ایسپره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ایسپره جزو یکی از طوایف ایل بختیاری است.ایل بختیاری به دو شاخه بزرگ هفت لنگ و چهارلنگ تقسیم می‌شود که طایفه ایسپره جز شاخه چهارلنگ می باشد. این طایفه از دیرباز محمل بزرگ مردانی بوده که باج به فلک هم نمیدادند. به طور مثال مردان این طایفه در سن کم به کدخدایی می‌رسیدند که کر کدخدا نامیده می شدند، کر کدخدا  به اداره امور تیره با طایف می پرداخت.درمیان ایسپره ها، مرحوم کدخدا #حسین‌جون  ولد کدخدا #باریک، به کر کدخدایی معروف شدند.

از طایفه ایسپره مرحوم #حسین‌جون، #حسن، #بهرام، #امیرقلی و #محمدقلی کدخدایی منصوب شدند و مدت اندکی رحمانی ها که خود را از طایفه ایسپره جدا کردند کدخدا #حیاتقلی به امورشان رسیدگی می‌کرد که با آزار و اذیت های دیگر طوایف به جمعیت بزرگ ایسپره ها گرویدند و کدخدای واحد داشتند. البته در طایفه ایسپره، افراد دیگری بودند که نیرو و قوه‌ ای بالفعل برای پشتیبانی کدخدا ها بودند مثل مرحوم #علی‌همت که بیشترین موانست را با خوانینی مثل سالار شجاع داشتند و مرحوم #میرزاقلی که فردی آینده نگر و مدبر بودند و باج به فلک نمی دادند و درحفظ وحدت طایفه ایسپره کوشا بودند و مرحوم #حیاتقلی و مرحوم #محمدتقی که درس غیرت واستقلال و محافظت از برادران و وحدت بخشی را از مرحوم میرزاقلی آموختند و مرحوم عبداله و مرحوم ملابیروم و ......

اکنون دو نفر از سلاله باریک به اداره امور محلی طایفه مبادرت می وررند، ایشان با ایثارگری سعی وافر دارند تا همچون گذشته وحدت بخشی نمایند و مشکلات برادران را مرتفع نمایند.کدخدا #شامحمد بهرامپور همچون کلانتر امیرقلی ؛مرد هفت وچهار هستند و کدخدا #علیمردان همتی همچون علی همت،دل پاک و دلسوز  و مرد عمل هستند.

ثبت است برجریده عالم دوام ما

طایفه‌های چهارلنگ بختیاری[ویرایش]

چهارلنگ[ویرایش]

شاخه چهارلنگ شامل پنج باب می‌باشد، که عبارتند از:

محمود صالح[ویرایش]

محمود صالح، یا مَمصالح، به طایفه‌های زیر تقسیم می‌شود:

محل سکونت[ویرایش]

طایفه ایسپره ییلاق را در اطراف کوه کینو و منطقه لبد واقع در استان چهارمحال بختیاری و همچنین جنوب غرب اصفهان، (شهرستانهای فریدن، فریدون‌شهر و چادگان) سپری می کردنند و با شروع دوره سرما در این مناطق، به شمال خوزستان، برای سپری کردن زمستان کوچ می‌کردند. البته امروزه بیشتر طایفه ایسپره در شهرهای بختیاری نشین استان خوزستان و استان اصفهان ساکن شده‌اند. هرچند هنوز برخی از طایفه ایسپره اطراف کوه کینو استان چهارمحال بختیاری و همچنین کوه گچ در شمال خوزستان بصورت عشایری زندگی می‌کنند.

منابع[ویرایش]

  • خسروی، عبدالعلی. فرهنگ بختیاری، تهران:۱۳۶۸
  • کریمی، اصغر. سفر به دیار بختیاری، تهران:۱۳۶۸
  • تاریخ بختیاری نوشته سردار اسعد بختیاری
  • نیکزادامیرحسینی، کریم. شناخت سرزمین بختیاری، اصفهان:۱۳۵۴