سعید زیباکلام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سعید زیباکلام مفرد (زادهٔ ۱۳۳۲ در تهران) عضو هیأت علمی گروه فلسفهٔ دانشگاه تهران و محقق فلسفه‌های پست‌مدرن و فلسفهٔ سیاست است.

برخی از کتاب‌های او به عنوان منابع درسی در رشته‌های فلسفه و جامعه‌شناسی تدریس می‌شود و کتاب معرفت‌شناسی اجتماعی وی در سال ۱۳۸۵ به عنوان کتاب سال ایران، برگزیده شده‌است.[۱][۲] او برادر صادق زیباکلام و فاطمه زیباکلام است.

زندگینامه[ویرایش]

وی در تهران زاده شد. مهندسی برق و الکترونیک را در ۱۳۵۶ در انگلستان به‌پایان رساند و در همان سال دورهٔ کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی انقلاب را در دانشگاه برادفورد آغاز کرد. سعید در ۱۳۵۷ به ایران بازگشت. وی از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۹ به تحصیل دورهٔ دکترا فلسفه را در دانشگاه لیدز مشغول بود.[۳]

او تا سال ۱۳۶۵ از مسئولین ارشد وزارت امور خارجه ایران بوده‌است.[۴] او در سال ۱۳۶۹ با مدرک دکترای فلسفه علم دانشگاه لیدز انگلستان به ایران بازگشت.[۴]

در حال حاضر دانشیار گروه فلسفه دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران است.[۵] وی سابقهٔ عضویت در هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه امام صادق را داراست. وی همچنین عضو سایق هیات علمی انجمن حکمت و فلسفه و مدرس سابق فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف می‌باشد.

دیدگاه های سیاسی[ویرایش]

وی در مصاحبه ای باسایت رجانیوز، تحت عنوان "سوم تیر؛ مصافی به قدمت تاریخ"[۱]، به حمایت از رئیس جمهور دولت نهم پرداخت. وی همچنین در یادداشتی تحت عنوان "دو گزینه بنیانی پیش‌روی اصلاح‌طلبان ابطال‌خواه" [۲]در خصوص ماجراهای بعد از انتخابات دهم به انتقاد از اصلاح طلبان پرداخت و نوشت: "گمان نمی‌کنم هیچ ناظر منصفی بتواند انکارکند که شورای نگهبان، وزارت کشور و سایر مراجع ذی‌ربط ظرف چندین روز گذشته انواع رفتارها و اشارات حاکی از مذاکره‌پذیری و مصالحه‌پذیری را از خود بروز داده‌اند. و ظواهر و قرائن حکایت‌می‌کند که در پشت میز مذاکره انعطاف‌پذیری بسیار بیشتری قابل انتظار است. و این همه حکایت از بصیرت و دوراندیشی حاکمیت و رهبری نظام در این موضع‌می‌کند."

آثار[ویرایش]

از آثار وی می‌توان به تالیف و ترجمه ۳ کتاب و انتشار بیش از ۲۰ مقاله در مجلات داخلی و خارجی اشاره نمود.[۶]

کتاب‌ها[ویرایش]

 • معرفت‌شناسی اجتماعی (۱۳۸۴) [۷]
 • چیستی علم:درآمدی بر مکاتب علم‌شناسی فلسفی (ترجمه)(چاپ هشتم-۱۳۸۷)[۸]
 • طرح و نقد نظریه لیبرال دموکراسی (ترجمه)[۹]
 • ساختار انقلاب‌های علمی، تامس کوهن، سعید زیباکلام (مترجم)، تهران: انتشارات سمت
 • خلاف جریان، سعید زیباکلام، تهران: سوره مهر

پانویس[ویرایش]

 1. «چیستی علم : درآمدی بر مکاتب علم شناسی فلسفی»(فارسی)‎. سمت. 
 2. «معرفت‌شناسی اجتماعی ( طرح و نقد مکتب ادینبورا )»(فارسی)‎. سمت. 
 3. سعید زیباکلام (۱۳۸۴)، معرفت‌شناسی اجتماعی: طرح و نقد مکتب ادینبورا، سمت. به‌نقل از متن پشت جلد.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ «گفتگوی رجانیوز با دکتر سعید زیباکلام»(فارسی)‎. جامعهٔ اسلامی دانشجویان، ۷ تیر ۱۳۸۷. بازبینی‌شده در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۸۸. 
 5. «گفتگو با دکتر سعید زیباکلام»(فارسی)‎. موسسهٔ انتشارات امیرکبیر. بازبینی‌شده در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۸۸. 
 6. «صفحه دکتر سعید زیباکلام در پایگاه دانشگاه تهران»(فارسی)‎. دانشگاه تهران. 
 7. «معرفت‌شناسی اجتماعی ( طرح و نقد مکتب ادینبورا )»(فارسی)‎. سمت. 
 8. «چیستی علم : درآمدی بر مکاتب علم شناسی فلسفی»(فارسی)‎. سمت. 
 9. «طرح و نقد نظریه لیبرال دموکراسی»(فارسی)‎. سمت. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

وبگاه رسمی