جبهه پایداری انقلاب اسلامی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جبههٔ پایداری انقلاب اسلامی
جبهه سوم تیر
دبیرکل مرتضی آقاتهرانی
سخنگو ناصر سقای بی ریا
رهبر معنوی محمدتقی مصباح یزدی
شعار عقلانیت، معنویت و عدالت، حول محور ولایت
بنیانگذاری ۶ مرداد ۱۳۹۰
ستاد تهران
روزنامه هفته‌نامه ۹ دی
مرام اصولگرایی
دین شیعه دوازده‌امامی
خبرگزاری همبسته رجا نیوز
مجلس شورای اسلامی
۲۳ از ۲۹۰
[نیازمند منبع]
مشترک با جبهه متحد
۵۹ از ۲۹۰
[نیازمند منبع]
کشور  ایران
وبگاه
www.jebhepaydari.ir
سیاست در ایران
حزب‌های سیاسی
انتخابات

جبههٔ پایداری انقلاب اسلامی معروف به جبههٔ پایداری، جریان اعتقادی - سیاسیِ است که در سال ۱۳۹۰ پس از وقایع انتخابات سال ۱۳۸۸ و خانه نشینی احمدی‌نژاد و مطرح شدن جریان انحرافی که منجر به ایجاد اشتقاق میان اصول گرایان گردید؛ اعلام موجودیت نمود. در این جبهه افرادی از همکاران قبلی دولت‌های نهم و دهم، برخی اعضای فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس، برخی اعضای قرارگاه عمار و تعداد دیگری از شخصیت‌های مطرح سیاسی حضور دارند.

این جبهه خود را این چنین معرفی نموده است:

جبهه پایداری انقلاب اسلامی تحت رهنمود و هدایت فقیهان وارسته جهت انسجام نیروهای اصیل و ولائی تشکیل شده است و به امید خدا استمرار این حرکت پایدار خواهد بود. این جبهه در اصل بمنظور پیشگیری از سرخوردگی و خروج از بلاتکلیفی نیروهای اصیل انقلاب که تعهد بیشتری در پایبندی به اصول نظام و آرمان‌های امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری (مدظلّه) دارند، تشکیل شده است. شکل گیری این جبهه مبتنی بر نگاه غیرحزبی می‌باشد و اعضاء آن تمامی کسانی هستند که پایبندی کامل خود را به شاخص‌های مکتب امام (ره) نشان داده و ضمن عدم همراهی و یا سکوت در قبال فتنه ۸۸، با اتخاذ مواضع شفاف در مقابل فتنه گران ایستاده و نیز با جریان انحرافی کوچکترین همراهی و موافقت نداشته و همچنین تابع احزاب باطلی چون جریان کارگزاران غرب زده و اصلاح طلبان دین ستیز نباشند.[۱]

بنابراین اصول جبهه پایداری به این شرح است: ۱-وحدت حول محور ولایت مطلقه فقیه ۲-بیزاری از عاملین فقته ۸۸ (عاملین حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم) ۳-بیزاری از ساکتین فتنه ۸۸ ۴-بیزاری از جریان انحرافی (طیف محمود احمدی‌نژاد)

یکی از ویژگی‌های جبهه پایداری این است که باید چند نفر از فقها مثل شورای نگهبان بر مصوبات آن نظارت داشته باشند. از این رو سه نفر از فقیهان عادل، زمان‌شناس، عالم و آشنا به نظرات و مبانی فکری ولایت فقیه در شورای فقاهتی جبهه پایداری حضور دارند تا دقیقاً رفتار و کارهای ما را با میزان ولایت فقیه تطبیق دهند. بجز آیت الله مصباح یزدی و مرحوم آیت الله خوشوقت یکی دیگر از آقایان در شورای فقاهتی حضور داردکه مایل نیست اسمش مطرح شود، و چز اعضای جبهه پایداری کسی او را نمی‌شناسد.[۲]

انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم[ویرایش]

انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم[ویرایش]

کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت دولت نهم و سخنگوی پیشین این جبهه قرار بود که نامزد این جریان در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۹۲ باشد؛ که صلاحیتش توسط شورای نگهبان تأیید نشد و به دنبال آن سعید جلیلی به عنوان نامزد این جبهه وارد کارزار انتخابات خرداد ۹۲ شد.

این گروه سیاسی با مطرح کردن دو شعار «رقابت درون‌گروهی» و «رفراندوم هسته‌ای» در این دور از انتخابات ریاست جمهوری حاضر بود و سعید جلیلی نماینده انخاباتی این جبهه در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۹۲ در رتبه سوم و پس از محمدباقر قالیباف قرار گرفت.

دوره دولت یازدهم[ویرایش]

جبهه پایداری از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم، از منتقدین سرسخت دولت حسن روحانی محسوب می‌شود. نمایندگان این جبهه در مجلس نسبت به تصمیمات و به خصوص دیپلماسی دولت روحانی و قراردادهای اتمی با گروه ۵ + ۱، موضوع عفاف و حجاب و نحوه برخورد با افرادی که جبهه پایداری، آنها را عناصر فتنه می‌نامد؛ اعتراض دارند. نمایندگان هوادار این جریان سیاسی در مجلس تا کنون توانسته‌اند به چند نفر از وزیران دولت روحانی، کارت زرد داده و وزیر علوم این دولت را استیضاح و برکنار کنند. همچنین طرفداران این حزب تاکنون توانسته‌اند چندین گردهم‌آیی و تظاهرات اعتراضی در خیابان‌های ایران و همچنین همایش‌ها و جلساتی در نقد عملکرد دولت یازدهم را ساماندهی کنند.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. «عکس: «دربارهٔ جبهه پایداری انقلاب اسلامی»(فارسی)‎. پایگاه جبهه پایداری، 90/04/29. بازبینی‌شده در 05 آبان 1394. 
  2. «عکس: «جبهه پایداری انقلاب اسلامی» به‌زودی اعلام موجودیت می‌کند»(فارسی)‎. خبرگزاری فارس، 90/04/29. بازبینی‌شده در 04 آبان 1394. 
  3. عرض اندام پایداری با استیضاح دانا خبرگزاری فرارو

پیوند به بیرون[ویرایش]