شهرستان ماسال‌لی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ماسالی
شهرستان
نقشه جمهوری آذربایجان و شهرستان ماسالی
نقشه جمهوری آذربایجان و شهرستان ماسالی
کشور جمهوری آذربایجان
ناحیه اقتصادیلنکران-آستارا


ماساللی (به ترکی آذربایجانی: Masallı) نام بخشی در جنوب شرقی جمهوری آذربایجان به مرکزیت شهر ماسالی است. این بخش قبلاً قسمتی از منطقهٔ تالش گشتاسبی که متعلق به ایران بوده‌است می‌باشد که طی قراردادهای گلستان و ترکمانچای از ایران جدا شد. مردم این بخش و بخش‌های لنکران، لریک، یاردیملی، نفت‌چاله و شهرستان آستارا (جمهوری آذربایجان) از اقوام تالش هستند و به زبان برخی نواحی شمال غرب ایران یعنی همان تالشی سخن می‌گویند. این بخش ۷۲۱ کیلومتر مربع وسعت و جمعیتی بالغ بر ۱۸۳۵۰۰ نفر دارد. ماسالی به ساحل دریای کاسپین متصل است.

جغرافیا[ویرایش]

شهرستان ماسالی در جلگه و دشت لنکران و تا حدی در کوه‌های تالش متمرکز است. رایون ماسالی هم‌مرز با رایون‌های لنکران، لریک، یاردیملی، جلیل‌آباد و نفت چاله است. در شرق آن، دریای خزر و غرب آن، کوه‌های تالش و است. حداکثر ارتفاع این منطقه به ۹۱۷ متر می‌رسد، کمترین عمق در دریای خزر با ژرفای-۲۶٫۵ متر است. در این شهرستان(رایون) منابع معدنی و زمین گرمایی وجود دارد. متوسط ​​دما در ماه ژانویه ۲٫۵ درجه سانتی گراد است، همچنین متوسط ​​دما در ماه جولای ۲۵٫۶ درجه سانتیگراد است. متوسط بارندگی سالانه بین ۶۰۰–۸۰۰ میلی‌متر است. بزرگترین و طولانی‌ترین رود شهرستان ویلش چای نام دارد. درختان بلوط، ممرز، راش، انجیلی، آلو و ازگیل نیز در این ناحیه وجود دارند.

طبیعت ماسالی

ریشه واژه[ویرایش]

نام شهر ماسالی و این شهرستان بر گرفته از نام شهر ماسال در ایران است. برخی ریشه واژه آن را از واژه مزال تالشی به معنی کوه مانند می‌دانند.

جمعیت[ویرایش]

طبق اطلاعات رسمی AzStat در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۴، ۲۱۱٬۹۵۱ نفر در این شهرستان زندگی می‌کنند.

تاریخ رسمیت یافتن[ویرایش]

در ۸ آگوست سال ۱۹۳۰، منطقه اداری ماسالی تأسیس شد و نام ماسالی وارد نقشه آذربایجان شوروی به عنوان مرکز منطقه‌ای شد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی