غلامحسین حقانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
غلامحسین حقانی
نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی
مشغول به کار
۲۴ اسفند ۱۳۵۸ – ۱۳۶۰
حوزه انتخاباتیبندرعباس
رئیس دادگاه انقلاب اسلامی
استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان
مشغول به کار
اسفند ۱۳۵۷ – ۱۳۶۰
نخستین امام جمعه بندرعباس
اطلاعات شخصی
زاده۴ اردیبهشت ۱۳۲۰
تهران،
درگذشته۷ تیر ۱۳۶۰
دفتر حزب جمهوری اسلامی، تهران
ملیت ایران
حزب سیاسیحزب جمهوری اسلامی
پیشهسیاستمدار
تخصصمجتهد
دیناسلام شیعه
دبیر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی

غلامحسین حقانی (۱۳۲۰–۱۳۶۰) روحانی و سیاستمدار ایرانی و نمایندهٔ اولین دورهٔ مجلس شورای اسلامی ایران بود. وی در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۰ کشته شد.

وی در سال ۱۳۲۰ در شهر قم و در یک خانواده مذهبی و روحانی متولد شد.و در سال ۱۳۳۵ در حوزه استادان همچون آیت‌الله داماد، آیت‌الله شیخ عباسعلی شاهرودی و آیت‌الله حائری و آیت‌الله خمینی بوده‌است. ایشان در راه مبارزه با رژیم شاهنشاهی بارها دستگیر و شکنجه شده‌است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، غلامحسین حقانی در اسفند ۱۳۵۷ از سوی رهبر ایران مأمور و نماینده رهبر و رئیس دادگاه انقلاب اسلامی در استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان بود.

سید روح‌الله خمینی، وی را به عنوان نخستین امام جمعه بندرعباس برگزید. حقانی در نخستین دوره مجلس شورای اسلامی در ۲۴ اسفند ۱۳۵۸، به عنوان نماینده بندرعباس راهی مجلس شد. خودش دربارهٔ پذیرش این مسوولیت گفته‌است: «من درخواست مردم هرمزگان را پذیرفتم تا بتوانم وظیفه‌ای شرعی را انجام دهم.» وی عضو دو کارگروه یا کمیسیون تحقیق و دفاع مجلس در سمت نایب رئیس بود. همچنین از طرف امام به همراه پنج تن دیگر به مسئولیت تصمیم‌گیری بالاترین سازمان تبلیغاتی کشور منصوب شدند و دبیری شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی را بر عهده گرفتند. ایشان به تدریس در کلاسهای ایدئولوژی و سیاسی در حزب جمهوری اسلامی دانشکده تربیت معلم زندان اوین مشغول بودند. از اقدامات حقانی فرستادن سفیران تبلیغی به کشورهای گوناگون جهان به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب بود تا با دیدار با دیگر گروههای مذهبی «پیام واقعی انقلاب اسلامی را به گوش دیگر مسلمانان برسانند». حقانی، خود در رأس هیاتی به کشورهای یمن جنوبی، یمن شمالی، عربستان سعودی، لبنان و سوریه سفر کرد.

در اواخر عمر سرپرستی سازمان تبلیغات اسلامی را بر عهده داشت و در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در ۷ تیر ۱۳۶۰ کشته شد.

حقانی دارای ۲ پسر بنام‌های محمد و غلامحسین می‌باشد که غلامحسین پس از کشته شدن او به دنیا آمد. [نیازمند منبع]همچنین ۴ دختر دارد که همسر دختر ارشد وی سید طه هاشمی نماینده مردم قم در مجلس پنجم و همسر یکی دیگر از دختران آن مهدی طائب برادر حسین طائب می‌باشد.

منابع[ویرایش]