میر اسدالله مدنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اسدالله مدنی)
پرش به: ناوبری، جستجو

میراسدالله مدنی دهخوارقانی (۱۲۹۳ در آذرشهر-۲۱ شهریور ۱۳۶۰ در تبریز)، نماینده دورهٔ اول مجلس خبرگان[۱] و امام جمعهٔ تبریز بود که حین اقامهٔ نماز، مورد سؤقصد قرار گرفته و کشته شد. از او در ایران با عنوان «دومین شهید محراب انقلاب اسلامی» یاد می‌شود.

قبر سید اسدالله مدنی در جوار بارگاه فاطمه معصومه در قم

زندگینامه[ویرایش]

در ۱۲۹۳ هجری خورشیدی در آذرشهر از توابع تبریز، به دنیا آمد. در چهار سالگی مادر خود را از دست داد و نزد نامادری و پدرش آقا میرعلی بزرگ شد.

مدنی دروس ابتدایی علوم دینی را در حوزه علمیه یزد فراگرفت و برای ادامهٔ تحصیل عازم قم شد و در آن‌جا تحصیلات خود را به پایان رساند. وقتی نواب صفوی مصمم به مبارزهٔ مسلحانه شد، در تهیهٔ اسلحه وی را یاری کرد. سپس چندین سال در حوزهٔ علمیهٔ نجف به تدریس مشغول گشت. در حوزهٔ نجف در بین دوستان آیت‌الله مدنی معروف بود که «اسلحه‌ای که نواب صفوی تهیه کرد با پول کتاب‌های مدنی بود.»[۲] از جمله شاگردان او در این دوره می‌توان به عارف حسینی اشاره نمود.

فعالیت سیاسی[ویرایش]

در سال ۱۳۴۹ به ایران بازگشت و بر اثر مخالفت با حکومت پهلوی دوم به کنگان تبعید شد.

به دنبال مبارزات مدنی، وی طی دهه ۱۳۴۰ چندین بار توسط ساواک دستگیر و تبعید شد. در چنین شرایطی مدنی به بیماری سل ریوی مبتلا شد. با برررسی پرونده پزشکی مدنی و قوت گرفتن احتمال درگذشت مدنی در اثر این بیماری، ساواک برای فرار از فشارهای طیف مذهبی جامعه در سال ۱۳۵۱ مدنی را به دره مرادبیک در حوالی همدان تبعید کرد.[۳][۴]

پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ ایران به نمایندگی از همدان به مجلس خبرگان راه یافت و بعداً به عنوان امام جمعه تبریز منصوب شد.

مرگ[ویرایش]

مدنی سرانجام در ۲۱ شهریورماه ۱۳۶۰ در حال اقامهٔ نماز جمعه ترور شد. مسئولیت ترور او را سازمان مجاهدین خلق ایران بر عهده گرفت. اسدالله مدنی دومین شهید محراب انقلاب اسلامی لقب گرفته‌است.[۵]

اساتید[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. بیستم شهریورماه سالروز شهادت شهید محراب آیت‌الله سید اسدالله مدنی در سال ۱۳۶۰
  2. اندیشه قم
  3. «امدادهای الهی در مسیر پیروزی انقلاب»(فارسی)‎. کانون خبر. بازبینی‌شده در 27 تیر 1394. 
  4. حسین بهزاد. مهتاب خین، روایت فرمانده بسیجی حسین همدانی از انقلاب، کردستان و همدان. چاپ چهارم. فاتحان، 1389. 27 و 28. شابک ‎۹۷۸-۶۰۰-۹۱۶۶-۹۰-۹. 
  5. تبیان
  6. شهید مدنی جلوه اخلاص، سعید عباس‌زاده، ص ۲۵.