شاملو (هریس)

مختصات: ۳۸°۰۷′۴۷″ شمالی ۴۶°۴۰′۴۱″ شرقی / ۳۸٫۱۲۹۷۲°شمالی ۴۶٫۶۷۸۰۶°شرقی / 38.12972; 46.67806
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شاملو (هریس)
شاملو
village
شاملو (هریس) در ایران واقع شده
شاملو (هریس)
شاملو (هریس)
مختصات: ۳۸°۰۷′۴۷″ شمالی ۴۶°۴۰′۴۱″ شرقی / ۳۸٫۱۲۹۷۲°شمالی ۴۶٫۶۷۸۰۶°شرقی / 38.12972; 46.67806
کشور ایران
استان‌های ایراناستان آذربایجان شرقی
شهرستان‌های ایرانشهرستان هریس
بخش (تقسیمات کشوری)بخش خواجه
تقسیمات کشوری در ایراندهستان بدوستان غربی
جمعیت
 (۲۰۰۶)
 • کل۲۹۵
منطقه زمانییوتی‌سی +۳:۳۰ (ساعت رسمی ایران)
 • تابستانی (DST)یوتی‌سی +۴:۳۰ (ساعت رسمی ایران)

شاملو یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان بدوستان غربی بخش خواجه شهرستان هریس واقع شده‌است. این روستا از قدیمی‌ترین روستاهای آذربایجان ایران بوده و در ۵فرسنگی (۳۰ کیلومتری) تبریز و ۵ کیلومتری خواجه قرار دارد و اهالی روستا به کشاورزی و دامداری مشغولند و نیز در قالی بافی هم فعالیت دارند. از محصولات کشاورزی می‌توان گندم-جو-نخود-عدس و هندوانه دیم نام برد. از محصولات دامداری می‌توان به گوشت قرمز و شیر و پنیر اشاره نمود.

یکی از نام‌های معاصر روستای شاملو؛ یمیشچه می‌باشد و چون صیفی جات در این روستا زیاد کشت می‌شود و در زبان ترکی آذربایجانی به صیفی جات (مانند خربزه، هندوانه) یمیش (یاش یمیش) گویند و نیز به دلیل کوه کمره که در آن درختچه‌های یمی شان (زالزالک) زیاد بوده و هنوز هم وجود دارد یمیشچه هم اطلاق شده‌است. این روستای باستانی دارای بندسد با پیشینه ای از دوران صفوی می‌باشد، که به آن بند شاملو می‌گفتند، و در نوع خود کم‌نظیر بوده و ریشه در علم آبخیزداری ایرانیان داشته و دارد، هم‌اکنون آثاری از این بند سدّ باستانی و کتیبه و بزرگ سنگی در شاملو وجود دارد، بنا به ابراز پیشینیان شاملو محل استراحت اردوی شاه اسماعیل صفوی در لشکرکشی فتح منطقه قفقاز گرجستان و ارمنستان بوده و پس از بازگشت پیروزمندانه شاه اسماعیل صفوی از فتح قفقاز، منطقه شاملو بلحاظ خوش یومن بودن این فتوحات، همراهی سرداران و مشاوران مقرّب شاملو در به قدرت رسیدن ایشان و تأسیس حکومت شیعی، مدّت‌ها مورد توجه شاه اسماعیل صفوی و تفرجگاه وی بود، تفرجگاه شاه اسماعیل صفوی در وسط بند شاملو (به‌صورت جزیره) و سواحل این بند بنا به نامگذاری سرداران اهل آناتولی شاه اسماعیل پرادایس ثقلین نام داشت، که به لحاظ لطافت، خوش آب و هوایی منطقه شهره سلسله صفوی بود.

اما در خصوص ایل شاملودر لغتنامه دهخدا چنین آورده شده‌است:

از ایلات ترک اغوز بودند و در سوریه زندگی می‌کردند، این ایل در گذشته با مهاجرت اوغوزها به آنجا رسیده و سکونت اختیار کرده بودند. ایل شاملو همگام با سایر ایلات اغوز به ایران مهاجرت کردند و در تأسیس سلسله صفوی، و به سلطنت رسانیدن شاه اسماعیل صفوی، با سایر ایلات اوغوز معروف به قزلباش، روملو، استاجلو، تکه لو، ذوالقدر، قاجار، افشار، سهم بسزائی داشتند. بزرگان این ایل در سلطنت صفویان مصدر مشاغل مهم بودند، و شاه عباس کبیر، از طفولیت در میان طایفه شاملو بزرگ شد، امرای شاملو در زمان ولیعهدی شاه عباس که در هرات زندگی می‌کرد، عبارت بودند از:

  1. عبدی خان شاملو، از سرداران شاه اسماعیل اول
  2. دورمیش خان شاملو، والی هرات
  3. زینل خان شاملو، از امرای بزرگ صفوی
  4. علی قلی خان شاملو، بیگلر بیگی (استاندار خراسان)
  5. علی مردان خان شاملو، نادرشاه او را به سفارت نزد محمد شاه پادشاه هندوستان فرستاد

از آن زمان بخشی از طایفه شاملو در مشهد زندگی می‌کنند.

این روستا دارای یک مدرسه نوساز و یک مسجد نوساز می‌باشد و بعد از زلزله ورزقان اکثر خانه‌ها نوسازی شده‌است.

همسایه‌های روستای شاملو از شمال شهرک پایین و از شرق روستاهای ساخسلو و قویجاق و از جنوب روستاهای آلپاوت (الفوت) و ترکداری و استیار و از غرب بخش خواجه و روستای امندی است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.