سید محمدعلی قاضی طباطبایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سید محمدعلی قاضی طباطبائی
Shahid-seyed--mohammad-ali-ghazi-tabatabai.jpg
زادهٔ۶ جمادی‌الاول ۱۳۳۳ (قمری)
(۳۰ مهر ۱۲۹۳ خورشیدی)
تبریز ،آذربایجان شرقی
درگذشت۱۰ آبان ۱۳۵۸ (۶۵ سال)
تبریز، آذربایجان شرقی
مدفنمسجد مقبره تبریز
پیشهمجتهد
عنوانخمینی آذربایجان[۱]
دیناسلام
مذهبشیعه دوازده‌امامی
والدینمیرزا باقر قاضی طباطبائی

سید محمدعلی قاضی طباطبائی، «زادهٔ ۳۰ مهر ۱۲۹۳ در تبریز – درگذشتهٔ ۱۰ آبان ۱۳۵۸ در تبریز» یکی از مجتهدان و مبارزان شیعه، در دوران پهلوی بود. او پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران اولین امام جمعه تبریز شد و پس از یک سال امامت جمعه، ترور شده و به قتل رسید.

تحصیلات[ویرایش]

قاضی طباطبایی در خاندانی کهن از نوادگان عبدالوهاب تبریزی متولد شد. سرسلسله خاندان قاضی، میرزا محمدتقی قاضی طباطبایی (درگذشت ۱۲۲۰ یا ۱۲۲۲ قمری) است و نسب سید علی قاضی و سید محمدحسین طباطبایی و برادرش سید محمدحسن الهی طباطبایی نیز به او می‌رسد.[۲] تحصیلات مقدماتی را زیر نظر میرزا محمد‌حسین و میرزا اسدالله گذراند و تحصیلات تکمیلی را از ۱۳۵۹ قمری در قم آغاز کرد و از سال ۱۳۶۹ قمری به نجف رفت.[نیازمند منبع]

مبارزات[ویرایش]

او در دوران پهلوی از عوامل مؤثر انقلاب در آذربایجان و تبریز بود که در قضیه تظاهرات ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ تبریز از عوامل مؤثر بود.

در خاطرات یکی از مبارزان نقل شده که: «در دوران شاهنشاهی شبی همۀ ائمۀ جمعه و ائمۀ شاخص جماعات در منزل حسنعلی مروارید اجتماع داشتند و این شب نشینی‌ها، در منزل علما مرسوم بود. در آن شب مامورین شهربانی به منزل ایشان ریخته و همه را گرفتند این خبر به سید قاضی طباطبایی رسید. ایشان از تبریز به تهران آمد و صندلی اش را آورد و گذاشت جلوی در شهربانی مرکزی و گفت: «تا یک ساعت دیگر باید همه آزاد شوند اگر آزاد نشدند؛ تبریز را به خاک و خون می‌کشم» و به دستور رئیس شهربانی در کمتر از یک ساعت همه‌ی روحانیان بازداشت شده آزاد شدند.»

ترور[ویرایش]

نماز عید قربان سال ۱۳۵۸ به امامت او اقامه شد. وی پس از اقامهٔ نماز مغرب و عشا در مسجد در راه بازگشت به منزل توسط گروهک فرقان ترور شد. در تاریخ ۱۱ آبان همان سال، خمینی در پیامی کشته‌شدن وی را تسلیت گفت.[۳] او در جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان اولین «شهید محراب» شناخته می‌شود.

خودرو حامل، پس از ترور

منابع[ویرایش]

  1. [۱]
  2. نادر میرزا، تاریخ تبریز، ص223.
  3. «پیام به ملت ایران (شهادت آقای سید محمد علی قاضی طباطبایی)». وبگاه جامع امام خمینی.