هامبارتسوم لیمونجیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هامبارتسوم لیمونجیان
هامبارتسوم لیمونجیان
اطلاعات پس‌زمینه
زاده۱۷۶۸
کنستانتینوپل،
خاستگاهارمنی
درگذشته۲۹ ژوئن ۱۸۳۹ (۷۱ سال)
کنستانتینوپل،
ژانرArmenian chant, موسیقی ارمنی، نت‌نویسی
پیشه(ها)آهنگساز و خواننده

هامبارتسوم لیمونجیان (ارمنی: Համբարձում Լիմոնջեան؛ انگلیسی: Hampartsoum Limondjian؛ ۱۷۶۸ – ۲۹ ژوئن ۱۸۳۹) یک آهنگساز در سبک موسیقی کلاسیک و Armenian chant و نظریه‌پرداز موسیقی ارمنی بود. وی «سیستم نت‌نویسی هامبارتسوم» را گسترش داد که سیستم نت‌نویسی موسیقی کلاسیک ارمنی و عثمانی تا عصر حاضر بود. این سیستم هم‌اکنون در کلیسای حواری ارمنی کاربرد دارد.

ابتدای زندگی[ویرایش]

هامبارتسوم لیمونجیان در سال ۱۷۶۸ در کنستانتینوپل از والدینی به نام‌های سارگیس و کاترینا به دنیا آمد. والدین اصالتاً اهل خارپرت بودند که به کنستانتینوپل نقل مکان نموده بود، تهیدست بودند و قادر بودند پسرشان به مدرسه ابتدایی بفرستند. پس از پایان دبستان هامبارتسوم لیمونجیان در یک خیاطی مشغول به کار شد. لیموجیان که شیفته موسیقی بود با حضور در مراسم کلیسای ارمنی، شروع به یادگیری دروس موسیقی در داخل کلیسا نمود. وی در سن ۲۷ سالگی ازدواج نمود و صاحب شش فرزند شد همچنین یکی از فرزندانشان به نام زینوب لیمونجیان (۱۸۱۰–۱۸۶۶) به آهنگسازی و نوازندگی نی پرداخت. هامبارتسوم لیموجیان دروس موسیقی ارمنی از موسیقیدانی ارمنی همچون گریگور کاراساکالیان (۱۷۳۶–۱۸۰۸) و زینه پوغوس (۱۷۴۶–۱۸۲۶) فرا گرفت. وی در سن ۷۱ سالگی درگذشت و در گورستان ارمنی هاکوپ مقدس به خاک سپرده شد.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Armenian Soviet Encyclopedia. Yerevan.
  • Ստեփանյան, Գառնիկ (1973). Կենսագրական բառարան. Vol. Բ. Երևան: «Հայաստան» հրատարակչություն. p. 29. ISBN 978-5-550-00265-0.