شالو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شالو یکی ازطوایف هفت‌لنگ ایل بختیاری و دینارانی باب می باشد که از 13 تیره تشکیل شده است.

تیره های طایفه شالو[ویرایش]

 1. تیره راکی
 2. تیره فرهادی
 3. تیره میوندی
 4. تیره عیسی محمدی
 5. تیره حیدرخانی
 6. تیره کاووسی
 7. تیره طاهری
 8. تیره همدمی
 9. تیره ورلی
 10. تیره سیف الدین وند
 11. تیره سادات سید احمد
 12. تیره محمدآقایی
 13. تیره صادقی
 14. تیره لوک
 15. تیره لری
 16. تیره شیرازی

جغرافیای طایفه شالو[ویرایش]

 1. استان چهارمحال و بختیاری: در شهرستان هاي کوهرنگ، اردل، فارسان، لردگان و خانمیرزا سكونت يافته اند.
 2. استان خوزستان: در شهرستان هاي اندیکا، ایذه، باغ‌ملک، گتوند، هفتکل و رامهرمز سكونت يافته اند.
 3. البته تعداد زیادی از طایفه شالو به شهرستان شهرکرد، شهرستان مسجدسلیمان و استان اصفهان مهاجرت کرده اند.

تاریخچه[ویرایش]

قدیمی‌ترین سندی که دربارهٔ طایفه شالو بدست آمده‌است، مربوط به قرن هشتم هجری قمری می‌باشد، که بر اثر یک جابجایی منطقه‌ای، به اران و آذربایجان مهاجرت کرده، سپس بخشی از گیلان را به تصرف خود درآوردند. در آخر قرن هشتم، گروهی از آنان به منطقه فعلی کرمانشاه مهاجرت کردند و برای همیشه، در این دیار ماندگار شدند.

در تذکره امامزاده شاهزاده عبدالله، معروف به شاه قطب الدین، که در سال ۸۷۵ قمری نوشته شده، ایل شالو اولین ایل های بختیاری بود، که در شمار مریدان این امامزاده قرار گرفته‌است.

تا اواخر دوران صفوی بخش کوچکی از مناطق بختیاری نشین(دینارون روستای قراب)، توسط ریش سفیدان شالو اداره می‌شد، که معروفترین آنها "محمد خون شالو،(که به دست سلتیشه سرملی از طایفه سهید کشته شد) عیسی خون و علی نقی خون شالو هستند.

طایفه شالو و مدملیل، دو طایفه بسیار قدیمی هستند، که در طول چند صد سال، به عنوان متحد و همراه هم در عرصه‌های تاریخی حضور و مشارکت فعال داشته‌اند.

طایفه شالو، در بین ایل های بختیاری یکی از اولین طوایفی است، که به مذهب شیعه روی آورد و در شمار یاران و پیروان سید احمد ملقب به شیخ تلغر از علمای مهاجر نجف شده و به همین دلیل چند صد سال است، که خود را مرید سادات هفت شهیدان می‌دانند و به سادات آن احترام و ارج زیادی می‌نهند. بیشترین زائر امامزادگان هفت شهیدان نیز، اعضای طایفه شالو هستند…

آثار تاریخی[ویرایش]

معروف‌ترین آثار تاریخی در مناطق شالو نشین عبارتند از: پل تاریخی شالو، قلعه حیدرخان در رکعت، آثار و گور دخمه‌های دوره الیمایی در باجول، سنگ نبشته دوره صفوی در رکعت، آسیاب‌های بسیار قدیمی که به زیر آب رفتند. گدار بلوطک در منطقه شالو قرار دارد که هر سال عشایر از آن عبور می‌کردند.

آثار برجای مانده از حاکمان شالو عبارتنداز: قلعه شالو و مالو؛ در اندیکا، بناهای مخروبه در عقیلی و تالار و قبرستان قدیمی در عزیزآباد دیناران.گی

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • بختیاری، قائد. فرهنگ بختیاری

فرهنگ بختیاری. اسدی فر. رشید