بانک صادرات ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بانک صادرات ایران
Banksaderat.png
نوع شرکت شرکت سهامی عام
نام تجاری بورس تهران: BSDR1
صنعت خدمات مالی
بنیان‌گذاری ۱۹۵۲
دفتر مرکزی تهران، ایران
محدوده خدمات خاورمیانه
افراد کلیدی محمدرضا پیشرو
(مدیر عامل اجرایی)
قربان دانیالی
(رییس هیئت مدیره)
محصولات بانکداری خرد
بانکداری شرکتی
بانکداری سرمایه‌گذاری
کارت اعتباری
درآمد ۶٫۱ $ میلیارد دلار (۲۰۱۱)[۱]
دارایی ۴۹٫۸ $ میلیارد دلار (۲۰۱۱)[۱]
شمار کارکنان ۲۹٫۳۷۹ نفر (۲۰۱۱)[۱]

بانک صادرات ایران، بانک تجاری ایرانی است، که در سال ۱۹۵۲ توسط خانواده بلورفروشان و خانواده مفرح، با ۲۰ کارمند و ۳ مدیر ارشد، فعالیت خود را آغاز نمود.

این بانک نخستین شعبه بین‌المللی خود را، در شهر هامبورگ، آلمان راه‌اندازی کرد. بانک صادرات در حال حاضر مالک شبکه‌ای از ۳٫۲۴۸ شعبه، با بیش از ۲۹٫۰۰۰ کارمند در سراسر ایران است، همچنین دارای ۲۸ شعبه بین‌المللی در ۱۲ کشور جهان نیز می‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

تاریخ تاسیس بانک صادرات ایران به سال ۱۳۳۱ باز می‌گردد. این بانک به تاریخ ۱۶ شهریور ۱۳۳۱، توسط محمدعلی مفرح و چندی از نزدیکان وی، با سرمایهٔ دو میلیون تومان، بصورت اعتباری و سه هزار و پانصد تومان بصورت قرضی، بطور موقت در بالاخانه‌ای واقع در تکیه دولت، در ساختمانی مشرف به شعبه مرکزی بانک ملی ایران، راه‌اندازی شد و تحت نام بانک صادرات و معادن، در اداره ثبت شرکت‌های تهران به ثبت رسید، سپس از ۲۲ آبان همان سال، در پی افتتاح اولین شعبه، بصورت رسمی شروع به کار نمود.[۲]

اولین شعبه این بانک، در بدو تاسیس، ۲۵ نفر کارمند داشت.[۳] در پایان سال نخست فعالیت، آنچه که از ترازنامه بانک مشهود است، مجموع سپرده‌ها حدود ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال، اعتبارات و تسهیلات اعطایی حدود ۶۷ میلیون ریال، مجموع دارایی‌ها معادل ۴۴ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال و سود ویژه بانک، حدود ۷۰۰ هزار ریال بوده است. در حالی‌که از سرمایه ۲۰ میلیونی آن، تنها ۱۰ میلیون ریال پرداخت شده بود.

در ابتدا مفرح از ادوارد ژوزف، که در آن زمان از کارشناسان شناخته‌شده بانکی بود، برای مدیرعاملی بانک، دعوت کرد. ژوزف در دو سال نخست، ریاست بانک صادرات را در دست داشت، سپس در سال ۱۳۳۳، محمدعلی مفرح از سوی هیئت مدیره بانک، بعنوان مدیر عامل انتخاب شد. مفرح تا اواخر ۱۳۵۶ جمعأ ۲۳ سال، در این سمت باقی ماند و در همین سال، از سمت خود کناره‌گیری کرد و در خرداد ۱۳۵۷ بطور کلی، از هیئت مدیره بانک صادرات ایران نیز، استعفاء داد.

در سال ۱۳۴۲ نام این بانک به‌فرم کنونی؛ یعنی بانک صادرات ایران تغییر یافت.[۲] این بانک در سال ۱۳۵۸ پیرو مصوبه شورای انقلاب اسلامی، ملی شد.[۲] در سال ۱۳۸۷، بانک صادرات از یک شرکت سهامی خاص به شرکت سهامی عام تغییر شکل یافت و در پی آن، سهام بانک در سال ۱۳۸۸ در بازار بورس اوراق بهادار تهران بصورت عمومی عرضه شد.[۲]

لوگوی بانک[ویرایش]

لوگوی بانک صادرات ایران قبل از انقلاب - خلق‌شده توسط ادوارد ژوزف.
لوگوی بانک صادرات ایران از ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۹

نخستین لوگو یا آرم بانک صادرات، تصویر اسب بالداری است که عبارت بانک صادرات ایران بالای سرش درج شده‌است. انتخاب این لوگو به پیشنهاد ادوارد ژوزف، اولین مدیرعامل این بانک صورت گرفت. او این تصویر را از روی نگین انگشتر عتیقه‌ای که از یک مغازه عتیقه‌فروشی خریده بود، برداشت کرد. او اسب را سمبل سرعت و استقامت و نجابت و بال‌هایش را سمبل بلندپروازی و آغوش باز می‌دانست. این آرم شبیه به مهر انوشیروان، پادشاه ساسانی بود.[۳]

این آرم پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ تغییر کرد. یکی از ویژگی‌های آرم جدید نشان دادن نقشه ایران و مراکز استان‌های ایران بود که نشانه استانی شدن بانک محسوب می‌شد.[۳] این لوگو بار دیگر در سال ۱۳۶۹ تغییر کرد و لوگوی جدید که نشان‌دهندهٔ دو دست و یک سکه‌است جایگزین شد. این لوگو همچنان به عنوان آرم این بانک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طرح اولیه آرم فعلی بانک صادرات در سال ۱۳۶۹ به سفارش روابط عمومی این بانک توسط اسماعیل کیامقدم طراحی شد. پس از آن، مرتضی ممیز بنا به درخواست بانک صادرات، تغییراتی در آن صورت داد و ماحصل آن به عنوان لوگوی بانک صادرات معرفی شد. به همین دلیل، بعدها بین این دو طراح اختلافاتی در خصوص این که چه کسی پدیدآورندهٔ این اثر است، درگرفت.[۴]

وضعیت کنونی[ویرایش]

بانک صادرات ایران در حال حاضر ۲٫۵۹۵ شعبه در داخل کشور و ۲۳ شعبه در خارج کشور و حدود ۳۳٫۱۲۵ کارمند دارد که از این تعداد ۲۶٫۸۹۰ نفر از آنها جزء کارکنان رسمی بانک صادرات بوده و ۶٫۲۳۵ نفر از آنها به صورت قراردادی هستند.[۵] این بانک دارای سیستم یکپارجه بانکی به نام سپهر می‌باشد.

بانک صادرات ایران در حال حاضر علاوه بر دارا بودن ۳۰ شعبه در آسیا و اروپا، مالکیت چهار بانک مستقل در خارج از ایران را نیز در اختیار دارد. این چهار بانک عبارتند از:[۶]

بورس اوراق بهادار[ویرایش]

سهام بانک صادرات ایران در خرداد ۱۳۸۸ به عنوان یکی از شرکت‌های مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در بورس اوراق بهادار تهران عرضه شد. بانک صادرات ایران هفتمین بانک و چهارصد و پنجاهمین شرکتی است که در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده‌است.

در نخستین عرضه، تعداد یک میلیارد و هشت میلیون سهم، معادل ۶٪ درصد سهام این بانک، در بازار بورس عرضه شد.[۷]

اهداف[ویرایش]

هدف از تاسیس بانک صادرات ایران که موسسین در ابتدا مدعی آن بودند، عبارت بود از:[۲]

 • دادن وام و سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های اقتصادی از قبیل صنایع و استخراج معادن
 • توسعه کشاورزی
 • جذب سرمایه‌های داخلی و پس‌اندازهای هر چند کوچک
 • ایجاد شبکه بانکی در سراسر کشور
 • ارائه تسهیلات بانکی

کارت‌های اعتباری[ویرایش]

بانک صادرات ایران ۷ گونه کارت مختلف بانکی را ارائه می‌کند:

 • کارت اعتباری:
نوعی کارت بانکی است که دارنده آن می‌تواند بدون گذاشتن ودیعه به صورت وجه نزد بانک، از طریق پایانه‌های فروش و سایت‌های پرداخت اینترنتی، حداکثر تا سقف اعتباری آن، که توسط بانک تعیین می‌شود، اقدام به سفارش یا خرید کالا و خدمات نماید.
 • سپهر کارت:
کارت مغناطیسی با نامی است، که امکان اتصال مستقیم به حساب‌های پس انداز، جاری و کوتاه مدت مشترکین بانک صادرات را دارد.
 • سپهر کارت خانواده:
مجموعه‌ای از کارت‌های نقدی است، که بنا به درخواست سرپرست خانواده برای تک‌تک اعضای خانواده صادر می‌شود و در این محصول هر یک از مشتریان بانک با افتتاح حساب متمرکز که بعنوان دارنده حساب اصلی در سیستم سپهر تعریف می‌گردد، می‌توانند به عنوان سرگروه یک زیر گروه از سایر اعضاء (نظیر خانواده خود) قرار گیرد. بطوریکه حداکثر می‌توانند از هر یک از ابزارهای پذیرش مجاز در شتاب تراکنش مالی یا غیر مالی انجام دهند.
 • بُن کارت:
​ابزاری است که به درخواست یک واحد صنفی، خدماتی یا اداری و با همکاری بانک، به منظور خرید کالا در اختیار کارکنان خود قرار داده و جایگزینی جهت خرید غیر نقدی توسط بن‌های کاغذی می‌باشد.
 • کارت هدیه:
​کارتی است نقدی و بی نام و یا با نام، که با مبالغ معین صادر می‌شود و به دارنده آن اجازه می‌دهد به دفعات دلخواه تاسقف موجودی کارت، اقدام به خرید کالا و خدمات از پایانه‌های فروش نصب شده در فروشگاه‌ها و مراکز تجاری و اداری اقدام نماید.
 • کارت هواداری:
​کارت بانک هواداران باشگاه‌های ورزشی بوده و در حال حاضر برای سه باشگاه از جمله: استقلال تهران، ذوب آهن اصفهان و ملوان بندر انزلی صادر می‌شود، که دارنده آن می‌تواند از طریق دستگاه‌های پایانه فروش و فروشگاه‌های اینترنتی، محصولات مورد نیاز خود را خریداری نماید.
 • کارت مجازی:
​شماره شانزده رقمی متصل به حساب متمرکز، جهت واریز وجوه به حساب بانکی اشخاص حقوقی است.[۸]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ http://imi100.imi.ir/IMIDocs/gozaresh%20vije%20IMI%20correction2.pdf Top 100 Iranian Companies
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ ۲٫۴ روزنامه دنیای اقتصاد، شماره ۲۴۰۸
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ تاریخچه بانک صادرات، نقل از وبگاه رسمی
 4. مهدی صادقی
 5. «بانک صادرات ایران (سهامی عام)». شبکه کدال. ۱۴. بازبینی‌شده در ۱۴ مارس ۲۰۱۴. 
 6. روزنامه دنیای اقتصاد، بانک صادرات ایران در یک نگاه
 7. همشهری آنلاین، سهام بانک صادرات ۱۹ خرداد در بورس عرضه می‌شود
 8. http://www.bsi.ir/Pages/Electronic_Bank/cards/cards.aspx

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

]][[رده:بانک‌های بنیان‌گذاری‌شده در ۱۹۵۲ (میلادی) محمدعلی مفرح