سرود روحانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

هیم یا سرود مذهبی (به انگلیسی: Hymn) نوعی سرود است که جنبهٔ مذهبی داشته و مشخصاً برای حمد، ستایش، پرستش یا عبادت نوشته‌شده باشد و به طور معمول به وصف خدا یا خدایان و یا یک شخصیت برجسته بپردازد. واژه هیم کلمه‌ای یونانی (ὕμνος) مشتق‌شده از hymnos می‌باشد که به معنی «ترانهٔ ستایش» می‌باشد. در زبان انگلیسی مجموعه‌ای از سرودهای مذهبی را Hymnals یاد می‌کنند و گاهی با عنوان Hymnbooks (کتاب هیم) نیز از آن یاد می‌شود.

ریشه[ویرایش]

از بین قدیمی‌ترین هیم‌ها می‌توان به هیم بزرگ به آتن مصریان اشاره‌کرد که توسط فرعون آخناتون تصنیف‌شده‌بود؛ ودا، مجموعه‌ای از سرودهای مذهبی که مربوط به فرهنگ هندویسم می‌باشد؛ و مزامیر، مجموعه‌ای از سرودهای آئین یهودیت، اشاره کرد. سُنت سرودخوانی و سرودسازی غربی همراه با سرود هومر، قدیمی‌ترین سرود از مجموعهٔ هیم‌های باستانی یونان که در هفتم پیش از میلاد نوشته‌شده‌بود و به تمجید خدایان ادیان باستانی یونان می‌پرداخت، آغاز شد.

پدران کلیسا شروع به استعمال واژهٔ ὕμνος، یا همنوس hymnus در لاتین به‌جای سرودهای مسیحی نمودند، و غالباً به عنوان کلمهٔ مترادف از «Psalm» استفاده می‌کردند.[۱]

سرودخوانی مسیحی[ویرایش]

مسیحیان از ابتدا «سرودهای مذهبی و هیم و روحانی» می‌خواندند، که در دعاهای شخصی و جداگانه و یا در عبادت‌های دسته‌جمعی سروده و خوانده می‌شد (Matthew ۲۶:۳۰; ۱ Cor ۱۴:۲۶; Ephesians ۵:۱۹; Colossians ۳:۱۶; James ۵:۱۳; Revelation ۵:۸-۱۰; Revelation ۱۴:۱-۵).

پانویس[ویرایش]

  1. ورودی بر واژهٔ ὕμνος، لیدل و اسکات، واژه‌نامهٔ یونانی-انگلیسی (آکسفورد: انتشارات کلارندون ۸اُمین نسخه ۱۸۹۷، ۱۹۸۵)، صفحهٔ ۱۸۴۹؛ ورودی بر واژهٔ hymnus, لویس و شـُرت واژه‌نامهٔ لاتین (آکسفورد: انتشارات کلارندون ۱۸۷۹، ۱۹۸۷)، صفحهٔ ۸۷۲

پیوند به بیرون[ویرایش]