پرش به محتوا

ونوم (شخصیت)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ونوم
اطلاعات انتشاراتی
ناشرمارول کامیکس
نخستین حضورمرد عنکبوتی شگفت‌انگیز شمارهٔ ۲۵۲ (مه ۱۹۸۴)
پدیدآوردیوید میشلینی
تاد مکفارلین
مایک زک
اطلاعات داستانی
نام کاملناشناخته (سیمبیوت نام میزبان خود را می‌گیرد)
میزبانان:
ددپول
پیتر پارکر
ادی براک
ان ویینگ
مک گارگان
فلش تامپسون
و …
گونهسیمبیوت
جهان زادگاهکلینتار
وابستگی به تیمشش خبیث
انتقام‌جویان تاریک
نگهبانان کهکشان
شیلد
هم‌دستانکارنیج
مکمل شخصیتادی براک
نام‌(های) مستعارونوم، مأمور ونوم، محافظ مرگبار، مرد عنکبوتی، لباس بیگانه
توانایی‌ها
 • قدرت، سرعت، استقامت، هوش بالا، دوام، حواس و چالاکی ابرانسانی
 • دگرپيكری جزئی
 • تغییر میزبان
 • استتار
 • غیرقابل تشخیص در برابر حواس عنکبوتی
 • پیمودن سقف و دیوار
 • زود درمانی
 • سرعت
 • دندان و پنچه های تیز
 • مبارز حرفه ای
 • زود درمانی سریع

پیچم های قدرتمند سیمبیوت

 • مصونیت در برابر امراض زمينی و سموم
 • حرکات ژیمناستیک حرفه ای

ونوم (به انگلیسی: Venom) یک شخصیت خیالی ابرشرور در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط مارول کامیکس است، که عموماً با شخصیت ابرقهرمان اسپایدرمن در ارتباط است. او برای اولین بار، در شمارهٔ ۲۵۲ مجلهٔ مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز در مهٔ ۱۹۸۴ معرفی شد. ونوم متعلق به نژادی آمورف (بدون ساختار فیزیکی) زیست فرازمینی و نوعی انگل و در بعضی مواقع ویروس[۱] تحت عنوان سیمبیوت است که برای بقا به یک میزبان، معمولاً انسان نیاز دارد. او به دلیل قادر بودن به ارتباط و هم‌زیستی با فضایی‌ها از قدرت‌های ابرانسانی و حتی تنیدن تار (به علت پیوند با اسپایدرمن) برخوردار بوده و اصلی‌ترین رقیب اسپایدرمن محسوب می‌شود.[۲][۳][۴][۵]

نخستین میزبان ونوم،ددپول بود که قبل از اینکه پیتر پارکر با سیمبیوت پیوند بخورد و او را با خود به زمین بیاورد با او پیوند خورد و باعث آسیب مغزی سیمبیوت شد. دومین میزبان ونوم مرد عنکبوتی بود که در جریان سکرت وارز این سیمبیوت را به تن کرد و آن را با خود به زمین آورد اما در نهایت وقتی از ماهیت واقعی آن آگاه شد، خود را از این موجود جدا نمود. این موجود سپس به دنبال میزبان‌های دیگری، که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ادی براک، دومین و بدنام‌ترین میزبان اشاره کرد که تبدیل به شخصیت ونوم و در ابتدا به عنوان دشمن دیرینه مرد عنکبوتی تبدیل شد. بر طبق سازمان شیلد او در کنار شخصیت‌هایی همچون مگنیتو، دکتر دووم و کله‌سرخ به عنوان یکی از بزرگترین تهدیدات بشریت محسوب می‌شود. ادی بروک، با قرارگیری در لیست ۵۰ تبهکار اصلی در دنیای کمیک‌ها، یکی از محبوبترین ابرشرورهای دنیای مارول است که در مقابل قهرمانان زیادی چون اسپایدرمن، هالک و ثور ظاهر شده و حتی ثور و هالک رو تسخیر کرد و آنها را شکست داده، اما عمدهٔ حضور او در کمیک استریپ‌های اسپایدرمن بوده‌است، ونوم توانسته به تنهایی انتقام جویان را شکست بده.[۶] ونوم در سری کامیک های ونوم(۲۰۱۸) متوجه حضور اختلالات عجیب در رفتار سیمبیوتش شد و کمی بعد متوجه شد پایه یک خدای شیطانی به نام (کنال) وسطه و میخواد خودشو آزاد و تمام کیهان رو نابود کنه!! و همینطور (ادی براک) با کمک یک نفر به نام رکس الکساندر با کنال جنگید و متوجه شد رکس الکساندر مرده و سیمبیوتی که اون رو کشته عذاب وجدان میگیره و تصمیم میگیره رکس الکساندر جدید باشه!ونوم همچنین بعد با دارک کارنیج نبرد کرد و از کمک اسپایدرمن،میکر،ولورین،کاپیتان آمریکا، بروس بنر(هالک) به نبرد میرن ولی شکست میخورن! تا اینکه ونوم ادی رو رها میکنه تا با بروس بنر(هالک) پیوند بخوره تا قدرتش بیشتر بشه ولی ونوم و هالک سازگاری شخصیتی نداشتند و به خاطر همین ونوم از هالک جدا میشه و دوباره با ادی براک پیوند میخوره و ونوم و ادی براک همه کدکس ها را جذب می کنند و دارک کارنیج هم به بروس بنر حمله می کنه و کدکس اون رو جذب میکنه و ونوم و ادی براک با شانس با کمک اسلیپر و دیلان براک(پسر ادی براک) که متوجه شده بودند که دیلان براک قدرت خدا گونه داره به جنگ با دارک کارنیج رفتند و اون رو نابود کردند. کلتوس کسدی کشته شد ولی دارک کارنیج زنده است و در کامیک های جدید داره دردسر درست میکنه.!!!! ونوم همچنان خدای سیمبیوت های جدید مارول کامیکس محسوب میشه و پسرش دیلان با ونوم پیوند میخوره گرچه دیلان هم دردسر های خودشو داره. ونوم حضور های زیادی در کامیک های دیگه هم داشته. ونوم جز قدیمی های مارول محسوب میشه نه خیلی قدیمی ولی جدیدم نیست.ونوم بر خلاف اسپایدرمن از همنژاد های خودش متنفره! چرا متنفره؟ چون آنها ونوم رو مسخره میکنند و اون رو ضعیف میشمرند ولی ونوم با هر کدام نبرد کرده پیروز بود. شاید بیشتر موقع ها از مرد عنکبوتی هم کمک گرفته باشه ولی باز موفق بوده.

خاستگاه شخصیت[ویرایش]

در جریان جنگ‌های پنهان در کیهان، لباس مرد عنکبوتی آسیب دید در نتیجه او با کمک یک ماشین، لباسی جدیدی برای خود طراحی کرد. پیتر با پوشیدن لباس سیاه (که بعداً به لباس سیموبیتی شهرت پیدا کرد) تبدیل به مرد عنکبوتی سیاه شد. پیتر در ابتدا با این لباس مشکلی نداشت اما بعد کم‌کم متوجه شد که لباس سیمبیوتی بر روی ذهن و روح و روان پیتر اثری مخرب گذاشته و باعث شده که وی به فردی دیوانه تبدیل گردد. او با کمک دکتر استرنج و چهار شگفت‌انگیز موفق شد که آن لباس را از تن خود جدا کند. بعداً لباس، برای پیدا کردن میزبانی جدید و همین‌طور گرفتن انتقام از پیتر پارکر (به علت پس زدن او)، به بدن خبرنگاری به نام ادی براک، که از مرد عنکبوتی به علت شکست کاری، کینه شخصی به دل داشت چسبید و اینگونه یکی از دشمنان نمادین مرد عنکبوتی به نام ونوم خلق شد.

در رسانه‌ها[ویرایش]

ونوم تقریباً در تمامی بازی‌های ویدئویی و انیمیشن‌های مرد عنکبوتی حضور داشته‌است، در فیلم سینمایی مرد عنکبوتی ۳ به کارگردانی سم ریمی که در سال ۲۰۰۷ اکران شد توفر گریس نقش ادی براک/ونوم را ایفا کرد. همچنین در اکتبر ۲۰۱۸، بازیگر بریتانیایی تام هاردی، نقش این شخصیت را در فیلم اختصاصی خود به همین نام به کارگردانی روبن فلیشر ایفا کرد. همچنین فیلم کوتاهی بر اساس این شخصیت به نام ونوم: محافظ مرگبار ساخته شده است.[۷] قسمت دوم از فیلم ونوم به نام ونوم: بگذارید کارنیج بیاید به کارگردانی اندی سرکیس در اکتبر ۲۰۲۱ با نقش آفرینی مجدد تام هاردی اکران شد.

منابع[ویرایش]

 1. «Venom Virus - Marvel Database».
 2. «معرفی تمام سیمبیوت (Symbiote)ها در کمیک‌های مارول - spidey.ir».
 3. «هر آنچه که باید در مورد شخصیت ونوم بدانیم - زومجی».
 4. "Venom (Klyntar) (Earth-616) - Marvel Database".
 5. «بررسی سیمبیوت‌های مختلف دنیای Venom - آریافیلم». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ ژانویه ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۳ آوریل ۲۰۲۱.
 6. Superior spiderman & what if...?.
 7. «فیلم ونوم: محافظ مرگبار». آپارات - سرویس اشتراک ویدئو. ۱۶ فروردین ۱۴۰۰.