باورساد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

باورساد یا باورصاد، طایفه‌ای از شاخه چهارلنگ ایل بختیاری، از باب کیان ارثی و یکی از طوایف زیرمجموعه طایفه سهونی می‌باشد.[۱]

جایگاه طایفه ای در ایل بختیاری[ویرایش]

ایل بختیاری از دو شاخه بزرگ چهارلنگ و هفت لنگ تشکیل می‌شود. شاخه چهارلنگ مشتمل بر پنج باب از قرار محمود صالح، کیان ارثی، زلقی ،موگویی و ممیوند است. باب کیان ارثی (گاهی کنرسی نوشته می‌شود) خود به تعداد زیادی طایفه دیگر تقسیم می‌شود که شامل ایلسهونی می‌باشد.ایل سهونی شامل طوایف باورصاد،حموله،کهیش،شنگی،ساد و مترک است. به طور کلی جایگاه طایفه باورصاد در قوم بختیاری از قرار زیر است [۱] [۲] :

چهارلنگ

کیان ارثی

سهونی

باورصاد

وجه تسمیه[ویرایش]

نام این طایفه از نظر نگارش، گاهی باورساد و گاهی نیز باورصاد نوشته می‌شود و واژه‌ای پهلوی بوده و به معنای محکم و استوار درایمان و باور می‌باشد.

سهونی[ویرایش]

ایل سهونی از اتحاد سه طایفه بختیاری تحت یک مدیریت واحد بوجودآمده است. طایفه سهونی یکی از شعب چهارلنگ کیان ارثی بوده‌است. در دوران مصادف با ایلخانی محمد تقی خان بختیاری این طایفه به تدریج قدرت گرفت، که تا حدودی بعلت نزدیکی سردار شفیع خان سهونی به محمدتقی خان بازمی‌گردد.

سهونی، به معنی سه خانواده یا سه خانه می‌باشد و اشاره دارد، به سه طایفه زیرمجموعه آن.[۳]

سه طایفه زیرمجموعه طایفه سهونی، عبارتند از:

تش‌های طایفه باورساد[ویرایش]

طایفه باورساد، از ۹ تش، تشکیل شده‌است.

تش‌ها یا زیر مجموعه طایفه باورصاد، به قرار زیر است:

 • هلیلی
 • خواجه
 • گنج علیوند
 • شنگی
 • ورمحمود
 • شامی
 • مترک
 • کورکور
 • کرشهی

محل سکونت[ویرایش]

برای سالیان متمادی طایفه باورصاد از عمده مالکان مسجد سلیمان بوده اند.[۴] : برخی از محلهای تمرکز آن ها عبارتند از دروازه مسجد سلیمان، زمان آباد، قله تل، نصیرآباد، باغ عبده شاه، باغ چشمه علی مسجد سلیمان، چه درخت، برد سرغلیان و تنگ مو.

و

محل سکونت ییلاقی، یا سردسیر آن‌ها عبارتند از اوج بغاز، کرسنک، وانان، مرغملک، فارسان، بارده، ورعبدالله و سامان، و استان چهارمحال بختیاری، می‌باشد.[۵]

زادگاه طایفه باورساد[ویرایش]

در ییلاق روستاهای اوج بغاز مرغملک و تمام اطراف آن کرسنک و آولیشون بهترین مناطق سردسیر بختیاری متعلق به این تبار بوده‌است. روستای ورعبدالله واقع در شمال استان چهارمحال و بختیاری، می‌باشد که بعداً به قلمرو طایفه باورصاد اضافه گردیده‌است. مؤسس روستای ورعبداله "" مرحوم کربلایی موسی محمودی بابرصاد "" از تش ورمحمود می‌باشند. ورعبدالله، در غرب شهرکرد و در استان چهارمحال و بختیاری واقع است. تاریخ تأسیس این روستا، سال ۱۳۰۳شمسی می‌باشد.

جمعیت آن در سال ۱۳۱۳ بالغ بر ۳۶۸ نفر و جمعأ ۶۲ خانوار داشت. هم‌اکنون ۹ خانه در این روستا پابرجاست و دیگر منازل، به دلیل عدم رسیدگی، ویران شده‌اند.

جستارهای وابسته[ویرایش]


منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ سردار اسعد، علیقلی خان؛ لسان السلطنه سپهر، عبدالحسین (۱۳۹۳). تاریخ بختیاری. به کوشش جمشید کیان فر. انتشارات اساطیر. ص. ۶۱۷.
 2. عیدیوندی، حافظ (۱۳۷۵). نگرشی بر ایل بختیاری. انتشارات آیات اهواز. ص. ۷۳.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ حسین پور حموله، حجت از بختیاری تا حموله
 4. عیدیوندی، حافظ (۱۳۷۶). نگرشی بر ایل بختیاری. انتشارات آیات اهواز. ص. ۱۵۷.
 5. عیدیوندی، حافظ. مروری بر تاریخ ایران از سپیده دم تاریخ و نگرشی بر ایل بختیاری
 • شهنی، داریوش. نگرشی بر ایل بختیاری و طایفه شهنی. اهواز: انتشارات معتبر، ۱۳۸۵
 • حسین پور حموله، حجت از بختیاری تا حموله
 • کتاب شجره نامه بختیاری طایفه باورصاد تش هلیلی، نوشته هوشنگ صالحی پور. تهران ۱۳۹۳