هوهانس تلگورانتسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هُوْهانِس تلگورانتسی
Hovhannes Tlkurantsi.jpg
ملیت ارمنستان ارمنی
پیشه شاعر و روحانی

هُوْهانِس تلگورانتسی (ارمنی: Հովհաննես Թլկուրանցի) شاعر سده‌های پانزدهم و شانزدهم میلادی ادبیات ارمنی است. برخی منابع او را شاعر سده‌های چهاردهم و پانزدهم میلادی ذکر می‌کنند. وی مدت ۳۶ سال اسقف اعظم کلیسای ارمنی کیلیکیه بوده است.

تلگورانتسی با آنکه مرد خدا بود در عین حال از آفریده‌های خدا غفلت نورزیده و طبیعت و بهار و عشق جان او را به وجد و شور آورده است این شاعر ارمنی علاوه بر سرودن شعر به زبان مادری خود به زبان ترکی نیز شعر سروده است تلگورانتسی که از متفکران برجسته عصر خویش بود در ادبیات ارمنی به مثابه شاعر لیریک سرا دارای جایگاه والایی است وی در اشعار دارای مضامین عاشقانه خود فکر انسانی را از قید کلیسا آزاد می‌کند و وارسته وار از عشق و زیبایی زن، جذبه طبیعت و باشکوهی آفریده‌های پروردگار سخن به میان می‌آورد و همه این‌ها در جان شاعر احساس خلسه و لذت عرفانی برمی‌انگیزد این شاعر اندیشه‌های فلسفی دوران خود را نیز در اشعارش ارائه مرده و شعرهای پندآمیز بسیاری برای هدایت گمراهان زمانه اش سروده است تلگورانتسی در اشعار میهن پرستانه خود قهرمانان تاریخی ملت ارمنی را که در راه استقلال و آزادی میهن خود جان بر کف پا به میدان نبرد نهاده در خود غلتیده‌اند به زیبایی ستوده است

تلگورانتسی در پاره‌ای از ضرب‌المثل‌های خود که به زبان عامه مردم نگاشته حکام و اسقف‌هایی را که به مردم ستم روا داشته‌اند به باد انتقاد گرفته است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • نوری‌زاده، احمد (پائیز ۱۳۷۶). تاریخ و فرهنگ ارمنستان. نشر چشمه. ص. ۵۹۱–۹۲. شابک ۹۶۴-۶۱۹۴-۵۵-۹.
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Հովհաննես Թլկուրանցի». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای ارمنی.
  • A. J. Hacikyan, Gabriel Basmajian, Edward S. Franchuk, Nourhan Ouzounian, ed. (2002). The Heritage of Armenian Literature volume II: From the sixth to the eighteenth century. Detroit: Wayne State University Press. ISBN 978-0-8143-3023-4.