سرود روحانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

هیم یا سرود مذهبی (به انگلیسی: Hymn) نوعی سرود است که جنبهٔ مذهبی داشته و مشخصاً برای حمد، ستایش، پرستش یا عبادت نوشته‌شده باشد و به‌طور معمول به وصف خدا یا خدایان یا یک شخصیت برجسته بپردازد. واژه هیم کلمه‌ای یونانی (ὕμνος) مشتق‌شده از hymnos می‌باشد که به معنی «ترانهٔ ستایش» می‌باشد. در زبان انگلیسی مجموعه‌ای از سرودهای مذهبی را Hymnals یاد می‌کنند و گاهی با عنوان Hymnbooks (کتاب هیم) نیز از آن یاد می‌شود.

ریشه[ویرایش]

از بین قدیمی‌ترین هیم‌ها می‌توان به هیم بزرگ به آتن مصریان اشاره‌کرد که توسط فرعون آخناتون تصنیف‌شده‌بود؛ ودا، مجموعه‌ای از سرودهای مذهبی که مربوط به فرهنگ هندویسم می‌باشد؛ و مزامیر، مجموعه‌ای از سرودهای آئین یهودیت، اشاره کرد. سُنت سرودخوانی و سرودسازی غربی همراه با سرود هومر، قدیمی‌ترین سرود از مجموعهٔ هیم‌های باستانی یونان که در هفتم پیش از میلاد نوشته‌شده‌بود و به تمجید خدایان ادیان باستانی یونان می‌پرداخت، آغاز شد.

پدران کلیسا شروع به استعمال واژهٔ ὕμνος، یا همنوس hymnus در لاتین به‌جای سرودهای مسیحی نمودند، و غالباً به عنوان کلمهٔ مترادف از «Psalm» استفاده می‌کردند.[۱]

سرودخوانی مسیحی[ویرایش]

مسیحیان از ابتدا «سرودهای مذهبی و هیم و روحانی» می‌خواندند، که در دعاهای شخصی و جداگانه یا در عبادت‌های دسته‌جمعی سروده و خوانده می‌شد (Matthew ۲۶:۳۰; ۱ Cor ۱۴:۲۶; Ephesians ۵:۱۹; Colossians ۳:۱۶; James ۵:۱۳; Revelation ۵:۸-۱۰; Revelation ۱۴:۱-۵).

پانویس[ویرایش]

  1. ورودی بر واژهٔ ὕμνος، لیدل و اسکات، واژه‌نامهٔ یونانی-انگلیسی (آکسفورد: انتشارات کلارندون ۸اُمین نسخه ۱۸۹۷، ۱۹۸۵)، صفحهٔ ۱۸۴۹؛ ورودی بر واژهٔ hymnus, لویس و شـُرت واژه‌نامهٔ لاتین (آکسفورد: انتشارات کلارندون ۱۸۷۹، ۱۹۸۷)، صفحهٔ ۸۷۲

پیوند به بیرون[ویرایش]

  • "جامعهٔ سرود روحانی ایالات متحدهٔ آمریکا و کانادا".
  • "جامعهٔ سرود روحانی بریتانیای کبیر و ایرلند".
  • "نمونه‌هایی از سرودهای روحانی روم شرقی".—شامل بیش از ۲۰۰۰ صفحه از متن‌های سروهای روحانی مسیحی