قوشچی (ارومیه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از قوشچی (شهر))
قوشچی
قوشچو
کشور ایران
استانآذربایجان غربی
شهرستانارومیه
بخشانزل
مردم
جمعیت۲٬۸۳۲
اطلاعات شهری
شهردارمحمد امانی
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۴۴۳


قوشچی تنها شهربخش انزل شهرستان ارومیه در استان آذربایجان غربی ایران است.[۱]

زبان مردم قوشچی زبان ترکی آذربایجانی است. در جلد چهارم کتاب «فرهنگ جغرافیائی ایران (آبادیها)» نیز زبان مردم قوشچی، ترکی آذربایجانی و مذهب آن‌ها شیعه و سنی ذکر شده است.[۲]

قوشچی در فاصله حدود ۵۲ کیلومتری شمال غربی ارومیه واقع شده‌است. قوشچی مرکز بخش انزل بوده و جمعیت آن بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ حدود ۲۷۸۷ نفر با ۹۳۵ خانوار می‌باشد. از کل جمعیت شهر در سال ۱۳۹۵ تعداد ۱۴۳۷ نفر مرد و ۱۳۵۰ نفر زن می‌باشند.

البته می‌توان در بحث آمار این شهر به این مهم نیز اشاره کرد که به دلیل مهاجرت اهالی این شهر به شهرستان ارومیه جمعیت این شهر در ایام مختلف متغیر است، برای مثال در تابستان، تعطیلات نوروز، پنجشنبه و جمعه و دیگر ایام تعطیل جمعیت این شهر به بیش از ۶۰۰۰ نفر افزایش میابد.

جمعیت مهاجر اهالی این شهر به قدری بوده که منطقه ای در ارومیه(۶۰طناب) به منطقه قوشچولولار مشهور است که اکثر اهالی مهاجر شهر قوشچی در این منطقه ساکن می‌باشند.

بقایای خانه قدیمی کاظم خان قوشچی در شهر قوشچی

این شهر در کنار ساحل دریاچه ارومیه واقع شده و مجتمع تفریحی و توریستی باری در مجاورت این شهر یکی از زیباترین و مدرنترین مجموعه در نوع خود در کشور است در یاچه ارومیه در قسمت شرق و کوه ویریند و بی داغی و باری دره سی در شمال و روستای گولان در جنوب قوشچی قرار دارد.[۳]

دورنمای قوشچی از ارتفاعات اطراف شهر

منابع[ویرایش]

  1. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۱۳۸۳ خ.
  2. رزم‌آرا، حاجعلی (۱۳۳۰)، فرهنگ جغرافیائی ایران (آبادیها)؛ جلد ۴: استان ۳ و ۴ آذربایجان، تهران: انتشارات سازمان جغرافیایی کشور، انتشارات دایره جغرافیائی ستاد ارتش.
  3. منابع آماری: نتایج مقدماتی سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵. مرکز آمار ایران