اتلو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اتلوو
اُتِلو و دِزدِمونا در ونیز، اثر تئودور شاسریو (۱۸۱۹–۱۸۵۶)
نویسنده(ها)ویلیام شکسپیر
زبانانگلیسی
گونه(های) ادبینمایشنامهٔ

اُتِلو یا اُتِللو (به انگلیسی: Othello) یا تراژدی اُتِلو مغربی ونیز عنوان نمایش‌نامه‌ای عاشقانه و تراژیک اثر ویلیام شکسپیر است که در حدود سال‌های ۱۶۰۳–۱۶۰۴ میلادی نوشته شده‌است. این نمایش‌نامه بر اساس داستانی به نام کاپیتان مغربی (۱۵۶۵ م)، نوشتهٔ سینسیو، نویسندهٔ ایتالیایی، نگاشته شده‌است. در این نمایش‌نامه شکسپیر به مضمون خیانت در عشق می‌پردازد.

در این تراژدی، اُتِلو (نام دیگرش «مغربی» است)، شخصیت اصلی مرد داستان که فرماندهی مغربی در ارتش ونیز است، به‌ تحریک یکی از زیردستانش به نام «ایاگو»، به وفاداریِ همسر خود «دِزدِمونا» شک می‌کند و بی آنکه مسئله را با زن در میان بگذارد، بی‌رحمانه او را می‌کُشد. اما بعد از قتل به بی‌گناهی همسر وفادارش پی می‌بَرَد که بسیار دیر است؛ در نتیجه دست به خودکشی می‌زند.

اتللو، يك تراژدی عمیقاً مدیترانه­‌ای، به دلیل عشقی که تشکیل­ دهنده مضمون آن است، در کشورهای مدیترانه‌­ای تماشاگران بسیاری را به دست آورده است. و این در حالی است که برعکس،شكسپير برای فائق آمدن بر روحیه خشک انگلیسي، که موضوع نمایش تکانش داده بود، وقت زیادی صرف کرد.[۱]

نمایشنامهٔ اتلو هنوز هم در بسیاری از مجامع حرفه‌ایِ تئاتر جهان محبوبیت زیادی دارد و منبعی برای بسیاری از آثار اپرایی، فیلم، و اقتباس‌های ادبی شناخته می‌شود.

اقتباس‌ها

  1. شکسپیر، کتاب نیوز | اطلاع رسانی و نقد کتاب-اتللو، مغربی ونیز | ویلیام. «کتاب نیوز | اطلاع رسانی و نقد کتاب - اتللو، مغربی ونیز | ویلیام شکسپیر». کتاب نیوز | اطلاع رسانی و نقد کتاب - اتللو، مغربی ونیز | ویلیام شکسپیر. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۱-۰۳.