ویکی‌پدیا:بازبینی مقاله‌های برگزیده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
I پیش از نامزد کردن مقاله
 • مطمئن شوید مقاله‌ای که نامزد می‌کنید، با توجه به معیارها، یک مقالهٔ برگزیده به شمار نیاید.
II روش نامزد کردن مقاله
 • {{پیشنهاد بازبینی برگزیدگی}} را به بالای صفحهٔ بحث مقاله بیفزایید، س‍پس روی پیوند سرخ‌رنگ مربوطه کلیک کنید و در زیرصفحهٔ جدیدی که باز می‌شود پیشنهاد خود به صورت زیر وارد نمایید:
=== نام مقاله ===
* {{مقاله|نام مقاله}}
توضیح مشکلات مقاله ~~~~
{{/نام مقاله}}
 • کاربرانی را که در برگزیدگی مقاله نقش داشته‌اند، در صفحهٔ بحثشان از نظرخواهی مطلع کنید.
III در هنگام بازبینی مقاله‌های برگزیده
 • نزاکت را رعایت کنید و نظر دیگران را دستکاری نکنید مگر توهین.
 • اینجا نظرخواهی است و نه رأی‌گیری، بنابراین از دادن رأی خالی خودداری کنید.
 • پس از نامزدی موضوع به بحث گذاشته می‌شود و پس از حداقل یک هفته بحث جمع‌بندی می‌شود.
 • جمع‌بندی بحث‌ها می‌بایست حداقل ۳ روز پس از درج آخرین نظر صورت گیرد.
IV پس از پایان نظرخواهی

یک مقاله‌ برگزیده تصادفی

محتوای برگزیده:

گزینش محتواهای خوب و برگزیده
گزینش

: بیلی جینلودویگ فان بتهوونزرتشتسجادمحمد تقیمک‌لارن ام‌پی۴-۳۰معماری اسکاتلند در قرون وسطیاصفهانپیشینه باشگاه فوتبال استقلال تهران (۱۳۸۰–۱۳۵۷)ایرانپریکلسحدیث ریان بن شبیبآرژانتین-انگلیس ۱۹۸۶ترابری اصفهانکتابخانه اسکندریهاستبداد صغیراحمد پژمانانقلاب مهفرهنگ‌سرای نیاورانکمونیسمعیسیمارسیلیوس پادواییمقنعحسن مجتبی ۲ویلیام صوریترور رفیق حریریکلارا شومان«درخت دار»رمز سزار

: رند پالنامهٔ تنسر به گشنسبمنوچهر زیاریشاهدخت آلیس باتنبرگاکسیژنکربنکتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهرانمسدهلیومباشگاه فوتبال استقلال تهران در رقابت‌های آسیاییکیوس گورانباکوماتسوماری کوریتویوتومی هیده‌یوشیالیزابت دومشورش طبرستانسوره کافرونانتان لاوی

: • شیمی در گذر زمانبرندگان جایزه نوبل وابسته به دانشگاه شهری نیویورکپارک‌های ملی ایرانشاهنشاهان هخامنشیفهرست آثار منسوب به امامان شیعهفهرست جایزه‌های اسکاری که والت دیزنی برنده شده‌استفهرست سوره‌های قرآنامیران طاهریفهرست ترانه‌های رتبه یک ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد (۲۰۱۱)آمار باشگاه فوتبال استقلال تهران برابر حریفان لیگ ۲ترانه‌شناسی محمد معتمدیحوضه‌های آبریز ایرانجایزه شعر خبرنگارانفهرست شهرستان‌های استان خراسان رضویترانه‌شناسی آلبوم‌های ریانا

:

: دوره ۱ جدول تناوبی

بازبینی

: • آمیزش جنسی در انسانلست. اف‌ام

: • گوگلآماندا باینزژوزه مورینیو

: • کتاب‌شناسی رسول جعفریان

نظرخواهی‌های کنونی[ویرایش]

ژوزه مورینیو[ویرایش]

درود؛ این مقاله در سال ۲۰۱۱ و با روش قدیمی برگزیدگی مقالات بر اساس رأی‌گیری، انتخاب شده است؛ نکته مورد اهمیت آن است که از فصل ۲۰۱۲ به بعد، تقریبا ویرایش و به روز رسانی عمده‌ای انجام نشده و مقاله حتی بر اساس ویکی انگلیسی هم کامل و به روز نیست؛ متن مقاله دارای مشکلات فراوان، عدم به روز رسانی،‌ ایرادات ساختاری و عدم انسجام است؛ به عنوان یکی از جدی‌ترین پیگیران و علاقه‌مندان مورینیو و صفحات ورزشی، معتقدم این صفحه نه تنها برگزیده نیست بلکه خوب هم نیست؛ به عقیدۀ من، مقاله قطعا باید از حالت برگزیده خارج شود اما اگر بازنویسی‌ و تکمیل مقاله بر اساس ویکی‌ انگلیسی، باعث ماندنش در بین مقالات خوب بشود، من این کار را انجام خواهم داد. Editor7798  بحث  ‏۳۰ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۸:۵۸ (UTC)

@محک و Vahid: گرامیان درود؛ با توجه به حضور، علاقه و تخصص شما در مقالات فوتبالی، نظر و حضور شما می‌تواند به پیشبرد بحث کمک کند. Editor7798  بحث  ‏۳۰ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۱۲ (UTC)
@Mojtaba2361: مدتی است که اینجا دارد خاک می‌خورد؛ یک بررسی می‌کنید تا اگر نیاز به اقدامی هست، انجام دهیم؟-- Editor7798  بحث  ‏۲۰ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۲:۴۱ (UTC)
ما تا آذر برای اصلاح مقاله وقت می دهیم. بعدش جمع بندی می کنیم.--سید (بحث) ‏۲۱ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۴:۱۸ (UTC)
@Editor7798: با شما موافقم..این بحث را ندیده بودم..بهتر است نامزدکننده سابق را پینگ کنید(فعال هم هست) و بعد تصمیم بگیریم که چه اقدامی بشود بهتر است..☞ ☛ ۩ mojtaba ۩ ☚ ☜ (بحث) ‏۲۱ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۲۱ (UTC)
@Mojtaba2361: متاسفانه نامزدکننده دیگر فعال نیست... Editor7798  بحث  ‏۲۱ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۰۱ (UTC)
به نظرم از برگزیدگی که خارج شد، شما اگر به روز رسانیش کنید میتوانید دوباره نامزد برگزیدگی کنید..ببینیم نظر سایر همکاران چیست..☞ ☛ ۩ mojtaba ۩ ☚ ☜ (بحث) ‏۲۱ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۱۱ (UTC)
 • با درود، ببخشید که کمی دیر جواب می‌دهم. دوستان کلا خیلی از مقاله‌های خوبیده و برگزیده ویکی‌فا بعد از اینکه خوبیده یا برگزیده شدند دیگر به روز نمی‌شوند و این برای مقاله‌های مثلا تاریخی زیاد ایرادی ندارد اما مقاله‌های ورزشی و به ویژه فوتبالی نیاز به به‌روزرسانی همیشگی دارند. به نظر من یک کاربر علاقه‌مند که مقاله را خوبیده یا برگزیده می‌کند باید بداند که بعد از این کارش تمام نشده و همچنان باید مقاله را ویرایش کند. الان اگر کسی این مقاله را به‌روز کند و بعد رهایش کند باز ۱-۲ فصل دیگر با اطلاعات بیات شده‌اش مشتری بمب خواهد بود. نمونه‌هایی از این دست زیادند از جمله مقاله بارسلونا که بعد از برگزیدگی در ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ به روز شد اما پس از آن به روز نشده و الان اطلاعات ۴ سال پیش را دارد. من بعید می‌دانم کسی پیش قدم بشود و مقاله مورینیو را به روز کند (و از آن مهم‌تر) به روز نگه دارد.--وحید (بحث) ‏۲۱ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۲۷ (UTC)
 • @Vahid و Mojtaba2361: با شما موافقم؛ مقالۀ چلسی هم بعد از خوب شدن، ویرایش اساسی نشده است و اطلاعاتش قدیمی است و منطبق با ویکی انگلیسی نیست؛ در مورد مقالۀ مورینیو، به نظر من به هیچ وجه در حال حاضر برگزیده و حتی خوب هم نیست؛ اما من حاضرم که مقاله را بر اساس ویکی انگلیسی به‌روز‌رسانی و بازنویسی کنم؛ فکر کنم آن‌گاه بتوان برای خوبیدگی نامزدش کرد.-- Editor7798  بحث  ‏۲۱ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۰:۵۶ (UTC)
نظر من واضحا اینه: مقاله حتی در صورت به‌روز رسانی بر پایۀ ویکی انگلیسی هم برگزیده نیست...در مورد خوبیدگی‌اش هم بحث هست که اگر بر اساس ویکی انگلیسی بازنویسی شود می‌تواند خوب شود یا خیر، چون در ویکی انگلیسی اینگونه نیست.-- Editor7798  بحث  ‏۲۱ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۰۸ (UTC)
خب ببینید بازبینی در واقع هدفش این هست که مقاله برگزیده، برگزیده باقی بمونه نه اینکه مقاله از برگزیدگی دربیاد، دوباره نامزد برگزیدگی بشه و بعد برگزیده بشه. البته من هم کاملاً درک می‌کنم که هر کاربری ممکنه با خودش بگه چرا مقاله را برگزیده نگه دارم بدون اینکه ستاره‌اش به من تعلق بگیره. برای همین مدتی هست که قصد داشتم پیشنهاد بدم برای برگزیده (یا حتی خوبیده) نگه داشتن مقالات هم ستاره برگزیدگی به کاربرها تعلق بگیره. چون کسی زیاد تمایل نداره برای برگزیده ماندن مقالات تلاش کنه و اکثر مقالاتی که برای بازبینی می‌شوند تنزل درجه پیدا می‌کنند. البته می‌شود ذکر کرد که کاربر در برگزیده ماندن نقش داشته. احساس می‌کنم برای همچین چیزی احتیاج به نظرخواهی و اجماع هست که چون الان نظرخواهی‌های زیادی در جریان هستند و فکر کردم شاید لازمه کمی صبر کنم. در کل مقاله‌های خیلی زیادی احتیاج به بازبینی دارند و اگر سیستم به همین شکل باشد اکثر آن‌ها در بازبینی تنزل درجه پیدا خواهند کرد.--وحید (بحث) ‏۲۱ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۲:۵۳ (UTC)
@Vahid: نه من ستاره نمیخوام؛ نظرم به طور شفاف اینه: این‌که این مقاله در حال حاضر تحت هیچ شرایطی برگزیده نیست و حتی اگه بازنویسی و به روزرسانی کامل از روی مقالۀ انگلیسی بشه، در خوب بودنش هم بحث وجود داره و باید چکش‌کاری بشه چون مقاله در ویکی انگلیسی خوب هم نیست؛ منظورم این بود که بعد از بازنویسی و به روزرسانی کامل، اون موقع میشه تازه روی این‌که خوبیده بشه یا نه تصمیم گرفت؛ یعنی ببینیم آیا استاندارد ویکی‌فا این هست که مقاله‌ای که عینا در ویکی انگلیسی خوبیده نیست، در ویکی‌فا خوب انتخاب بشه‌‌ یا نه... این چیزی که در حال حاضر باهاش روبرو هستیم، چیز بدی هست...اگر نظر ناظران این باشه که اگر مقاله عینا با توجه به ویکی انگلیسی به روز رسانی و بازنویسی بشه، باعث میشه که خوب باقی بمونه، من این کار رو انجام میدم تا مقاله خوب باقی بمونه... Editor7798  بحث  ‏۲۱ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۰۸ (UTC)
خب در این صورت همین‌جا می‌شه مقاله را برگزیده نگه داشت. به همین صفحه به دید یک گمب نگاه کنید و ایرادهای مقاله را فهرست کنید تا کم کم توسط کاربران یا حتی خود شما برطرف بشوند. اما در هر صورت به نظر من خوبه که کاربرانی که برای برگزیده ماندن مقالات تلاش می‌کنند هم ستاره‌ای بگیرند تا شاید به این علت کمی مشارکت در بازبینی‌ها بیشتر بشود.--وحید (بحث) ‏۲۱ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۷:۲۳ (UTC)
ایرادات را در ابتدای ریسه گفتم؛ اشکالات مقاله واضح است و حتی بخش‌بندی درستی برای بخش افتخارات ندارد. نقل قول یک فرد سوم را در ابتدای مقاله قرار داده‌اند...به روز نیست و بالای ۵-۴ فصل ناقصی دارد... در مجموع وقتی به عنوان ناظر حضور می‌یابید، باید مقاله را بررسی کنید، شرایط برگزیدگی را انطباق بدهید و بگویید آیا منطبق هست یا خیر..اگر نیست، آیا اشکالات کوچک‌اند یا بزرگ...با شرایط خوبیدگی چقدر فاصله دارد...همۀ این‌ها مهم‌اند.- Editor7798  بحث  ‏۲۱ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۲۳ (UTC)

@Vahid: حرف شما به جهت نظری درسته اما در عمل، بستگی به میزان ایرادها و سطح مشارکت اشخاص دارد. از چهار پنج سال پیش که سالانه داریم حدود 4 مقاله را بازبینی می کنیم، تنها سه مورد مشارکت کافی برای حفظ سطح برگزیدگی داشته است. این بار هم باید دید آیا افرادی هستند که تا سه چهار ماه دیگر وقت کافی برای حفظ مقاله بگذارند؟--سید (بحث) ‏۲۴ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۳:۱۲ (UTC)

ضمنا پیشنهاد ستاره دادن را هم در صفحه بحث گمب طرح کنید تا در موردش بحث شود.--سید (بحث) ‏۲۴ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۳:۱۲ (UTC)
با سلام، خب من هم دقیقاً به همین دلیل می‌گویم به کاربرانی که در برگزیده ماندن مقاله مشارکت کنند ستاره‌ای اهدا شود تا شاید درصد مشارکت‌ها بیشتر شود و گرنه خیلی بعیده کسی ۳-۴ ماه وقت بذاره برای مثلاً برگزیده ماندن مقاله آماندا باینز که خیلی کار داره.--وحید (بحث) ‏۲۴ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۴۹ (UTC)

آماندا باینز[ویرایش]

مقاله احتیاج به به‌روزرسانی دارد. نسخه انگلیسی که فقط خوبیده بود در ۲۰۱۴ از خوبیدگی خارج شد. وحید (بحث) ‏۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۴۲ (UTC)

گوگل[ویرایش]

این مقاله در سال ۲۰۱۱ برگزیده شده و از آن موقع تغییرات زیادی نداشته است.[۱] با توجه به تحولات زیاد موضوع مقاله به نظر می رسد که دیگر از جامعیت برخوردار نیست و یک مقایسه اجمالی با مقاله ویکی انگلیسی هم موید آن است. علاوه بر آن مواردی دیگر هم به شرح ذیل است:

 • خطاهایی در الگوهای یادکرد و پانویس ها که برخی از آن در صفحه بحث مقاله ذکر شده است.
 • وجود پیوندهای قرمز در لید مقاله.
 • عدم تبعیت از شیوه نامه نظیر پیوند به مراجع در لید.
 • اطلاعات کم درباره شرکت آلفابت.
 • بخش نقدها که در ویکی انگلیسی هست، در اینجا نیست.
 • از پروژه ها و طرح های گوگل پس از سال 2011 تقریبا اطلاعاتی ارائه نشده است.
 • منابع نیاز است مجددا وارسی شود و به جای این همه مقاله برخط به کتاب های معتبری که راجع به گوگل نوشته شده است، ارجاع شود.

کاربرانی که در برگزیدگی مقاله مشارکت کرده اند بخصوص جناب @Mehran لطفا در حفظ برگزیدگی مقاله کوشا باشید.سید (بحث) ‏۶ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۲:۰۰ (UTC)

با درود و سپاس بابت بررسی مقاله. در رابطه با خطاهای یادکرد، فکر می‌کنم تغییرات درون الگوهای یادکرد باعث ایجاد این خطاها شده و احتمالاً جناب حجت بتوانند با رباتشات آنها را تصحیح کنند. بقیه موارد را به مرور زمان اصلاح خواهم کرد. ● مهران گفتگو ‏۱۷ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۲۳ (UTC)
@Mehran و Sa.vakilian: من یادکردها را تصحیح می‌کنم (ربات لازم نیست، دستی و با کمک عبارات باقاعده شدنی است). منتها مقاله از نظر محتوا خیلی ناقص است و برای برگزیده ماندن نیاز به بازنویسی اساسی دارد. — حجت/بحث ‏۱۷ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۴۲ (UTC)
@Mehran و Sa.vakilian: بیشتر موارد حل شد. حدود ده، دوازده تا مانده که خودتان باید بتوانید به صورت دستی حل کنید. — حجت/بحث ‏۱۷ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۲۹ (UTC)
@Huji: سپاس فراوان ● مهران گفتگو ‏۱۸ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۰۴:۱۳ (UTC)

@Mehran و Huji: سلام پیشرفت مقاله در چه حاله؟ به نظر می رسد که الگو و منابع اصلاح شده و تاریخچه توسعه یافته است. اما هنوز برخی مشکلات وجود دارد.

 1. پارگراف آخر لید خلط مبحث شرکت با سرویس گوگل است و در داخل مقاله هم برخی موضوعات بخصوص رابطه گوگل با ایران بیشتر به سرویس گوگل مربوط است نه شرکت آن. جای اینها قاعدتا در جستجوگر گوگل است.
 2. برخی پارگراف ها هنوز منبع ندارد.
 3. در مقاله انگلیسی مطالبی در بخش « Corporate affairs» و «Criticism and controversy» هست که ظاهرا معادلش در ویکی فارسی نیست.--سید (بحث) ‏۱۴ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۰۷:۲۶ (UTC)
@Sa.vakilian: درود و سپاس بابت بررسی مجدد، این مقاله احتیاج به یک بازنویسی کامل دارد، در این چند سال کاربران زیادی جسته گریخته به آن مطلب افزوده‌اند که باید همه آنها را بررسی کنم. من مطالب بخش تاریخچه را تا حد زیادی پیش برده‌ام، اما به وقت بیشتری برای بازسازی مقاله احتیاج دارم، در حال حاضر درگیر کاراهای بنیاد هم هستم و احتمالا برای تکمیل مقاله به چند ماه زمان احتیاج داشته باشم. مقاله هم بهتر است تا آن زمان به صفحه اصلی نرود. اگر از بابت زمان مشکلی نباشد، زمانی که آن را تکمیل کردم حتما هر دو گرامی را مطلع خواهم کرد. دوستدار ● مهران گفتگو ‏۱۴ اوت ۲۰۲۰، ساعت ۱۰:۰۴ (UTC)

@Mehran و Huji: اوضاع این مقاله چطور است؟ در خصوص گوگل مطالب و کتاب های زیادی منتشر شده و به نظرم برگزیده ماندنش در گرو بررسی آن منابع است. اما شاید بتوانیم در حد خوب نگه داریم.--سید (بحث) ‏۱۸ نوامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۲:۲۵ (UTC)

@Sa.vakilian: با درود، واقعیت اینکه آخر هر هفته برنامه رسیدگی به مقاله را دارم، اما اخیرا به شدت مشغله کاری دارم و آخر هفته‌هایم هم به نوعی دیگر مشغول می‌شود. من بخش تاریخچه را به کل بازنویسی کردم و منابع زیادی به آن اضافه کردم و همه منابع در آن بخش را هم بازبینی کردم. بخش زیرمجموعه‌ها هم تقریبا تکمیل است. اگر تا سال نوی میلادی به بنده مهلت دهید احتمالا بتوانم از تعطیلات پیش‌رو برای تکمیل مقاله استفاده کنم (می‌گویم احتمالا که مرتکب بدقولی نشوم). اگر نه هم که می‌توان آن را به درجه پایین‌تر تقلیل داد. دوستدار ● مهران گفتگو ‏۱۸ نوامبر ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۱۹ (UTC)
اگر مشکل فقط وقت است، من مشکلی با صبر کردن ندارم.--سید (بحث) ‏۱۹ نوامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۴:۵۸ (UTC)