جبهه پایداری انقلاب اسلامی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


جبههٔ پایداری انقلاب اسلامی
جبهه سوم تیر
دبیرکل مرتضی آقاتهرانی
سخنگو سید امیرحسین قاضی‌زادهٔ هاشمی
رهبر معنوی محمدتقی مصباح یزدی
شعار معنویت، سازش و تسلیم هرگز
بنیانگذاری ۶ مرداد ۱۳۹۰
ستاد تهران
روزنامه هفته‌نامه ۹ دی
جناح سیاسی خودمختار و لجباز[نیازمند منبع]
مرام اصولگرایی
دین شیعه دوازده‌امامی
خبرگزاری همبسته رجا نیوز
مجلس شورای اسلامی
۲۳ از ۲۹۰
مشترک با جبهه متحد
۵۹ از ۲۹۰
کشور  ایران
وبگاه
www.jebhepaydari.ir
سیاست در ایران
حزب‌های سیاسی
انتخابات

جبههٔ پایداری انقلاب اسلامی معروف به جبههٔ پایداری، جبهه‌ای سیاسیِ ایرانی است که در سال ۱۳۹۰ عده‌ای از اصولگرایان و برخی اعضای پیشین دولت احمدی‌نژاد تشکیل دادند.


سایر گروه‌های سیاسی اصولگرا در ایران، رفتارها و گفتمان این گروه را نسنجیده و تخریب‌کننده چهره جریان اصولگرایی در جامعه می‌دانند.[۱]

انتخابات ۹۲[ویرایش]

کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت دولت نهم و سخنگوی پیشین جبهه نامزد نهایی این جبهه در انتخابات معرفی شد. که پس از انصراف وی از کاندیداتوری سعید جلیلی به عنوان نامزد این جبهه انتخاب شد.

این گروه سیاسی با مطرح کردن دو نظریه «رقابت درون‌گروهی» و «رفراندوم هسته‌ای» در این دور از انتخابات ریاست جمهوری، سبب ناکامی اصولگرایان در اتحاد و یکی از دلایل ناکامی اصولگرایان در این انتخابات شدند.

دوره دولت یازدهم[ویرایش]

جبهه پایداری از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم، از منتقدین سرسخت دولت حسن روحانی محسوب می‌شدند. نمایندگان این جبهه درمجلس ایران نسبت به تصمیمات و به خصوص دیپلماسی دولت روحانی نسبت به قراردادهای اتمی با گروه ۵ + ۱، موضوع عفاف و حجاب و بازگرداندن افرادی که ایشان، آنها را عناصر فتنه می‌نامند؛ اعتراض دارند. نمایندگان این طیف سیاسی در مجلس ایران تاکنون توانسته‌اند به چند نفر از وزیران دولت روحانی، کارت زرد داده و وزیر علوم این دولت را استیضاح کنند. همچنین طرفداران این حزب تاکنون توانسته‌اند چندین گردهم‌آیی و تظاهرات اعتراضی در خیابان‌های ایران و همچنین همایش‌ها و جلساتی در نقد عملکرد دولت یازدهم را ساماندهی کنند.[۲]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]