می‌نمایند.

از جمله افرادی که به این شهر وارد شده ودرسفر نامه خود از شهر بازرگان نام برده اوژل فلاندل سیاح معروف فرانسوی است که در زمان قاجاریه و در زمان حیات علی خان سردار ماکو به ایران سفر کرده و از بازرگان در کتاب خود یاد کرده‌است.[۴]

بازرگان که از سال ۱۳۶۵ از طریق نمایندگی شهرداری و زیر نظر شهرداری شهر ماکو اداره می‌شد. با توجه به موقعیت حساس مرزی بودنش و گسترش عمران در این محل نمایندگی تکافوی نیاز منطقه نبود، بهمین علت به جهت دارا بودن ظرفیت‌های بالقوه و قرار گرفتن مهمترین گمرک زمینی کشور در این منطقه و عبور جاده ترانزیت از وسط بازرگان و همچنین مکاتبات مکرر از سوی اهالی شریف منطقه، نمایندگی شهرداری بازرگان در نیمه دوم سال ۱۳۷۵ با مجوز رسمی وزارت کشور ایران به شهرداری مستقل با درجه ۲ شهرداری فعالیت خود را رسماً آغاز نمود و در سال ۱۳۷۸ به دلیل گسترش فعالیتها و حجم زیاد پروژه‌های عمرانی از درجه ۲ به درجه ۵ ارتقاء یافت.[۵]

بر پایه سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت این شهر برابر با ۹٬۰۴۷ نفر بوده‌است.[۶] گمرک بازرگان منبع اصلی درآمد مردم این منطقه بحساب می‌آید.

زبان[ویرایش]

زبان گفتاری در این شهر مرزی ترکی آذربایجانی است و به جهت جهت هم‌مرز بودن با کشور ترکیه غالب ساکنان آن به زبان ترکی استانبولی نیز مسلطند.

اقتصادی[ویرایش]

شهر بازرگان با توجه به راه اندازی منطقه آزاد تجاری{ماکو} از اهمیت ویژه ای برخوردار شده‌است. این سازمان به فاصله دو کیلومتری شهر بازرگان قرار دارد. به لحاظی که از جمله نقش‌های مهم این سازمان می‌توان به توسعه روابط و تجارت با سایر کشورها و اشتغال زایی اشاره کرد.

منابع[ویرایش]

اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۱۳۸۳ خ.