جبهه پایداری انقلاب اسلامی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جبههٔ پایداری انقلاب اسلامی
جبهه سوم تیر
دبیرکل مرتضی آقاتهرانی
سخنگو ناصر سقای بی ریا
رهبر معنوی محمدتقی مصباح یزدی
شعار معنویت، سازش و تسلیم هرگز
بنیانگذاری ۶ مرداد ۱۳۹۰
ستاد تهران
روزنامه هفته‌نامه ۹ دی
مرام اصولگرایی
دین شیعه دوازده‌امامی
خبرگزاری همبسته رجا نیوز
مجلس شورای اسلامی
۲۳ از ۲۹۰
[نیازمند منبع]
مشترک با جبهه متحد
۵۹ از ۲۹۰
[نیازمند منبع]
کشور  ایران
وبگاه
www.jebhepaydari.ir
سیاست در ایران
حزب‌های سیاسی
انتخابات

جبههٔ پایداری انقلاب اسلامی معروف به جبههٔ پایداری، جبهه‌ای سیاسیِ ایرانی است که در سال ۱۳۹۰ عده‌ای از اصولگرایان و برخی اعضای پیشین دولت احمدی‌نژاد تشکیل دادند.

سایر گروه‌های سیاسی اصولگرا در ایران، رفتارها و گفتمان این گروه را نسنجیده و تخریب‌کننده چهره جریان اصولگرایی در جامعه می‌دانند.[۱]

انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم[ویرایش]

کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت دولت نهم و سخنگوی پیشین این جبهه قرار بود که نامزد این جریان در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۹۲ باشد؛ که صلاحیتش توسط شورای نگهبان تایید نشد و به دنبال آن سعید جلیلی به عنوان نامزد این جبهه وارد کارزار انتخابات خرداد ۹۲ شد.

این گروه سیاسی با مطرح کردن دو شعار «رقابت درون‌گروهی» و «رفراندوم هسته‌ای» در این دور از انتخابات ریاست جمهوری حاضر بود و سعید جلیلی نماینده انخاباتی این جبهه در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۹۲ در رتبه سوم و پس از محمدباقر قالیباف قرار گرفت.

دوره دولت یازدهم[ویرایش]

جبهه پایداری از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم، از منتقدین سرسخت دولت حسن روحانی محسوب می‌شود. نمایندگان این جبهه در مجلس نسبت به تصمیمات و به خصوص دیپلماسی دولت روحانی و قراردادهای اتمی با گروه ۵ + ۱، موضوع عفاف و حجاب و نحوه برخورد با افرادی که جبهه پایداری، آنها را عناصر فتنه می‌نامد؛ اعتراض دارند. نمایندگان هوادار این جریان سیاسی در مجلس تا کنون توانسته‌اند به چند نفر از وزیران دولت روحانی، کارت زرد داده و وزیر علوم این دولت را استیضاح و برکنار کنند. همچنین طرفداران این حزب تاکنون توانسته‌اند چندین گردهم‌آیی و تظاهرات اعتراضی در خیابان‌های ایران و همچنین همایش‌ها و جلساتی در نقد عملکرد دولت یازدهم را ساماندهی کنند.[۲]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]