میدان نفتی عسلویه شرقی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
میدان نفتی عسلویه شرقی
کشورایران
منطقهاستان بوشهر
مکانعسلویه
متصدی (ها)شرکت نفت مناطق مرکزی ایران[۱]
تاریخچه میدان
اکتشاف۱۳۸۴
تولید میدان
نفت درجای برآورد شده۵۲۵ میلیون بشکه (~خطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظارخطای عبارت: عملگر < دور از انتظار×۱۰خطای عبارت: عملگر < دور از انتظار t)
سازندهای تولیدیکنگان و دالان

میدان نفتی عسلویه شرقی، میدان نفتی، در جنوب ایران در ارتفاعات شمال‌غرب بندر عسلویه و میان میدان گازی تابناک و میدان عسلویه غربی، در استان بوشهر واقع شده است.[۲]

درجه سبکی نفت (ای.پی.آی) (API) این میدان ۴۰ است. عمق حفاری در این میدان تا عمق ۲۵۶۰ متری بوده و ذخیره درجای نفتی آن، ۵۲۵ میلیون بشکه می‌باشد. تاکنون لایه‌های مخزنی کنگان و دالان در نواحی و میدان‌ها مجاور مانند میدان تابناک، هما و شانول (منطقه عسلویه) دارای گاز طبیعی بوده‌است و این اولین بار است که، در این لایه نفت سبک کشف شده‌است. جاده دستیابی و موقعیت حفاری چاه، در منطقه سخت گذر و کوهستانی به طول ۱۰ کیلومتر در محدوده زمانی خرداد ۱۳۸۴ تا مرداد ۱۳۸۵ احداث شد.

دکل حفاری در مهرماه سال ۱۳۸۶ شروع و تا عمق ۲۵۶۰ متری، حفاری شد و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۷، پس از آزمایش های کامل از مخزن و لایه‌های مخزنی، عملیات حفاری پایان یافت. نفت تولیدی این میدان، با توجه به تاسیسات پارس جنوبی، می‌توان به راحتی صادر کرد.

منابع[ویرایش]

  1. «حفاری توصیفی و توسعه‌ای در میدان نفتی عسلویه‌شرقی». خبرگزاری فارس. ۵ تیر ۱۳۹۰.
  2. «جزییات سه میدان نفتی کشف شده در عسلویه، اروند و بالارود». نفت نیوز. ۱۰ دی ۱۳۸۵.[پیوند مرده]