ممرز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ممرز
برگ درخت ممرز اروپایی
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
دسته: گیاهان گلدار
رده: دولپه‌ای‌ها
راسته: توس‌ها
تیره: توسکایان
سرده: Carpinus
L.

درخت مَمرَز Mamraz با نام علمی Carpinus betulus که در نواحی شمال ایران به نام‌های اولس و شَرَم (شَرَم‌دار) نیز معروف است. این درخت بومی اروپای مرکزی، غربی و جنوبی بوده و تا شرق اروپا همچون اوکراین و غرب روسیه نیز امتداد یافته‌است. برای رشد مناسب به هوای گرم نیاز دارد و تنها در ارتفاعات بالای ۶۰۰ متر با درختان بلوط و راش دیده می‌شود. این درخت به فراوانی در شمال ایران در جنگل‌های میان بند دیده می‌شود و بومی جنگل‌های شمال ایران نیز می‌باشد.

دانه آرایشی درخت ممرز اروپایی

ممرز، درختی است با قامتی متوسط که ارتفاع آن بین ۱۵ تا ۲۵ متر بوده که گاهی ارتفاع آن به ۳۰ متر نیز می‌رسد. تنه درخت ممرز (حتی تنه درختان دیرسال) اغلب شیاردار است. پوست درخت صاف و مایل به رنگ سبز خاکستری است. جوانه‌های این درخت بر خلاف نوع راش، بسیار فشرده و نزدیک به ترکه‌ها ی جوان بوده و حداکثر به ۱۰ میلی‌متر می‌رسد. برگ‌های درخت ممرز متناوب الشکل و به طول ۴ تا ۹ سانتی‌متر با رگه‌های برجسته و منحصراً چین دار و حاشیه دندانه دار می‌باشند.

گرده افشانی میوه‌های ممرز به وسیلهٔ باد و بعد از پدیدار شدن برگ‌ها صورت می‌پذیرد و رویش و تخم افشانی این درخت زیاد می‌باشد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]