آذر رضایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زادروز۱۳۳۹
تهران
درگذشت۱۹ بهمن ۱۳۶۰
خانه تیمی زعفرانیه
حزب سیاسیسازمان مجاهدین خلق

آذر رضایی در سال ۱۳۳۹ در تهران متولد شد. وی دختر خلیل رضایی و خواهر کوچک احمد رضایی، مهدی رضایی و رضا رضایی که هر سه برادر طی ضربه‌های سال‌های ۱۳۵۰ و ۱۳۵۱ به سازمان مجاهدین خلق توسط ساواک کشته شدند. آذر از همان دوران کودکی تحت تربیت برادرانش بویژه احمد قرار گرفت و خانواده رضایی در کل همه اعضای سازمان محسوب می‌شدند. آذر از سنین نوجوانی فعالیت‌های فرهنگی سازمان را درمدارس بر عهده گرفت.[۱]

در سال‌های ۱۳۵۳ و ۱۳۵۴ دو بار توسط ساواک دستگیر و سپس آزاد شد.

آذر رضایی در بهار سال ۱۳۵۹ با موسی خیابانی عضو مرکزیت سازمان مجاهدین خلق که نفر دوم سازمان بعد از مسعود رجوی بود ازدواج کرد.[۲]

بعد از رخدادهای خرداد سال ۱۳۶۰ و ورود سازمان مجاهدین خلق به فاز نظامی، با تشکیل شورای ملی مقاومت مسعود رجوی به عنوان مسئول شورا در مرداد همان سال به فرانسه رفت. پس از این فرماندهی سازمان بر عهده موسی خیابانی واگذار شد و زندگی و فعالیت‌های اعضای سازمان مجاهدین خلق در خانه‌های تیمی ادامه یافت.

۱۹ بهمن ۱۳۶۰[ویرایش]

در تاریخ ۱۹ بهمن ۱۳۶۰ بدنبال لو رفتن خانه تیمی زعفرانیه که آذر رضایی، موسی خیابانی و اشرف ربیعی همسر مسعود رجوی در آن خانه سکونت داشتند، آن‌ها به همراه نوزده نفر دیگر از اعضای سازمان در یک درگیری توسط کمیته و سپاه پاسداران همگی کشته شدند.

گفته می‌شود آذر رضایی به همراه همسرش موسی خیابانی حین فرار در خودروی ضد گلولهٔ[نیازمند منبع] موسی مورد هدف قرار گرفته و کشته شدند.[۳] به گفته عزیز رضایی، مادر آذر رضایی در نشریه مجاهد شماره ۱۸۶، آذر باردار بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۶ نوامبر ۲۰۱۷.
  2. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۷ نوامبر ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۶ نوامبر ۲۰۱۷.
  3. [۱]