سیه‌چشمه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سیه‌چشمه
قره عینی
کشور ایران
استانآذربایجان غربی
شهرستانچالدران
بخشبخش مرکزی
نام(های) دیگرچالدران
نام(های) پیشینقره عینی
سال شهرشدن۱۳۳۹
مردم
جمعیت۱۷٬۸۰۴ نفر در سال ۹۵
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۲۰۳۱ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه۷/۹
میانگین بارش سالانه۲۹۹ میلیمتر
روزهای یخبندان سالانه۱۳۰ روز
اطلاعات شهری
شهردارمحمد کواکبی
ره‌آوردلبنیات محلی
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۴۴۳۴۲۶

سیه چشمه شهری است در بخش مرکزی شهرستان چالدران استان آذربایجان غربی ایران.

این شهر مرکز شهرستان چالدران می‌باشد. نام سابق سیه چشمه «قره عینی» بوده‌است. مرکز منطقه همان سیه‌چشمه است که سابقه تاریخی آن به حدود پنج قرن می‌رسد. از آثار تاریخی آن، می‌توان به قره کلیسا و مقبره صدر الدین (وزیر شاه اسماعیل) اشاره کرد.

نام[ویرایش]

این شهر قره‌عینی نامیده شد. طبق روایتی «قره عینی» از نام پدر و پسری که «قره» و «عینی» نام داشتند و اولین ساکنان این منطقه بودند گرفته شده‌است. طبق روایتی دیگر نام سیه چشمه از منطقه ای نیمه باتلاقی و چمن زار به نام قره بلاغ (معادل فارسی می‌شود سیه چشمه) گرفته شده‌است.

مکان‌های دیدنی و تاریخی[ویرایش]

چالدران به دلیل داشتن هوای سرد در فصل زمستان و خنک در فصل گرما، یکی از مناطق گردشگری استان می‌باشد. این شهر یکی از مرتفع‌ترین شهرهای کشور آن است. تالاب «ناور» در مرزی‌ترین منطقه قرار گرفته‌است. مرداب‌ها و تالاب‌های متنوع، از جلوه‌های طبیعی این شهرستان است.

از مناظر طبیعی و بناهای تاریخی دیگر این شهر به کلیسای طاطاووس (قره کلیسا)، روستای دلیک داش، روستای قاشقا بلاغ، گیخ بلاغ و ایستی سو (آبگرم) می‌توان اشاره نمود.

سد بارون که به نام سد ماکو شناخته می‌شود در ۲۰کیلومتری مرکز شهرستان چالدران واقع شده‌است.

آبگرم معدنی (ایسی سو)

ایسی سو واقع در روستای آبگرم ۵ کیلومتری شهرستان چالدران شهر سیه چشمه واقع شده‌است

این مکان تفریحی بالاتر از روستای ایسی‌سو (آبگرم) قرار گرفته‌است با راه ارتباطی مناسب (آسفالت) به علت اشتهاری که در خاصیت طبی و درمانی آن وجود دارد از قدیم الا یام مورد توجه اهالی منطقه و شهرها ی همجوار می‌باشد؛ که هر ساله افراد بسیاری در فصل بهار وتابستان از نقاط مختلف استان بجهت کو هستانی بودن منطقه وآب و هوای بسیار مطلوب و چشم‌انداز طبیعی بسیار زیبای آن به این محل سرازیر می‌شوند.

هم‌اکنون این مکان با تخصیص اعتبارات ازسوی دولت ساماندهی شده و به صورت مطلوب در اختیار گردشگران قرار دارد.

آبشار عرب دیزج معروف به شور شور

در بخش دشتک (آواجیق) شهرستان چالدران و روستای عرب دیزج واقع شده‌است. دارای چشم اندازطبیعی بسیار زیبائی بوده که غارهای طبیعی زیبایی در اطراف کوه‌های مشرف برآبشار وجود دارد که در نوع خود بی نظیر است. افراد دوستدار طبیعت برای بهره‌مندی از این مناظر طبیعی خدادادی وچیدن گیاهان داروئی هرساله به این مکان جذاب مراجعه می‌نمایند.

کوه‌های شاه بندلو

: چالدران ـ دره آبگرم

این کوه‌ها نیز از جمله کوه‌های سرسبز می‌باشد که در کنار دره شاه‌بندلو قرار گرفته‌است

دره قره‌کلیسا

در فراز تپه این دره خوش آب و هوا با محیط سرسبز طبیعی یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای عالم مسیحیت بنام قره کلیسا بنا شده‌است که همه ساله تعداد کثیری از گردشگران داخل و خارج از کشور (مسیحیان) جهت بازدید و همچنین شرکت در مراسم مذهبی از این کلیسا و دره آن دیدن می‌نمایند

دره شاه بندلو

: چالدران ـ اواجیق نزدیکی روستای شاه بندلو

دره شاه‌بندلو (و دره خان که تالاب‌خان‌گل در این دره در مرز ایران و ترکیه واقع شده) که شاخه‌ای از رودخانه زنگبار می‌باشد مورد توجه بسیاری از علاقه مندان و دوستداران طبیعت می‌باشد.

دره آبگرم

چالدران ـ دره آبگرم

دره آبگرم یکی از سرسبزترین دره‌های شهرستان می‌باشد. با توجه به وجود آبگرم (ایستی‌سو) افرادی که برای استحمام به آن مراجعه می‌نمایند از دره‌های سرسبز اطراف برای استراحت استفاده می‌کنند

  • صنایع و معادن - چالدران:

صنایع شهرستان چالدران محدود به صنایع دستی و صنایع کوچک کارگاهی است. این منطقه در مسیر توسعه قرار دارد و هنوز صنعت بزرگ و قابل توجهی در آن دیده نمی‌شود.

عمده صنایع دستی که در این منطقه وجود دارند توسط روستائیان و افراد کوچ رو و عشایر تولید می‌گردد و شامل قالی بافی ـ گلیم بافی ـ زیلو ـ جاجیم ـ خورجین ـ مفرش ـ نمد مالی و ریسندگی دستی الیاف می‌باشد.

قالی بافی

فرشهایی که در این منطقه تولید می‌گردد عموماً درشت بافت و بسیار سفت و محکم و شکننده می‌باشد ـ از نظر نقشه اغلب نقوش شکسته و هندسی ترنج دار و حیواندار دراین منطقه تولید می‌گردد ورنگ زمینه فرشها لاکی - سرمه ای - دوغی می‌باشد. گره مورد استفاده در بافت این قالی‌ها گره ترکی بوده و از دار ایستاده برای این منظور استفاده می‌شود. اندازه معمول در این فرشها اغلب کناره است (فرشهایی با طول زیاد وعرض کمتر) عمده تولید این منطقه مصرف داخلی دارد.

گلیم بافی

همانند اکثر مناطق روستائی وعشایر نشین ایران تولید انواع گلیم در این ناحیه رایج است گلیم‌های این منطقه بیشتر توسط عشایر بافته می‌شوند –جنس اغلب آنها پشم و گاهی پنبه وسایر الیاف سلولزی می‌باشد. گلیم فاقد پرز است ونحوه رد شدن پود از میان تارهای چله نقش ونگار آن را تشکیل می‌دهد در گلیم انتخاب چله‌ها وعبور دادن نخ‌های پود از میان آنها توسط انگشتان دست صورت می‌گیرد بنا بر این از پارچه بافی ممتاز ومتمایز می‌شود از نقوش هندسی وشکسته لچک وترنج دار در بافت این گلیم‌ها استفاده می‌شود. گلیم مهمترین دست بافته عشایر واقوام کوچ رونده است چرا که به آسانی حمل می‌شود ونقش مهمی در بسته‌بندی وجابجائی وسایل واسباب روستائیان دارد. همین‌طور زیرانداز کسب وراحتی برای چادرهای عشایری است.

سایر دست بافته‌ها: (جاجیم ـ خورجین ـ فرش ـ زیلو)

در این منطقه نیز انواع خورجین- جاجیم مفرش وزیلو بافته می‌شود که هر کدام در زندگی عشایر وروستائیان جایگاه خاص خود را داراست. جاجیم نوعی زیرانداز وروانداز است که به وسیله دستگاه بافندگی افقی وتوسط ماسوره بافته می‌شود فاقد پرز است واز دوام و استحکام خوبی برخوردار است. زیلو همانند جاجیم است اما اغلب از نخ‌های پنبه ای وسایر الیاف سلولزی در بافت آن استفاده می‌شود. مفرش نوعی جاجیم است که به عنوان رختخواب پیچ ونظیر ساک دستی در هنگام کوچ عشایر از آن استفاده می‌شود. روستائیان از خورجین برای مصارف مختلفی از جمله حمل وسایل و نگهداری وحمل آذوقه یا آویختن آن به دیوار خانه‌ها وستون سیاه چادرها برای حفظ ونگهداری آن از دست جانوران وحیوانات استفاده می‌کنند.

نمد مالی

پرورش گوسفند در این منطقه رواج فراوان دارد. گوسفندان این ناحیه دارای پشم خوب ومرغوبی هستند. نمد مالی نیز همانند فرش وگلیم وسایر زیراندازها از جمله صنایع دستی است که ارتباط مستقیمی با پشم گوسفند دارد. نمد از خیس کردن ومالیدن پشم‌ها در محیط قلیایی تولید می‌شود. بر اساس فشار ومالش ورطوبت ساختمان فلس مانند لیف پشم شکسته شده والیاف پشم در هم تنیده می‌شود بدین ترتیب نوعی پارچه ضخیم بدون تار وپود وپشمی بنام نمد بدست می‌آید. نمد در زندگی عشایر وروستاییان نقش مهمی دارد. از آن به عنوان زیرانداز پوشش آلاچیق و کومه ها- زین اسب و شتر و قاطر- لباس چوپانها و بسته‌بندی و حمل و نقل وسایل استفاده می‌شود. نمد عایق رطوبتی و حرارتی خوبی است- نه سرما و نه گرما قادر به نفوذ از الیاف بهم تنیده و ضخیم نمد نیست همچنین استفاده از نمد به عنوان زیرانداز عشایر را از خطر نیش مار و عقرب و سایر حیوانات خطرناک بیابانها و صحراهای گرم محفوظ می‌دارد.

ریسندگی الیاف

ریسندگی دستی الیاف در این ناحیه برای برطرف کردن نیاز مالی بافت گلیم- فرش- جاجیم- زیلو- مفرش- خورجین- نمد و تأمین مصالح اولیه مورد استفاده در آنها رایج است. الیاف پشم گوسفندان این ناحیه بسیار مرغوب بوده و در ریسندگی توسط دوک و چرخ ریسندگی تخ‌های چند لایه و تابیدة مرغوبی توسط آنها تهیه می‌شود.

  • کشاورزی و دام داری - چالدران:

چالدران یک منطقهٔ کشاورزی است و اغلب ساکنین آن به کشاورزی و دام داری اشتغال دارند. محصولات گندم و جو، تره بار، گیاهان علوفه ای و سیب عمده‌ترین محصولات آن به‌شمار می‌آیند. در زمینهٔ دام داری هم به لحاظ کوهستانی بودن و وجود مراتع نسبتاً کافی دام و انواع فراورده‌های دامی نیز در لیست صادرات این شهرستان قرار دارد.

  • آثار تاریخی - چالدران:

آوردگاه چالدران:آوردگاه چالدران، یادآور نبرد سهمگین ایران و عثمانی، در شمال شرقی واقع شده‌است. جریان آن واقعه تاریخی به شرح زیر است: سلطان سلیم خان عثمانی به شاه اسماعیل پیغام داد که بسیاری از شهرها که در سابق به دولت عثمانی تعلق داشت، اینک در اختیار قزلباش است و باید به دولت عثمانی واگذار شود والا نشانه‌ای از مخاصمت را نمایان می‌سازد. پادشاه صفوی با ۳۰هزار قزلباش که به نیزه و شمشیر و سپر مجهز بودند با ۲۰۰هزار قشون عثمانی که به توپ و تفنگ مجهز بودند به نبرد پرداخت. قشون عثمانی در این جنگ، علیرغم رشادت‌های ایرانیان به پیروزی رسید. این جنگ در دهم رجب سال ۹۲۰هجری قمری روی داده و به جنگ چالدران معروف شده‌است.

مقبره سید صدرالدین (چالدران) :

مقبره منفرد سید صدرالدین که متعلق به دوره اسلامی می‌باشد در کوهپایه شمال شرق سیه چشمه (چالدران) و کناره جنوبی جاده شوسه روستای «گل اشاقی» به سعدل قرار دارد. شکل پلان خارجی آن شش گوش و فرم داخلی آن مدور است. بنای موجود از سه ماده اصلی سنگ با ملات گل و آهک ساخته شده‌است ضمن سنگ‌های حجاری شده بکار رفته در بنا از نوع آتش فشانی و اسیدی متعلق به کواترنر بوده و عمدتاً برنگ سفید هستند. مطالعات باستان‌شناسی در آن نشان داده‌است که بنا بر روی یک کرسی چینی سنگی ساخته شده و بالا بودن آبهای تحت الارضی پی مقبره را غرقاب کرده‌است.

دور نمایی از مقبرة سید صدرالدین چالدران

این مقبره بعد از تاریخ جنگ دشت چالدران که بین سپاه ترک و شاه اسماعیل صفوی رخ داده ساخته شده‌است. روایت می‌کنند که یکی از افراد شاه اسماعیل صفوی به نام «میر سید شریف صدر الصدور» در جریان این جنگ به قتل رسیده‌است و به سپاس و قدردانی از زحمات این مجاهد، مقبره اش مورد زیارت مردم واقع می‌شود. مقبره سیدصدرالدین بعنوان یک استثناء در مکتب معماری آذربایجان می‌باشد که اهمیتش عمدتاً به دلیل مصالح آن که از آجر قرمز رنگ می‌باشد، بالا رفته‌است. سازمان میراث فرهنگی کشور در سال ۱۳۷۸ به دلیل تکریم محل توسط اهالی چالدران با حفظ پلان مقبره مکشوفه یک یادمان آجری گنبد دار در اطراف آن احداث نمود که نقشه آن ملهم از بنای اولیه مقبره می‌باشد.

جنگ چالدران: عظیم‌ترین جنگ شمشیر با تفنگ در طول تاریخ

از حوادث مهمی که در شهرستان چالدران روی داده و بدین مناسبت نام چالدران در تاریخ سیاسی ایران ثبت شده‌است واقعه جنگ چالدران است که میان شاه اسماعیل اول صفوی و سلطان سلیم اول عثمانی در اوت سال ۱۵۱۴ میلادی مصادف با ماه رجب سال ۹۲۰ ه-ق در دشت چالدران واقع در شهرستان چالدران با فرماندهی شاه اسماعیل صفوی آغاز و به مدت ۳ روز ادامه یافت.

در جنگ چالدران شمار سربازان عثمانی ۱۰ برابر سربازان ایرانی بود. همچنین عثمانیها دارای ۳۰۰ ارابه توپ و اسلحه‌های آتشین بودند که سپاه ایرانی فقط مجهز به شمشیر و تیر و کمان بود. در این جنگ ۲۰۰ هزار نفر از سربازان کاملاً مسلح عثمانی در برابر ۲۹۷۵۰نفر از قشو ن ایرانی روبرو شدند؛ که حدود ۴۱هزار نفر از سپاهیان عثمانی و ۲۹هزار نفر از سپاهیان ایرانی در این کارزار کشته شدند و تعداد ۱۹۳۴نفر از سربازان عثمانیها اسیر گردیدند اما حتی یک نفر از ایرانیان نیز به اسارت عثمانیها در نیامد. این جنگ در نهایت به شکست جوانمردانه شاه اسماعیل انجامید، سلطان سلیم اول نیز پس از پیروزی بر نبرد چالدران به سوی تبریز پیش راندو چهارم سپتامبر (۱۴ شهریور) وارد این شهر شد. اما بر اثر مقاومت مردم و جنگ و گریز نیروهای محلی وفادار به شاه اسماعیل مجبور به بازگشت گردید.

شاه اسماعیل تا زمان جنگ چالدران مخالف استعمال اسلحه آتشین بود و آن را اسلحه کشتار جمعی و به کار بردنش را خلاف آئین جوانمردی می‌پنداشت. پس از این جنگ بود که تصمیم به تشکیل ارتش یکپارچه با سلاحهای آتشین (توپ و تفنگ) گرفت که اجل مهلت انجام این کار را به او نداد.

جنگ چالدران نقطه عطف در تشکیل دولت ملی (شیعی) در ایران بود که علاوه بر انسجام و اتحاد داخلی و اطلاق لفظ ایران بر پهنه جغرافیائی مشخص باعث بروز هویت جدیدی بنام ایرانیان گردید.

قره کلیسا (چالدران) :

کلیسای طاطائوس یا قره کلیسا با سابقه بیش از یک قرن واقع در روستای قره کلیسا در ۱۵کیلومتری شمال شرقیمرکزشهرستان چالدران (سیه چشمه) واقع شده‌است. بنای کلیسا در دامنه کوه‌ها و روی تپه «ماهوار» قرار گرفته‌است.

این کلیسای مقدس از معتبرترین و پرنقش و نگارترین کلیساهای ارمنیان در ایران است و از شهرت جهانی برخوردار است. در چهارم مرداد هر سال برابر با ۲۶ ژوئن میلادی ارمنیان جهان برای زیارت کلیسای طاطائوس مقدس به این محل می‌آیند که به همراه آنها تعدادی از سفرای کشورهای مسیحی در ایران و نیز گردشگران خارجی در مراسم زیارت کلیسای طاطائوس شرکت می‌کنند.

دور نمایی از قره کلیسا

تاریخچه:

آبکار پادشاه ارمنستان از مسیح دعوت کرد که به ارمنستان سفر کند، مسیح به فرستاده آبکار پاسخ داد که یکی از حواریون را نزد او خواهد فرستاد. پس از عروج مسیح، توماس حواری «طاطائوس» را که از حواریون مسیح بود به ارمنستان نزد آبکار فرستاد. طاطائوس، آبکار و مردم شهر بدسیا را تعمید داد. پس از مرگ آبکار، خواهر زاده اش «سانا دروک» بر تخت نشست. پس از چندی به طاطائوس دستور داد از تبلیغ دین مسیحیت دست بردارد. طاطائوس از فرمان او سرپیچی کرد. سانادروک دستور قتل طاطائوس را صادر کرد.

فضای داخلی قره کلیسا

چون طاطائوس به کشته شد او را در محل کنونی کلیسای طاطائوس به خاک سپردند و بعدها بر روی مزار او کلیسایی بنا کردند بطوری که مزار طاطائوس در سمت راست محراب کلیسا قرار گرفت. کلیسای طاطائوس مقدس در طول زمان بارها دچار زلزله، غارت، چپاول و انهدام شده‌است. تنها عاملی که باعث شد این کلیسا پس از پشت سر گذاشتن هزاران مصائب و سختی پس از سده‌ها پابرجا بماند همانا جنبه مقدس بودن آن است. ظرافت، تناسب، زیبایی و مضمون‌های به کار برده شده در نقش برجسته‌های این کلیسا در نوع خود در جهان مسیحیت بی‌نظیر است. حجاران هنرمندی که با توشه‌ای سرشار از هنر، تجربه و مهارت، نقش برجسته‌های این اثر هنری نفیس و بسیار زیبا را خلق کرده‌اند، دارای چنان ذوق و قریحه‌ای بودند که توانستند چنین نقش برجسته‌هایی از خود به یادگار بگذارند و آن را بصورت یکی از گنجینه‌های هنر حجاری ایران زمین درآورند و زایران کلیسای طاطائوس مقدس را وادار به تحسین کنند.[نیازمند منبع]

داخل قره کلیسا

کلیسای زورزور (بارون) - چالدران:

این کلیسا در مجاورت روستای بارون در داخل دره رودخانه زنگار قرارداشت که به منظور پیشگیری از خرابی با دقت بسیاری به بالای کوه منتقل شد این کلیسا به قرن دهم میلادی تعلق دارد. بنای کلیسا طرحی صلیب وار دارد و ساختمان آن در نمای خارجی و داخلی سنگ‌های تراشدار منظم و بدون بند ملاط دارد. جبهه داخلی آن دارای ۴تاق باقوس‌های بیضی شکل و ۴نورگیر کوچک در چهار ضلع وگنبدی از نوع عرقچین نیم دایره‌ای است که قسمت بیشتر آن فرو ریخته‌است.

مقبره شیرین و فرهاد:

این مقبره صخره ای در دامنه کوهی کنده شده و اتاق‌های سنگی متعددی دارد. قدمت آن به هزاره اول پیش از میلاد می‌رسد و به دوره اوراتویی تعلق دارد.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]