انجمن نجات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

انجمن نجات یک سازمان غیردولتی است که توسط جمعی از اعضای سابق سازمان مجاهدین خلق ایران تشکیل شده‌است و هدف آن [۱] شناساندن ماهیت واقعی سازمان مجاهدین خلق [۲] و برقراری ارتباط میان اعضا این سازمان و خانواده‌های آن‌ها و کمک به جدایی این اعضا از سازمان است.

انجمن نجات با برگزاری همایش ها[۳] و حضور در مجامع بین‌المللی در جهت شناساندن ماهیت سازمان مجاهدین خلق [۴] و برپائی تجمع‌های متفاوت در ایران و عراق [۵] تلاش‌های خود را در جهت شناسائی اهداف خود انجام داده که حاصل آن جدائی بسیاری از اعضا ناراضی سازمان مجاهدین خلق و بازگشت آن‌ها به آغوش خانوادهایشان است.

از دیگر فعالیت‌های انجمن نجات پیگیری وضعیت سلامت و ارسال پیامهای خانواده‌های اعضا سازمان مجاهدین خلق به سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر، هلال احمر و صلیب سرخ [۶] می‌باشد.

یکی از اعضای سازمان مجاهدین و از مسئولین اعدام آن سازمان[۷] با انتشار کتابی با نام انجمن نجات رژیم [۸] در سال ۱۳۸۴ سعی داشت از تجمع خانواده‌ها و جدائی بیشتر اعضای سازمان مجاهین خلق [۹] که پس از جنگ عراق در قرارگاه اشرف در وضعیت بدی بسر می‌برند جلوگیری کند اما خروج ناراضیان از این سازمان هنوز ادامه دارد.

گزارشهای رسیده از وضعیت اعضای این سازمان بر اخراج آن‌ها از قرارگاه اشرف حکایت دارد وخانواده‌های اعضای سازمان که عموماً بستگان خود را سال‌ها ندیده‌اند با حضور در مراکز انجمن نجات در استانهای مختلف ایران [۱۰] تقاضای استمداد و یاری دارند.

انجمن نجات در سفرها و بازدیدهایی که با مسئولان سیاسی کشورهای مختلف دارد اهداف خود برای آن‌ها اعلام می‌کند.

ده نامشخص افراد در قرارگاه اشرف در اسارت هستند [۱۱] و اخراج آن‌ها از عراق [۱۲] که ناشی از خواست مردم عراق مبنی بر اخراج اعضای این سازمان است [۱۳]

و تمایل اعضای این سازمان برای ورود به ایران انجمن نجات سعی در فراهم کردن تسهیل امکان ورود این افراد به ایران را دارد.

منابع[ویرایش]

 1. انجمن نجات. «فعالیت‌های انجمن نجات». دریافت‌شده در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۸. از پارامتر ناشناخته |نشانی نویسنده= صرف‌نظر شد (کمک)
 2. وب سایت ایرانیان انگلستان. «داستان‌هایی از جنون منافقین». دریافت‌شده در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۸. از پارامتر ناشناخته |نشانی نویسنده= صرف‌نظر شد (کمک)
 3. فارس نیوز. «گزارش مشروح همایش «نقش زن در فرقه رجوی»». دریافت‌شده در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۸. از پارامتر ناشناخته |نشانی نویسنده= صرف‌نظر شد (کمک)
 4. فارس نیوز. «حضور اعضای جداشده منافقین در اجلاس شورای حقوق‌بشر سازمان ملل». دریافت‌شده در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۸. از پارامتر ناشناخته |نشانی نویسنده= صرف‌نظر شد (کمک)
 5. انجمن نجات. «تجمعات انجمن نجات». بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۸. از پارامتر ناشناخته |نشانی نویسنده= صرف‌نظر شد (کمک)
 6. سایت خبری الف. «روند بازگشت برخی از اعضای سابق منافقین». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰ مارس ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۸. از پارامتر ناشناخته |نشانی نویسنده= صرف‌نظر شد (کمک)
 7. ایران دیدبان. «مصاحبه با کریم حقی و حیدر بابایی». بایگانی‌شده از اصلی در ۴ ژانویه ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۸. از پارامتر ناشناخته |نشانی نویسنده= صرف‌نظر شد (کمک)
 8. وب سایت مجاهدین. /links/books/AnjamaneNejateRejim_860230.pdf*928 «انجمن نجات رژیم» مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک). دریافت‌شده در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۸. از پارامتر ناشناخته |نشانی نویسنده= صرف‌نظر شد (کمک)[پیوند مرده]
 9. «رجوی و وحشت از تجمع خانواده‌ها». دریافت‌شده در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۸.
 10. انجمن نجات. «مراکز استانی انجمن نجات». دریافت‌شده در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۸. از پارامتر ناشناخته |نشانی نویسنده= صرف‌نظر شد (کمک)
 11. وب سایت نوشتار. «گزارش تایم از اوضاع نابسامان منافقین در اردوگاه اشرف». دریافت‌شده در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۸. از پارامتر ناشناخته |نشانی نویسنده= صرف‌نظر شد (کمک)[پیوند مرده]
 12. رادیو صدای آمریکا. «بررسی تصمیم دولت عراق در مورد اخراج مجاهدین خلق از دید دکتر علیرضا نوری زاده». دریافت‌شده در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۸. از پارامتر ناشناخته |نشانی نویسنده= صرف‌نظر شد (کمک)[پیوند مرده]
 13. فردا نیوز. «خواست مردم عراق؛ اخراج فوری منافقین». دریافت‌شده در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۸. از پارامتر ناشناخته |نشانی نویسنده= صرف‌نظر شد (کمک)

جستارهای وابسته[ویرایش]