لطف‌الله میثمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
لطف‌الله میثمی
زادروز ۱۳۱۹
اصفهان
محل زندگی تهران
ملیت ایرانی
پیشه صاحب امتیاز دو ماهنامه چشم‌انداز ایران
دین اسلام
وبگاه
مجله چشم‌انداز ایران


لطف‌الله میثمی در روز اول آبان سال ۱۳۱۹ در اصفهان متولد شد.[۱] تحصيلات ابتدايي تا كلاس نهم را در مجموعه آموزشي قدسيه تحصيل كرد،همزمان با تحصیل سال دهم ، در بازار شاگردی نیز می کرد بعدا تحصیلاتش را در دبیرستان هاتف اصفهان به پایان رساند .[۲] در سال ۱۳۳۸ وارد دانشگاه تهران شد ، به تحصیل رشته معدن پرداخت و سپس رشته مهندسي نفت را انتخاب كرد و در سال ۱۳۴۲ در اين رشته فارغ التحصيل شد.[۳] او در جلسات مسجد هدایت و سخنرانیهای آیت الله طالقانی شرکت می‌کرد.

او دانش‌آموخته مهندسی نفت از دانشکده فنی تهران و باجناق محمد حنیف نژاد است. در جریان مبارزه مسلحانه با رژیم شاه، در شب ۲۸ مرداد سال ۱۳۵۳ در حالی که در خانه‌ای تیمی مشغول ساختن بمب دست ساز (صوتی) بود، بمب در دستانش منفجر و از همین رو دست چپ و هر دو چشمش به شدت صدمه دیده، نابینا شد و در پی آن امکان فرار از او سلب و دستگیر و زندانی شد. در این اتفاق خانم دکتر سیمین صالحی هم همراه او بود که وی نیز از یک چشم نابینا شد. در این زمان میثمی در شاخه نظامی و تحت مسئولیت بهرام آرام قرار داشت. این حادثه ضربه بدی برای شاخه نظامی بود.
در زندان به دنبال مارکسیست شدن بخشی از اعضای سازمان، او سردمدار جریانی شدکه ضمن پافشاری بر مواضع پیشین و مجاهد خواندن خود، نهایتاً به تأیید ولایت فقیه آیت الله خمینی تن داد. اختلاف اصلی او با رجوی بر سر اصرار او برای ریشه یابی انحراف عقیدتی رخ داده در سازمان از طریق فعالیت بیشتر در زمینه ایدئولوژی و رفع ریشه‌های انحراف مزبور بود، که به اعتقاد رجوی اولویت نداشت.

پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ به همراه جمعی از همفکرانش - نظیر مهدی غنی - در قالب تشکلی موسوم به «نهضت مجاهدین خلق ایران» به حمایت از جمهوری اسلامی با حفظ دیدگاه انتقادی پرداخت. با این حال هرگز مجوز فعالیت برای تشکل مزبور به او داده نشد و علاوه بر این، دو بار زندان، یک بار توقیف نشریه سیاسی - ایدئولوژیک «راه مجاهد»، و تضییقات دیگر را هم تجربه کرد.

او به لحاظ فکری به افرادی نظیر دکتر رضا رئیس طوسی و دکتر محمد محمدی گرگانی، در کنار افراد و جریانهایی نظیر آیت الله حسینعلی منتظری، دکتر حبیب الله پیمان (جنبش مسلمانان مبارز)، دکتر کاظم سامی و دکتر قهاری (جاما)، مهندس عزت‌الله سحابی (نشریه ایران فردا)، و دکتر ابراهیم یزدی (نهضت آزادی ایران) نزدیک می‌باشد و در سالهای اخیر به «ملی - مذهبی» معروف شده‌اند. هم اکنون او صاحب امتیاز و مدیر مسئول ماهنامهٔ «چشم‌انداز ایران» است که به این طیف نزدیک است و مقالاتی از افراد ذکر شده را به چاپ می‌رساند.

لطف‌الله میثمی از همراهان مهدی بازرگان و یدالله سحابی بنیانگذاران نهضت آزادی ایران است و رابطه نزدیکی هم با بنیانگذاران سازمان مجاهدین خلق داشته است.

او پس از این واقعه دستگیر و به اعدام محکوم شد، اما حکم اعدامش با یک درجه تخفیف به حبس ابد تبدیل شد.

او حدود سه ما پیش از انقلاب بهمن ۵۷ همراه با محمود طالقانی و آیت الله حسینعلی منتظری از زندان آزاد شد.

آقای میثمی از سال‌های ابتدای انقلاب دست به فعالیت مطبوعاتی زد. انتشار دوماهنامه چشم‌انداز ایران در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی آغاز شد. آقای میثمی پیش از آن هم مجله راه مجاهد را منتشر می‌کرد که به حکم دادگاه توقیف شده بود.

بخش عمده‌ای از مجله چشم‌انداز ایران که به مدت ۱۲ سال منتشر می‌شد، به خاطرات اعضای نهضت آزادی و سازمان مجاهدین خلق تا پیش از انقلاب اسلامی اختصاص داشت.

از جمله پرونده‌هایی که این مجله به مدت طولانی دنبال می‌کرد، موضوع ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ و ورود سازمان مجاهدین خلق به جنگ مسلحانه با نظام جمهوری اسلامی بود.

آخرین شماره چشم‌انداز ایران که تاکنون منتشر شده مربوط مهر و آبان سال جاری(۱۳۹۰) است.

آقای میثمی در این شماره دربارهٔ نسبت «محمود طالقانی با بنیانگذاران مجاهدین [خلق] و مشی مسلحانه» این گروه گفت و گویی انجام داده است.

مأموران امنیتی از خروج آقای میثمی از کشور که قصد سفر به مالزی را داشت جلوگیری کردند.

قرار بود آقای میثمی در مراسم عزاداری ایرانیان شیعه در مالزی سخنرانی کند. (آذر ۹۰)

لطف‌الله میثمی، صاحب امتیاز و مدیر مسئول نشریه چشم‌انداز ایران اعلام کرده است که دادگاه انقلاب امتیاز این مجله را لغو و خود او را به مدت پنج سال از فعالیت مطبوعاتی و حزبی وعضویت در گروه‌ها و سازمان‌ها منع کرده است.

حکم دادگاه انقلاب در محکومیت مجله چشم‌انداز ایران مربوط به حدود دو ماه پیش است، اما به گفته آقای میثمی، به تازگی(۱۷ آذر ۱۳۹۰) به دست او رسیده است.

دوماهنامه چشم‌انداز ایران از معدود مجلات سیاسی باقی مانده از دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی در ایران است که دیدگاه فعالان سیاسی موسوم به ملی-مذهبی‌ها را بازتاب می‌دهد.

لطف‌الله میثمی در وب سایت شخصی خود نوشته است که روز گذشته، شانزدهم آذر ماه نامه‌ای فوری از اداره حقوقی وزارت ارشاد در دفتر نشریه دریافت کرده است که امتیاز مجله چشم‌انداز ایران در تاریخ ۳۰ شهریور ۱۳۹۰ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب لغو شده است.

آقای میثمی می‌نویسد که در این دوره نه به دادگاه انقلاب احضار شده و نه تفهیم اتهام صورت گرفته و نه از دادگاه بدوی و تجدید نظر آن خبری داشته و نه در دادگاهی حضور یافته و نه فرصتی برای اعتراض به حکم دادگاه داشته است.

مطابق قانون مجازات اسلامی که دادگاه‌های کیفری ایران بر اساس آن حکم صادر می‌کنند، متهمان پس از صدور حکم دادگاه بیست روز فرصت دارند که نسبت به آن اعتراض کنند، اما با ابلاغ حکم لغو امتیاز مجله چشم‌انداز ایران دو ماه پس از صدور آن، عملاً این فرصت از دست رفته است.

به گفته مدیر دوماهنامه چشم‌انداز ایران، معاونت مطبوعاتی و یا هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت ارشاد هم از این حکم اطلاعی نداشته‌اند.

منابع[ویرایش]

  • "اینجانب نه به دادگاه انقلاب احضار و نه تفهیم اتهام شده‌ام و نه از دادگاه بدوی و تجدید نظر آن خبری داشته‌ام و نه در دادگاهی حضور یافته‌ام و نه فرصتی برای اعتراض به حکم دادگاه داشته‌ام و نه از چنین حکمی معاونت مطبوعاتی و یا هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت ارشاد اطلاع داشت."امتیاز مجله چشم‌انداز ایران 'بدون اطلاع متهم' در دادگاه لغو شد

پیوند به بیرون[ویرایش]

مجلهٔ چشم‌انداز ایران[پیوند مرده]

مجموعه «خشتِ خام» / نوبتِ 11 / گفتگو با لطف الله میثمی

  1. [‏http://www.meisami.net/bio.htm «زندگينامه مهندس لطف الله ميثمي»]. چشم انداز ایران. بازبینی‌شده در ‏۲ ژانویهٔ ۲۰۱۷. 
  2. [‏http://www.meisami.net/bio.htm «زندگينامه مهندس لطف الله ميثمي»]. چشم انداز ایران. بازبینی‌شده در ‏۲ ژانویهٔ ۲۰۱۷. 
  3. [‏http://www.meisami.net/bio.htm «زندگينامه مهندس لطف الله ميثمي»]. چشم انداز ایران. بازبینی‌شده در ‏۲ ژانویهٔ ۲۰۱۷.