یحیی بن شرف النووی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عالم، علم حدیث
یحیی بن شرف النووی
يحيى بن شرف النووي.PNG
عنوانامام
متولد۶۳۱ قمری
۱۲۳۳
نوا
درگذشته۶۷۶
۱۲۷۷ (۴۵ سال)
نوا
آرامگاهنوا
لقبسنی
فقهشافعی
عقیدهاشعری
علاقه اصلیعلم حدیث

أبو زکریا یحیی بن شرف النووی (۶۳۱ قمری - ۶۷۶ قمری) مشهور به امام النووی عالم، مجتهد وحدیث شناس مسلمان برجسته اهل سنت و جماعت و نویسنده کتاب‌های متعدد در فقه و حدیث می‌باشد.

مشهور ترین کتاب ایشان ( اذکار النووی) میباشد که محبوبیت و مقبولیت بالایی در نزد اهل سنت و سایر مذاهب اسلامی دارد . ایشان (مجتهد فی المذهب) در مذهب حضرت امام شافعی( رحمت الله علیه) بوده اند.

او در ماه محرم سال ۶۳۱ هجری قمری در روستای نوی که از توابع حران در نزدیکی دمشق در سوریه واقع است متولد شد ودر نهایت مدتی کوتاه قبل از وفاتشان به محل تولد رجعت فرمودند و به سال 676 ه-ق در سن 45 سالگی وفات یافتند.[۱]

امام نووی هرگز ازدواج نکردند و تمام عمر پر برکت خود را صرف تعلیم و تعلم وتالیفات در مورد دین مبارک اسلام بلاخص علم حدیث نمودند

و تمام حقوق خود را که از مدرسه دار الرواحیه سوریه دریافت می نمودند وقف خرید کتاب برای مدرسه می نمودند

از هیچ حاکم و رئیس و مدیر و... هدیه و دعوت قبول نمی نمودند و بسیار کم ادعا و متواضع بودند و فقط به مقداری غذا می خوردند که بتوانند زنده باشند. هرگز به صورت درازکش نخوابیدند و در صورت فشار خواب نشسته چند دقیقه ایی استراحت می فرمودند و تمام عمر مبارک را در راه الله جله جلاله و دین فاتحش اسلام صرف نمودند.

خداوند متعال جمیع مومنان و ایشان را بیامرزد.

ادیب 1398/5/8

پانویس[ویرایش]

  1. Heffening, W. "al- Nawawī (or al-Nawāwī), Muḥyī al-Dīn Abū Zakariyyāʾ Yaḥyā b. S̲h̲araf b. Murī." Encyclopaedia of Islam, Second Edition.