کنفرانس جهان اهل سنت در چچن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

گروزنی پایتخت جمهوری چچن از ۲۵ الی ۲۷ اگوست ۲۰۱۶ شاهد کنفرانسی با عنوان «اهل سنت و جماعت چه کسانی هستند؟» این کنفرانس از سوی «رمضان قدیروف»، رئیس‌جمهوری چچن و با حضور «احمد الطیب»، شیخ الازهر و بیش از ۲۰۰ روحانی و مبلغ و مفتی از علمای برجسته اهل سنت از دانشگاه الازهر مصر، لبنان، سوریه، عراق، روسیه، ترکیه، آفریقای جنوبی، هند، انگلستان، اردن و چندین کشور اسلامی دیگر دایر گردید،

برگزار کنندگان کنفرانس مهمترین هدف این کنفرانس را ارائه تعریفی جامع از «مذاهب اهل سنت و جماعت» و «شناسایی و معرفی هویت اهل سنت و جماعت» اعلام کردند، اما به صورت غیر مستقیم هدفی دیگر، یعنی «برائت از گروه‌های سلفی تکفیری» را دنبال می‌کردند.

در این کنفرانس تأکید شد: گروه‌های تروریست تکفیری همچون داعش که تحت نام وهابیت به فعالیت‌های جنایت آمیز خود می‌پردازند و مورد حمایت بی وقفه عربستان سعودی و هم پیمانان منطقه‌ای آن هستند، هیچ ارتباطی با اهل سنت و اسلام سنی ندارند.[۱][۲][۳]

شرکت کنندگان در این کنفرانس در بیانیهٔ پایانی خود خاطرنشان کردند که این کنفرانس نقطهٔ تحول مهم و ضروری برای تصحیح انحراف بزرگ و خطرناکی است که بر اثر تلاش افراط گرایان برای سرقت این لقب و منحصر کردن آن به خودشان، وارد مفهوم «اهل سنت و جماعت» کرده‌اند.[۴]

بیانیه پایانی[ویرایش]

بعد از اتمام سخنرانی‌ها و برگزاری میزگردهای متعدد، بیانیه‌ای به‌عنوان خلاصه مهمترین دست‌آوردهای کفنرانس، توسط هیئت رئیسه قرائت گردید. این متن از شش بند و دوازده توصیه تشکیل شده‌است. خلاصه مهم‌ترین مطالبی که در بیانیه منعکس شده به شرح ذیل است:[۵]

 1. اهل سنت از نظر اعتقادی (کلامی) پیروان مذهب ماتریدی و اشعری و از نظر فقهی پیروان مذاهب حنفی، مالکی، شافعی و حنبلی و همچنین پیروان مذهب صوفیه که از نظر علمی، اخلاقی و تزکیه‌ای بر مسلک امام جنید بغدادی و دیگر امامان هدایتند.
 2. روش اهل سنت، دقیق‌ترین روش علمی اهل اسلام است که به‌طور منسجم به بررسی علمی کتاب‌ها و میراث وحی پرداخته و بهترین روش برای ادراک شرع شریف است.
 3. مدارس فکری و نظری اهل سنت و جماعت، طی قرن‌ها باعث پیدایش صدها عالم و دین‌شناس شده که در سراسر جهان از سیبری تا نیجریه با در اختیار گرفتن مناصب مختلف مانند قضاوت، تدریس و خطابه را عهده‌دار بوده‌اند و باعث خاموش شدن شعله‌های فتنه شده‌اند و چراغ دانش و روشن‌گری را افروخته‌اند.
 4. اهل سنت در طول تاریخ با رصد کردن افکار انحرافی دیگر مکاتب و به‌کارگیری روش‌های علمی با انحراف مبارزه کردند و تمدن اسلامی را برپا داشته‌اند.

توصیه‌های کنفرانس[ویرایش]

برخی از توصیه‌های دوازده‌گانه کنفرانس، به این شرح است:[۵]

 1. تأسیس یک کانال تلویزیونی برای نشان دادن چهره اسلام راستین به جهان و مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی.
 2. فراهم آوردن امکانات برای حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی.
 3. توجه بیشتر به کلیه علوم اسلامی به ویژه اصول فقه و کلام اسلامی تا با پرورش عالمان خبره، زمینه مبارزه با پدیده تکفیر و الحاد فراهم شود.
 4. کنفرانس به حکومت‌ها توصیه می‌کند با تصویب قوانین مناسب، مانع انتشار و گسترش نفرت و خشونت مذهبی شوند.
 5. کنفرانس از حکومت‌ها می‌خواهد تا روش‌های اعتدال‌گرایانه را حمایت نمایند و با هر گونه افراط‌گرایی مبارزه کنند.

این کنفرانس همچنین توصیه کرد که مدارس بزرگ علمی دوباره محافل علوم یکپارچه را برای تربیت علمای قادر به محکوم کردن مظاهر انحراف، دایر کنند و بر ضرورت افزایش سطح همکاری بین نهادهای علمی ریشه دار که از نظر صادر کنندگان بیانیه «الازهر، القرویین، الزیتونه و حضرموت» هستند با نهادهای دینی روسیه تأکید کردند.[۴]

واکنش‌ها به بیانیه[ویرایش]

عربستان سعودی و مشایخ وهابیت و سلفیه به شدت با این کنفرانس مخالفت کرده وآنرا توطئه ای سیاسی به حساب آوردند.[۶][۷]

در این راستا، «هیئت عالی علمای عربستان» در بیانیه‌ای به صورت غیر مستقیم این کنفرانس را مورد انتقاد قرار داده و نسبت به «فتنه انگیزی‌های مذهبی و تحریک تعصبات بین فرقه‌های دینی هشدار داد».

واکنش به این کنفرانس و دستاوردهای آن تنها به هیئت عالی علمای عربستان محدود نشد، بلکه تمام قشرها و طیف‌های جامعه عربستان از مفتی‌های وهابی گرفته تا نویسندگان و اصحاب رسانه و حتی شاهزادگان سعودی را دربرگرفت.

در این راستا، مقالات متعددی در مطبوعات و توئیت‌های بی‌شمار در شبکه اجتماعی اینترنت انتشار یافت که به کنفرانس و شرکت کنندگان در آن حمله می‌کرد.[۸][۹]

پانویس[ویرایش]

 1. "حذف وهابیت سعودی از کنفرانس اهل سنت در «چچن»". تابناک.
 2. "«کنفرانس چچن» خشم وهابیت را برانگیخت + تصاویر". خبرگزاری ابنا.
 3. "چرا سعودی‌ها از کنفرانس چچن به وحشت افتادند/ اتحاد اهل سنت برای مقابله با تفکر وهابیت +عکس". مشرق نیوز.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ "سعودی‌ها: کنفرانس چچن زیر نظر روسیه و ایران بود!". شبکه العالم.
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ "آیا کنفرانس چچن توانست هویت از دست رفته اهل سنت را بازتعریف کند؟". موسسه مطالعات راهبردی اسلام معاصر.
 6. "کنفرانس چچن و جایگاه عربستان در جهان اسلام". پایگاه پژوهشی تخصصی وهابیت‌شناسی.
 7. "مشخص شدن مرز بین اهل سنت با وهابیت در کنفرانس چچن". خبرگزاری صدا و سیما. Archived from the original on 24 February 2019. Retrieved 16 January 2020.
 8. "حذف وهابیت سعودی از کنفرانس اهل سنت در «چچن»". خبرگزاری فارس.
 9. "عربستان: کنفرانس ضد وهابیت چچن زیر نظر سازمان اطلاعاتی روسیه و ایران برگزار شد". باشگاه خبرنگاران جوان.

پیوند به بیرون[ویرایش]