شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران
بنا نهاده ۱۳۴۳
دفتر مرکزی تهران
مدیر عامل عباس شعری مقدم
رئیس هیئت مدیره بیژن نامدار زنگنه
محصولات نفت خام
کودشیمیایی
مواد پتروشیمی
مواد پلیمری

شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، (به انگلیسی: National Iranian Petrochemical Company) مخفف (NIPC) وابسته به وزارت نفت ایران می‌باشد. این شرکت وظیفه گسترش هر عملیات در صنعت پتروشیمی کشور را بر عهده دارد.

در سال ۱۳۴۳، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، کار خود را با افتتاح "واحد تولیدی کود شیمیایی شیراز" شروع نموده و هم اینک دومین تولیدکننده فراورده‌های پتروشیمی در خاورمیانه می‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با بهره برداری از واحد تولید کود شیمیایی شیراز، در سال ۱۳۴۲ آغاز به کار کرد. این شرکت با گسترش صنعت در قالب سه طرح عمرانی در سالهای ۱۳۴۲ تا ۱۳۶۵ مرحله گسترش نخستین خود را، پشت سر گذاشت.

فعالیت این شرکت، در زمینه تولید کود شیمیایی و مواد اساسی پتروشیمیایی و شیمیایی باعث خودکفایی ایران از مواد نامبرده شد. راه اندازی مجتمع‌های پتروشیمی گوناگون مانند: فارابی، خارک، پاسارگاد، کربن اهواز، رازی (شاپور سابق) و طرح‌های توسعه پتروشیمی شیراز از اقدامات این شرکت در مرحله گسترش آغازین خود بوده‌است.

فعالیت‌ها[ویرایش]

فعالیت‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در سال‌های جنگ ایران و عراق تا اواسط سال ۱۳۶۷ به حداقل خود رسید. بااین وجود، این شرکت طرح توسعه پتروشیمی شیراز را در این مرحله زمانی تکمیل کرد. همچنین روند فعالیت این شرکت در احداث پالایشگاه نفت امام خمینی شازند متوقف گردید.

پس از جنگ، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، مرحله تجدید حیات و نوسازی را شروع کرد. بازسازی مجتمع‌های خسارت دیده در جنگ، در طول برنامه اول توسعه، در سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۳، بهره برداری از طرح‌های بنیادی مانند پتروشیمی اصفهان، پتروشیمی شازند (اراک) و تکمیل مجتمع بندرامام گسترش صادرات و خصوصی سازی و سود دهی در برنامه پنج ساله دوم در سال‌های ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۸ و افزایش تولید سالانه تولیدات از ۴/۲ به ۱۱ میلیون تن در سال، با بهره برداری از برنامه‌های باقی‌مانده از برنامه پنج ساله اول، از اقدامات و پیشرفت‌های این شرکت، در مرحله بازسازی و تجدید حیات شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، به شمار می‌رود.

در مراحل بعدی، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، با گسترش صادرات و توسعه صنعت در صادرات غیرنفتی و همچنین توسعه خصوصی سازی و توجه ویژه به پژوهش و پیشرفت مرحله جهش و تثبیت خود را، پشت سر نهاد.

منابع[ویرایش]